Szybkość dostarczania innowacji oraz demokratyzacja innowacji to kluczowe korzyści z chmury. Fizyczna lokalizacja może się często zmieniać, dlatego cloud computing przestaje być miejscem, a staje się bardziej modelem operacyjnym. Najlepiej jest świadczyć usługi chmurowe bliżej miejsc, gdzie dane są generowane lub konsumowane – mówi Chris Wolf, wiceprezes i dyrektor generalny ds. nowych technologii w VMware w wywiadzie dla miesięcznika „IT Professional”.

IT Professional: Jakie są kluczowe trendy i kierunki rozwoju innowacyjnych technologii?

Chris Wolf, VP CTO Global Field and Industry w VMware odpowiada za kształtowanie długoterminowej wizji technologicznej VMware. Jego zespół pełni funkcję merytorycznego lidera w zakresie rozwoju obszarów takich jak cloud, edge, IoT, platformy serwerowe, HPC i NFV. źr. VMware

Chris Wolf: Jeśli pomyślimy ogólnie o cloud computingu, jednymi z kluczowych korzyści tego modelu przetwarzania danych są szybkość dostarczania innowacji oraz demokratyzacja innowacji. Chmura pozwala każdemu z dowolnego miejsca pozyskiwać umiejętności i pomysły, umożliwiając współtworzenie i korzystanie z innowacyjnych rozwiązań. Nie jest już potrzebny duży kapitał, żeby mieć dostęp do najnowszych technologii. I to znacząco zmienia to, jak przedsiębiorstwa na całym świecie podejmują innowacyjne inicjatywy. Uważam, że stanowi to istotny aspekt tego, jak obecnie są przetwarzane dane.

Ważnym nowym trendem, na który chciałem zwrócić uwagę, jest to, że cloud computing przestaje być miejscem, a staje się bardziej operacyjnym modelem. Fizyczna lokalizacja, gdzie realizowana jest usługa chmurowa, może się bardzo często zmieniać. Analityka w chmurze, owszem, ma sens, ale być może jeszcze lepiej będzie świadczyć tę usługę w lokalnych centrach danych, znajdujących się bliżej miejsc, gdzie dane są generowane lub konsumowane. To są obszary, w których VMware mocno inwestuje [na R&D firma przeznacza corocznie ok. 21% obrotów – przyp. red.]. Widzimy, że dużo energii w zakresie innowacji poświęca się obecnie temu, żeby technologie znalazły się jak najbliżej ludzi.

ITPro: Czy całe IT znajdzie się w chmurze, czy będziemy mieć hybrydowy świat?

Jeszcze kilka lat temu, kiedy mówiliśmy już o hybrydowej chmurze, ludzie nie zawsze wyrażali się pozytywnie o VMware, uważali, że nie mamy racji. Obecnie model hybrydowy stał się ogólnie przyjętą normą. I tak są firmy, które korzystają z chmury AWS, ale technologie te mogą stosować lokalnie. Przykładowo mamy w Australii klienta, który przewozi surowce z użyciem autonomicznych pociągów. W tym przypadku to lokomotywa, kontaktując się z chmurą, sama natychmiast musi podjąć decyzję, w jakich sytuacjach ma się zatrzymać. Widzimy coraz więcej przypadków, w których inteligencja musi być ulokowana coraz bliżej miejsc, gdzie znajdują się ludzie i urządzenia, co powoduje, że technologia jest „odsuwana” od chmur. Przewidujemy, że w przyszłości hybrydowe chmury, open source, usługi chmurowe, a także tradycyjne aplikacje i wszystkie inne komponenty razem będą harmonijnie współdziałać. To po prostu praktyczne rozwiązanie.

Cała rozmowa z Chrisem Wolfem we wrześniowym wydaniu miesięcznika „IT Professional”.

======================

„Stary model bezpieczeństwa już nie wystarcza, by skutecznie bronić sie przed wciąż zmieniającymi się zagrożeniami.

Najważniejsze obecnie obszary innowacji to m.in.: software’owa modernizacja centrów danych, środowiska multicloud, cyfryzacja miejsc pracy oraz transformacja bezpieczeństwa.

©artnuve

Dzisiaj „aplikacja to sieć”. Ten sam model operacyjny działa na wszystkich platformach. Usługi chmurowe można rozszerzać na brzeg sieci. Możemy powtarzać konfiguracje w lokalnych serwerowanich i chmurach, oferując spójne doświadczenie programistyczne” – zapewniał Chris Wolf na początku lipca br. podczas konferencji VMware Executive Exchange 2019 w Warszawie.

(źr. zdjęcie tytułowe: ©artnuve).

Napisane przez Stefan Kaczmarek