W niedzielny wieczór AWS na dobry początek konferencji re:Invent ogłosił pierwszą nowość – AWS DeepComposer – klawiaturę muzyczną z możliwością komponowania z wykorzystaniem funkcji uczenia maszynowego (ML- machine learning).

To kolejna „zabawka” AWS po zaprezentowanym w ubiegłym roku AWS DeepRacer, autonomicznym samochodzie wyścigowym w skali 1/18, również wspomaganym ML. Tego typu urządzenia mają pomóc deweloperom w nauce i nabyciu praktycznych umiejętności w zakresie wykorzystywania uczenia maszynowego, a jednocześnie zapewniać im  przyjemność.

Fot. AWS

AWS DeepComposer to 32-klawiszowa, 2-oktawowa klawiatura zaprojektowana dla programistów, którzy chcą zapoznać się z generatywną sztuczną inteligencją, umożliwia korzystanie z wstępnie wytrenowanych modeli lub własnych  kompozycji.

– W przypadku Deep Composer, niektórzy mogą pomyśleć, po co AWS proponuje muzyczny keybord? To prawda, jest to zabawka, ale robiona po to, żeby upowszechniać i ułatwiać naukę i korzystanie ze sztucznej inteligencji, która tak naprawdę jest matematyką, co wymaga pewnego zaparcia i poświęcenia czasu, żeby w to wejść i zostać specjalistą. A firmom brakuje specjalistów od sztucznej inteligencji. Zabawki takie jak autko Deep Racer z ubiegłego roku czy teraz Deep Composer – ułatwiają deweloperom zdobywanie kwalifikacji i nabywanie wiedzy później wykorzystywanej u siebie w firmach – przekonuje Tomasz Stachlewski, CEE Solutions Architecture Manager w AWS.

Fot. AWS

Zainteresowani mogą poprosić o powiadomienie e-mailem, gdy urządzenie stanie się dostępne, lub mogą użyć wirtualnej klawiatury w konsoli AWS.

Więcej o Deep Composer oraz instrukcja obsługi w informacji prasowej.

Napisane przez Stefan Kaczmarek