
Z okazji 50. wpisu na blogu – temat specjalny poświęcony projektowaniu i biciu monet ze wspomaganiem komputerowo-software’owym. Tradycyjne technologie mennicze już nie wystarczają, dlatego mennice poszukując sposobów na zwiększenie swojej konkurencyjności sięgają po komputery, specjalistyczne oprogramowanie i technologie laserowe do grawerowania 3D.
Precyzyjne modelowanie 3D i …nagrody
Software i mocne komputery stają się niezbędne przy projektowaniu monet – szczególnie kolekcjonerskich i okolicznościowych. Firma Delcam/Artcam opracowała specjalne oprogramowanie dla mennic służące do modelowania 3D i bardzo precyzyjnego grawerowania matryc menniczych. Narzędzia edycyjne umożliwiają m.in. automatyczne powielanie wcześniej zaprojektowanych kształtów oraz w pełni automatyczną konwersję obiektów trójwymiarowych do matrycy monety.
Możliwości oprogramowania Delcam/Artcam pokazuje promocyjne firmowe wideo, na którym zaprezentowano proces projektowania i produkcji monety z pawiem.
Jak pokazuje doświadczenie królewskiej mennicy brytyjskiej Royal Mint oprogramowanie ArtCAM Pro pozwala skrócić czas przygotowania projektów monet o co najmniej połowę w stosunku do wcześniejszych metod.
Wersję aplikacji ArtCAM Pro 2012 po raz pierwszy zaprezentowano w 2013 r. na największych światowych targach numizmatycznych World Money Fair w Berlinie. Okazuje się, że oprogramowanie to nie tylko usprawnia projektowanie monet (wspomniany przypadek Royal Mint), ale pomaga też w zdobywaniu nagród. Kilka mennic korzystających z ArtCam wygrało w konkursie na monetę roku „2016 Coin Of The Year Awards”, organizowanym przez Krause Publications. Nagrody wręczono podczas tegorocznych berlińskich targów World Money Fair 2016 (5-7 luty). Co ciekawe, wśród wyróżnionych była Mennica Polska, która zwyciężyła w kategorii „Najbardziej inspirująca moneta”. Tytuł ten przyznano 10-złotowej srebrnej monecie, wybitej w kwietniu 2014 r. z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Karskiego, polskiego kuriera, który podczas II wojny światowej przemycił aliantom w specjalnie wydrążonym kluczu mikrofilmy z raportami o Holokauście. Na rewersie monety umieszczono właśnie stylizowany wizerunek klucza z mikrodrukiem (por. fot.).
Najwięcej nagród spośród mennic używających oprogramowania ArtCAM zdobyła Mennica Austriacka, jedna z najstarszych na świecie. Międzynarodowe jury wyróżniło ją w trzech kategoriach, w tym „Najlepsza moneta bimetaliczna” za dwukolorową monetę kolekcjonerską 25 € z 2014 r., której tematem jest ewolucja. To pierwsza dwukolorowa (w srebrnym otoku umieszczony rdzeń z niobu) i już dwunasta moneta wybita w tej technice przez Austrian Mint. Różne kolory niobu uzyskiwane w procesie produkcji czynią te numizmaty niezwykle atrakcyjnymi wizualnie a przede wszystkim kolekcjonersko.
Laserowe grawerowanie
Technologia laserowa oferuje możliwość tworzenia nawet najbardziej delikatnych struktur na matrycach menniczych. Liderami tego segmentu rynkowego są dwie niemieckie firmy: Lang GmbH i Acsys Lasertechnik, oferujące maszyny, które na podstawie zestawu danych wytwarzają matryce mennicze znacznie bardziej precyzyjne w porównaniu do konwencjonalnie produkowanych.
Połączenie projektowania komputerowego i laserowego grawerowania w procesie bicia monet pozwala na tworzenie wcześniej niemożliwych drobnych struktur. Klasycznym przykładem jest tak zwany efekt tęczy powstający na niezwykle drobnych strukturach na różnych warstwach powierzchniowych. Kolory zmieniają się w zależności od kąta patrzenia i nachylenia wobec światła.
Grawerowanie 3D sterowane komputerowo umożliwiają maszyny niemieckiej firmy Acsys.
Kolejną innowację w zakresie nanotechnologii przedstawiono w styczniu 2015 r. podczas forum technicznego odbywającego się w ramach World Money Fair 2015. Wykorzystując niezwykle precyzyjne lasery, technologia ta umożliwia rozprowadzanie nanocząstek na powierzchni w celu tworzenia stałych kolorów, nie zmieniających się wraz ze zmianą kąta patrzenia.
Mennice opracowują i wprowadzają też nowe funkcje zabezpieczeń. Firma z Liechtensteinu Coin Invest Trust na przykład chroni swoje produkty poprzez dodanie mikro podpisu, którego linie mają tylko kilka setnych milimetra, co już stanowi poważne wyzwanie dla potencjalnych fałszerzy.
Pozostaw komentarz