Po 3,5-rocznej pandemicznej przerwie w sercu Doliny Krzemowej, w Hayes Mansion w San Jose w dniach 15-16 lutego powróciła organizowana przez NetEvents konferencja Global Media & CxO Summit 2023 z udziałem mediów i analityków (Dell’Oro, IDC, GlobalData, Omdia) z ponad 25 krajów. Kluczowe omawiane tematy związane z transformacją cyfrową to: cyberbezpieczeństwo, chmura, IoT, 5G/6G, edge computing, data center oraz sztuczna inteligencja.

NetEvents Global Media Summit 2023, dzień 1

W pierwszym dniu odbyły się sesje poświęcone trendom w takich obszarach, jak: ciągłość biznesowa, transformacja cyfrowa, IoT i brzeg sieci.

W prezentacji otwierającej konferencję Tom Bianculli, CTO w Zebra Technologies, wyjaśnił, co tak naprawdę oznacza transformacja cyfrowa dla przedsiębiorstwa, jak usprawnia zapewnianie ciągłości biznesowej. Wskazał również korzyści wynikające z przetwarzania danych na brzegu sieci. Radził, gdzie i jak korzystać z inteligentnych rozwiązań brzegowych i IoT, by optymalizować w czasie rzeczywistym przepływy pracy, procesy i decyzje. Jak podkreślił, tylko 65% danych raportowanych przez aplikacje do śledzenia zasobów jest poprawnych. Tym, co może poprawić monitorowanie zasobów czasie rzeczywistym są technologie sesnsoryczne, np. stosowane w TIRach przewożących towary wrażliwe na temperaturę. Tom Bianculli podał przykłady zastosowań smart edge computing: handel detaliczny, produkcja, służba zdrowia, transport, sport, telko/hiperskalerzy. Przedstawił również przykłady najnowocześniejszych zastosowań optymalnej orkiestracji między sztuczną inteligencją a ludzką siłą roboczą. Podkreślał, że obecnie lokalizowanie nie sprowadza się tylko do określenia, co i gdzie się znajduje, ale też w jakim stanie. Prezentację Bianculli uzupełniła rozmowa z Roy Chua, założycielem i dyrektorem firmy AvidThink, na temat wyzwań i możliwości związanych z wdrożeniami cyfrowymi.

(źr. Zebra Technologies)

Pierwsza debata tego dnia koncentrowała się na przyszłości bezpiecznej łączności w chmurze. Prowadzący ją Jason Bloomberg, prezes i główny analityk w firmie Intellyx, nakreślił, jak będzie wyglądać bezpieczeństwo jutra oparte na chmurze. Dyskutowano o tym, w jaki sposób organizacje mogą chronić informacje, niezależnie od tego, gdzie się one znajdują. Bezpieczeństwo musi być wbudowywane w chmurę. Potrzebne są rozwiązania, które zapewniają bezpieczny dostęp do wrażliwych danych w chmurze i systemów o znaczeniu krytycznym. Maksymalna ochrona pracowników (niezależnie od tego, czy są mobilni, pracują w domu czy w biurze) wymaga większej integracji sieci i zabezpieczeń. Bloomberg podkreślał, że bezpieczeństwo musi być zapewniane na wszystkich poziomach (sieć, infrastruktura, middleware, dane, aplikacje), a powierzchnia ataku obecnie ‘eksploduje’: punkty końcowe korporacji, praca zdalna, IoT, wysyp nowych urządzeń wszelkiego rodzaju. Dlatego też nadchodzi czas rozwiązań typu cloud native zero trust. Do Bloomberga dołączył Renuka Nadkarni, Chief Product Officer, Aryaka Networks; Prakash Mana, dyrektor generalny Cloudbrink; MK Palmore, dyrektor Biura CISO w Google Cloud; oraz Srinivas Rao, specjalista AVP, Tata Communications. Pojawiło się wiele pytań: W jaki sposób organizacje chronią informacje niezależnie od tego, gdzie się znajdują? Sesja dotyczyła ogromnego wyzwania, jakim jest bezpieczne połączenie wielu różnych węzłów, zwłaszcza w czasach, gdy korporacyjne budżety IT nie rosną.

