Jakie technologie będą tworzyć sieci telekomunikacyjne nowej generacji, które umożliwią zbieranie danych z miliardów urządzeń i sensorów, przetwarzanie ich w czasie rzeczywistym i zdalne sterowania maszynami – o tym m.in. mówili 4 października 2016 r. eksperci Nokii podczas konferencji Future X Day we Wrocławiu zorganizowanej  przez Nokia Bell Labs wraz z wrocławskim Centrum R&D.  Telemedycyna, zastosowania biznesowe wirtualnej rzeczywistości czy poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym to tylko niektóre z zaprezentowanych projektów, nad którymi pracuje 40 tys. inżynierów i naukowców w ośrodkach badawczych Nokii na całym świecie.

Interakcje między ludźmi a maszynami poprzez Sieć

Slajd z prezentacji. Nokia Labs

Slajd z prezentacji. Nokia Bell Labs

Podczas konferencji Marc Rouanne, Nokia Chief Innovation & Operating Officer, przedstawił wizję  rozwoju technologicznego wysokowydajnych sieci przyszłości – szybkich, redukujących opóźnienia i przyspieszających czas reakcji. Interakcje ludzi z maszynami (które stopniowo będą wyręczać człowieka w wielu czynnościach) staną się w przyszłości codziennością. Żeby maszyny mogły komunikować się ze sobą, potrzebne są niezawodne sieci, otwarte interfejsy i opracowanie zaawansowanych algorytmów, a także roboty software’owe. W powtarzalnych obowiązkach, takich jak na przykład raportowanie czy zdalne wsparcie – człowieka będą zastępować roboty, automatyzując niektóre czynności. Wymaga to doskonalenia metod komunikacji oraz rozwijania możliwości interakcji człowieka z maszynami. Docelowo maszyny mają pracować, a ludzie myśleć – mówił Marc Rouanne. –  Rozwijamy nowe technologie, takie jak 5G i internet rzeczy (IoT), aby sprostać wymaganiom autonomicznych samochodów, inteligentnych miast i domów, telemedycyny i bezpieczeństwa publicznego.

5 G potrzebuje wsparcia chmury

Tod Sizer, szef Mobile Radio Lab w Nokia Bell Labs

Tod Sizer, szef Mobile Radio Lab w Nokia Bell Labs

Theodore Sizer, odpowiedzialny za Mobile Radio Lab w Nokia Bell Labs, opowiadał o Future X Network, koncepcji sieci przyszłości, czyli wizji szybkich sieci telekomunikacyjnych, które będą miały coraz większy wpływ na nasze życie i umożliwią zastosowanie nowych aplikacji, rozwiązań i usług.

future_bell_labs_bigPełna wizja przyszłości technologii i komunikacji w perspektywie do 2020 r. została przedstawiona w książce wydanej przez Bell Labs (ośrodek badawczy mający w swym dorobku osiem nagród Nobla) zatytułowanej: „The Future X Network: A Bell Labs Perspective”. Jej autorem jest Marcus K. Weldon, prezes Nokia Bell Labs. Jest to pierwsza publikacja w 90-letniej historii tego renomowanego ośrodka badawczego.

img_20161004_130556

6 kluczowych technologii 5G

Dzisiejsze sieci zostały tak zaprojektowane, aby bezpośrednio służyć ludziom dostarczając usługi głosowe i wideo, a ich architektura pozostawała w dużej mierze niezmienna przez ostatnich 150 lat. Gdy podłączamy do sieci coraz to więcej „rzeczy” i  urządzeń i rozszerzamy zakres aplikacji, sieci muszą ulec fundamentalnej zmianie. Koncepcja Future X Network oferuje konkretne rozwiązania biorąc pod uwagę, że w związku z ograniczoną prędkością światła wiele, jeśli nie większość aplikacji będzie musiała być wspierana przez chmurę obliczeniową (Converged Edge Cloud) oddaloną najwyżej 50 kilometrów od użytkownika.

