Operatorzy telekomunikacyjni coraz częściej zaczynają sięgać po nowe technologie, takie jak SDN (ang. Software Defined Networks), czyli programowo definiowane sieci, wirtualizacja funkcji sieciowych NFV (ang. Network Function Virtualization), czy orkiestracja. W płynnej integracji tych technologii i automatyzacji sieci ważną rolę do odegrania będzie miała sztuczna inteligencja (AI – artificial intelligence), uważają eksperci branżowi. Do włączania AI w ekosystem ICT zachęcają też dostawcy.

Według szacunków IDC, w najbliższych latach 31,5 proc. przedsiębiorstw telekomunikacyjnych będzie koncentrować się głównie na wykorzystywaniu dotychczas poczynionych inwestycji oraz istniejącej infrastruktury, ale aż 63,5 proc. zamierza inwestować w nowe technologie pod kątem wprowadzania systemów sztucznej inteligencji.

źr. Huawei

Jak wyjaśniają analitycy firmy Counterpoint Research, zastosowania AI w sieciach mobilnych będą przede wszystkim związane z tzw. samooptymalizującymi się sieciami (SON – Self Optimizing Networks), sieciami definiowanymi programowo (SDN), wirtualizacją funkcji sieciowych (NFV) oraz sieciami neuronowymi. Najwcześniej możemy zobaczyć zastosowania AI w ramach sieci SON, które umożliwią operatorom automatyczne optymalizowanie jakości transmisji w oparciu o informacje o ruchu w sieci z podziałem na regiony i strefy czasowe, przy wykorzystaniu różnych algorytmów uczenia maszynowego (ang. machine learning).

źr. Huawei

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe mogą pomóc w profilowaniu abonentów, analizie współczynników konwersji ofert oraz trendów w zakresie wykorzystywania treści i aktywności w sieci. Dzięki AI łatwiej będzie opracowywać oferty dostosowane do zmieniających się potrzeb klientów.

Więcej:

  • AI jako wartość dodana
  • Co motywuje do wdrażania AI?
  • Dlaczego AI jest niezbędna przy automatyzacji sieci i integrowaniu technologii
  • Kastomizacja ofert w czasie rzeczywistym

– w artykule „Czy telekomy potrzebują wsparcia sztucznej inteligencji?opublikowanym w serwisie TELKO.in.

Napisane przez Stefan Kaczmarek