(źr. Intellyx)

Druga debata, której przewodniczył John Canali, główny analityk IoT w firmie Omdia, rzuciła światło na IoT i zastosowania tej technologii oraz przyszłość przetwarzania danych na brzegu sieci. Canali podkreślał, że pomimo niepewnego otoczenia  gospodarczego, zastosowania IoT mnożą się wykładniczo i rosną wydatki na IoT. Według niego, analityka i multi-cloud to krótkoterminowe priorytety. Kolejne to API, 5G i machine learning. Badanie Omdia pokazało, że IoT spełniło lub przekroczyło oczekiwania w przypadku 90% projektów. Do Canali dołączyli paneliści, w tym Anit Lohtia, CTO – lider strategii 5G, Dell Technologies; Marc Cohn, główny strateg technologiczny, Spirent Communications; Vikas Tandon, AVP – zarządzanie produktem i IoT, Tata Communications; oraz Tom Bianculli, CTO, Zebra Technologies. Dyskutowali oni m.in. o tym, jaka łączność jest potrzebna, aby rynek IoT był jak najbardziej rentowny? Wskazywano również,  które sektory będą reprezentować kolejne duże ‘place zabaw’ IoT.

(źr. Omdia)

Trzecia środowa debata poruszyła temat utrzymania ciągłości biznesowej w obliczu obecnych i przyszłych wyzwań. Zachowanie business continuity staje się coraz trudniejsze wobec obecnych i przyszłych wyzwań. Zakłócenia spowodowane awariami sieci, klęskami żywiołowymi, przerwami w dostawach prądu, wydarzeniami geopolitycznymi lub kryzysami zdrowotnymi mogą mieć wpływ na organizacje dowolnej wielkości, w dowolnym miejscu i czasie. Każda organizacja musi mieć plan zachowania ciągłości działania. W tej sesji, której przewodniczył Paul Hughes, dyrektor ds. badań, Future of Connectedness z IDC, udział wzięli także paneliści: Hugo Vliegen, starszy wiceprezes ds. zarządzania produktami, Aryaka Networks; Prakash Mana, dyr. generalny Cloudbrink; Srinivas Rao, specjalista AVP i rozwiązań, Tata Communications; oraz Ken Levine, dyr. generalny Xcitium. Paneliści wskazali na krytyczne elementy planu ciągłości działania organizacji, które mają zapewnić gotowość na wypadek kryzysu. Rozproszona architektura zorientowana na chmurę z wbudowaną, nadmiarową wysoką dostępnością gwarantuje, że użytkownicy organizacji mogą zachować produktywność, podczas gdy dział IT zachowuje kontrolę nad dostępem do zasobów korporacyjnych. Nikt nie jest w stanie przewidzieć kolejnego światowego kryzysu, ale przedsiębiorstwa muszą być na niego przygotowane. Łączność i cyfrowa infrastruktura mają w niestabilnych czasach krytyczne znaczenie!

(źr. IDC)

Za punkt kulminacyjny tego dnia można uznać sesję z udziałem jednej z czołowych obecnie postaci Doliny Krzemowej, dr Mary Lou Jepsen, prezes zarządu Open Water, prowadzoną przez Harry’ego McCrackena, redaktora ds. technologii w Fast Company. Jepsen pojawia się w wielu różnych rankingach, w tym Time Magazine 100, CNN Top 10 Thinkers, na listach Top 50 Female Computer Scientist Anity Borg oraz America’s Top 50 Women in Tech magazynu Forbes. Jest prawdziwym pionierem, ma na swoim koncie ponad 200 patentów. Jepsen mówiła o swoim radykalnym podejściu do innowacji, sposobie myślenia, dążeniu do celu i otwartości na nieoczekiwane. Wyjaśniała, jak ICT i AI mogą wspierać leczenie raka i in. współczesne choroby. Jako dyrektor techniczny i wynalazca pomogła wprowadzać zmiany w wielu obszarach, na przykład przy opracowywaniu generacji tanich komputerów oraz innowacyjnych technologii obrazowania konsumenckiego i medycznego. Jepsen była współzałożycielem i pierwszym dyrektorem ds. technologii One Laptop per Child (OLPC), a w 2016 r. założyła OpenWater, startup pracujący nad obrazowaniem ciała typu MRI (magnetic resonance imaging) przy użyciu holograficznych technik w podczerwieni.

dr Mary Lou Jepsen, prezes zarządu Open Water

Dzień zakończył się serią sesji briefingowych dla dziennikarzy i analityków. It-filolog.pl uczestniczył w spotkaniach z firmami Xcitium i Tata Communications oraz analitykami Dell’Oro Group.