Grafika Nokia Bell Labs

Grafika Nokia Bell Labs

Wynikiem tej zmiany oraz innych udoskonaleń będzie zwielokrotniona przepływność sieci przy opóźnieniach bliskich zeru, co pozwoli na masowy rozwój urządzeń połączonych siecią internetową, systemów i procesów, które zaoferują ludziom nowe doświadczenia i możliwości – a w rezultacie zmienią na zawsze nasze życie – mówił Theodore Sizer. Komunikowanie się i rozumienie kontekstów między ludźmi a maszynami – w tym tkwi największy potencjał, który stwarzają przyszłe systemy – podkreślał, zaznaczając, że sieć przyszłości będzie hybrydowa i oparta głównie na technologiach bezprzewodowych (LTE, WiFi, 5G, Massive MIMO, mmWave i in.). Rozmowa z szefem Mobile Radio Lab w Nokia Bell Labs w serwisie TELKO.in.

Kamera 360o do wirtualnej rzeczywistości

Kamera OZO; fot. Nokia

Kamera OZO; fot. Nokia

Uczestnicy konferencji mieli możliwość obejrzenia kilku pokazów technologicznych m.in. dotyczących rozwoju sieci następnych generacji 4.5G i 5G, architektury i możliwości sieci 5G, sieci dla internetu rzeczy, platform chmurowych, przykładowych zastosowań wirtualnej rzeczywistości w medycynie, przy zdalnym nauczaniu oraz w szkoleniach. Duże zainteresowanie wzbudziła dostępna od I kw. 2016 r. sferyczna kamera OZO z 8 sensorami i 8 mikrofonami do  nagrywania 360-stopniowego obrazu z przestrzennym dźwiękiem. Na razie kosztuje 45 tys. dolarów…

Osobna prezentacja poświęcona była technologiom do zdalnego monitorowania zdrowia pacjentów, diagnozowania, prowadzenia zdalnych konsultacji, terapii i rehabilitacji w domu.  Wśród omawianych rozwiązań były m.in.: e-pill – urządzenie elektroniczne przypominające o braniu odpowiednich dawek lekarstw w wyznaczonych porach, robotyka chirurgiczna czy nieinwazyjne badanie z zastosowaniem kapsułki endoskopowej (zob. wideo poniżej) zawierającej mikrokamerę, służące do oglądania błony śluzowej całego przewodu pokarmowego.

Wrocławskie Bell Labs

fot. Nokia

fot. Nokia

Wrocławskie Centrum R&D Nokii jest jednym z trzech największych centrów badawczo-rozwojowych Nokii na świecie. Programiści z Wrocławia uczestniczą zarówno w procesie wytwarzania produktów, jak i rozwoju technologii. Wchodzący w skład Centrum wrocławski zespół Bell Labs to ponad 50 inżynierów prowadzących badania i uczestniczących w pracach standaryzacyjnych systemów radiokomunikacyjnych, koncentrujących się obecnie na piątej generacji sieci komórkowych.

img_20161004_111759Jesteśmy dumni, że w naszym laboratorium tworzymy przyszłość telekomunikacji. Oprócz wytyczania drogi do 5G, polscy inżynierowie opracowują oprogramowanie i aplikacje dla technologii LTE, LTE-Advanced oraz uczestniczą w tworzeniu nowych rozwiązań dla sieci 3G i LTE, wspierając operatorów z całego świata. Miarą naszego sukcesu jest nie tylko fakt, że jesteśmy największym Centrum R&D w sektorze ICT w Polsce, ale też nasz rozwój – w 2013 roku zatrudnialiśmy 1 800 osób, dziś jest nas ponad 3 100 – mówił  Bartosz Ciepluch, dyrektor Centrum Oprogramowania i Inżynierii Nokii we Wrocławiu.

Galeria zdjęć z sali z pokazami demo

img_20161004_141944 img_20161004_141847 img_20161004_141958 img_20161004_141823 img_20161004_141904

Napisane przez Stefan Kaczmarek