Firma Xcitium, wcześniej znana jako Comodo Security Solutions, oferuje opatentowaną technologię ZeroDwell zapobiegającą zagrożeniom 0-day w architekturze zero-trust, która poprzez izolację umożliwia skuteczne zapobieganie ransomware i zwalczanie innego złośliwego oprogramowania. Rozwiązania Xcitium używa ponad 5 tys. klientów i partnerów, firma zapowiedziała dalszą rozbudowę międzynarodowej sieci partnerskiej.

(źr. Xcitium)

Tata Communications, globalny dostawca rozwiązań telekomunikacyjnych należący do indyjskiego koncernu Tata, obsługuje około 30% światowych tras internetowych. Posiada ponad 710 tys. km światłowodów podmorskich, ponad 210 tys. km światłowodów naziemnych. Jest obecny w ponad 190 krajach. Tata Communications Poland, spółka zależna koncernu Tata ma biuro w Warszawie. Tata Communications w ubiegłym roku rozpoczęła z Formułą 1 wieloletnią współpracę zostając oficjalnym dostawcą łączności nadawczej dla transmisji z wyścigów F1.

(źr. Tata Communications)

W ramach drugiego bloku briefingów prasowych w drugim dniu konferencji spotkania prasowe z firmami Aryaka Networks i Cloudbrink.

Aryaka ogłosiła uruchomienie 27 nowych punktów obecności POP (Point-Of-Presence) w 21 krajach i 15 głównych obszarach metropolitalnych na całym świecie, rozszerzając swoją globalną infrastrukturę hiperskalową. Aryaka oferuje rozwiązania managed SD-WAN i Unified SASE, oraz sieć Zero Trust WAN opartą na architekturze Unified SASE.

(źr. Aryaka)

Firma Cloudbrink wykorzystuje sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe do zapewniania natywnego dostępu hybrydowego w formie usługi HAaaS (Hybrid Access as a Service). HAaaS zapewnia przyspieszoną wydajność aplikacji chmurowych, SaaS i centrów danych. Cloudbrink ogłosił, że w ciągu ostatniego roku wdrożył ponad 600 wirtualnych punktów obecności znanych jako FAST edge, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na łączność użytkowników korzystających z wielu chmur.

(źr. Cloudbrink)

NetEvents Global Media Summit 2023, dzień 2

Dzień drugi to debaty na kolejne gorące tematy ICT, począwszy od rosnącej fali cyberzagrożeń i rozwoju chmury, po przyszłość centrum danych i zmiany paradygmatu w transformacji cyfrowej.

Pierwszą sesję wypełniła rozmowa na temat „Budowania hiperpołączonych ekosystemów”, prowadzona przez Zeusa Kerravalę, analityka ZK Research, z Rameshem Marimuthu, wiceprezesem i szefem obu Ameryk, Tata Communications. Dyskutowali oni, jak rozwijać łączność, która działa w całym ekosystemie przedsiębiorstwa, które technologie zapewnią niezawodną komunikację. Rozmówcy byli zgodni co do tego, że organizacje muszą skierować się w stronę „cyfrowej przyszłości”, w której technologia umożliwia ludziom i maszynom komunikację i współpracę, bezproblemowo i w czasie rzeczywistym.

Sesja Budowanie hiperpołączonych ekosystemów prowadzona przez Zeusa Kerravalę, analityka ZK Research (po lewej), z Rameshem Marimuthu, wiceprezesem i szefem obu Ameryk, Tata Communications

Czy potrzebne jest nowe myślenie, aby odeprzeć rosnącą falę cyberzagrożeń w coraz bardziej hybrydowym środowisku? Zdecydowane „tak” można było usłyszeć podczas pierwszej debaty tego dnia, której przewodniczył Roy Chua, dyr.  AvidThink. Podczas sesji omówiono niektóre z najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie cybersecurity, zwłaszcza w obszarze: EDR (Endpoint Detection and Response), MDR (Managed Detection and Response) i XDR (Extended Detection and Response – wielowarstwowy system wykrywania i reagowania, który gromadzi i automatycznie koreluje dane z różnych warstw zabezpieczeń). Wśród panelistów, którzy dołączyli do Chua znaleźli się: Matt Lourens, CTO, CheckPoint; Dr Srinivas Bhattiprolu, dyr. ds. zaawansowanych usług konsultingowych i przedsprzedaży, Nokia Cloud and Network Services; Jason Rolleston, wiceprezes i dyr. generalny działu zabezpieczeń, VMware; oraz Ken Levine, CEO, Xcitium. Dane i sieci są zagrożone jak nigdy dotąd. Chronić trzeba wiele lokalizacji: korporacyjny campus, zdalne oddziały, domowe biura pracowników, placówki w terenie, mobilne urządzenia, fabryki, chmury prywatne i publiczne; zabezpieczać własnych i kontraktowych pracowników, klientów, dostawców, partnerów, a także wszystkie warstwy systemów teleinformatycznych (ICT) i operacyjnych (OT) oraz certyfikować łańcuchy dostaw oprogramowania. Potrzebne są nowe pomysły na ochronę przed ransomware i innym wysoce destrukcyjnym złośliwym oprogramowaniem we wszystkich sektorach przemysłu. A koszty cyberbezpieczeństwa często kolidują z osiąganiem rentowności… Wszystko, co przychodzi z sieci i czego nie znamy, należy założyć, że może być ‘złem’, i dlatego wymaga sprawdzania, takie podstawowe założenie „zero trust” trzeba przyjąć, mówił Ken Levine, CEO, Xcitium. I choć detekcja cyberzagrożeń jest bardzo ważna, to wszystkiego nie da się wykryć…

(źr. AvidThink)

Druga dyskusja tego dnia dotyczyła przyszłości centrum danych. Data center przechodzi radykalną zmianę, ewoluując w kierunku większej zwinności, programowalności i elastyczności. Gdzie powinny znajdować się dane – w chmurze, na brzegu sieci czy własnej serwerowni? Czy myślenie „cloud first” oznacza wycofywanie się z data center? A może po prostu obserwujemy reset chmury i wybieranie bardziej hybrydyowego podejścia? Wśród panelistów znaleźli się Manish Mehta, dyrektor ds. bezpieczeństwa w ServiceNow; Michael McNerney, wiceprezes ds. marketingu, Supermicro; oraz profesor Martin Curley, doradca ONZ i czołowy naukowiec IT. Moderatorem był Steve McDowell, główny analityk i partner założyciel NAND Research.

(źr. NAND Research)

Trzecia czwartkowa debata koncentrowała się na 5G i perspektywach związanych z 6G. Zapomnijmy o powolnym starcie 5G mocno przereklamowanego w przestrzeni konsumenckiej. Czy następna fala wdrożeń 5G, a później 6G, zagospodarowywanych na potrzeby korporacyjne spełni oczekiwania wobec tych technologii, a przede wszystkim zapewni odpowiednie ROI? Jakie są potencjalne możliwości zastosowań enterprise? Skąd nadchodzi kolejna fala rozwiązań mobilnych na użytek komercyjny? Jakie są czynniki biznesowe napędzające wdrażanie tych rozwiązań? Czy przyszłość zależy wyłącznie od prywatnych sieci 5G? Na takie pytania szukano odpowiedzi podczas debaty.

Z badań przeprowadzonych przez IDC wynika, że organizacje zajmujące się opieką zdrowotną i produkcja to sektory, które najbardziej wykorzystają możliwości oferowane przez sieci 5G (źr. IDC)

W dyskusji, której przewodniczył Paul Hughes, dyrektor ds. badań, Future of Connectedness, IDC, wzięli udział następujący: paneliści Anit Lohtia, CTO – lider strategii 5G, Dell Technologies; Jan Söderström, wiceprezes i szef Advanced Technology and Industry Group, Ericsson; oraz Marc Cohn, główny strateg technologiczny, Spirent Communications.

Podczas sesji zamykającej konferencję NetEvents Global Media & CxO Summit 2023 Martin Curley, znany w świecie akademickim i branży ICT, profesor innowacji na Uniwersytecie Maynooth i przewodniczący UN Digital Health Symposium, podsumował kluczowe tematy omawiane podczas konferencji.

(źr. Martin Curley 2023)

Profesor Curley jest pasjonatem wprowadzania sektora opieki zdrowotnej do współczesnego cyfrowego świata. Przedstawił swoją wizję nowej generacji technologii opieki zdrowotnej. Zaprezentował założenia dotyczące tzw. prawa Curleya, własnej formuły uwolnienia wykładniczej mocy technologii cyfrowych w celu ulepszania sektora opieki zdrowotnej.

Korzyści wynikające z zastosowania tzw. prawa Curleya w sektorze opieki zdrowotnej

Według prof. Curley’a, możliwości hospitalizacji zwiększają się 10-krotnie dzięki wprowadzaniu modelu ‘Hospital at Home’, zapewniającego możliwości wykonywania zdalnych badań i monitoringu stanu zdrowia pacjentów z wykorzystaniem cyfrowych technologii. Pozwala to również, co bardzo istotne, znacząco obniżyć koszty leczenia.

Napisane przez Stefan Kaczmarek