Jutro Mikołajki, czas zatem na świąteczne tematy. Czy wiecie, jak w tym roku Mikołaj dostarczy Wam prezenty? Otóż zasadniczy problem św. Mikołaja polega na tym, że pracuje przez cały rok, ale ma tylko 24 godziny, żeby wręczyć świąteczne upominki wszystkim grzecznym dziewczętom i chłopcom na świecie, którzy powysyłali listy, e-maile, smsy i faksy ze swoimi prośbami o prezenty.

Choć wszyscy wiemy, że św. Mikołaj może posłużyć się magią i być w wielu miejscach jednocześnie, to liczba dzieci na całym świecie ciągle rośnie (w ciągu ostatnich 100 lat wzrosła czterokrotnie), a przecież wszyscy chcą zrobić sobie zdjęcie z Mikołajem! Dlatego zarówno on sam, jak i jego tradycyjni pomocnicy – elfy czytające listy od dzieci i pracujące przez cały rok w fabryce zabawek czy renifery rozwożące prezenty – pilnie potrzebują wsparcia nowych technologii w wypełnianiu swojej misji.

Jak wygląda „cyber” Mikołaj wyposażony w najnowocześniejsze technologie i jego Global Gift Giving Enterprise – pokazuje zaskakująca infografika (kliknij w obrazek „Cyber Santa Claus”) przygotowana przez portal financesonline.com. Pokazano na niej niektóre z najbardziej zaawansowanych technologii, jakie sobie można wyobrazić, które mogą znacząco pomóc św. Mikołajowi najpierw w rozstrzyganiu, kto zasługuje na prezenty, a potem ich rozwożeniu w okresie świątecznym.

Cyber Mikołaj wspomagany technologiami. Źródło: financesonline.com

Cyber Mikołaj wspomagany technologiami.
Źródło: financesonline.com

I tak cyber Mikołaj dysponuje własną super siecią SantaNet. Podłączono do niej urządzenia do ultrasonografii przezczaszkowej (Transcranial Pulsed Ultrasound) noszone przez wszystkie dzieci na świecie oraz miliony komputerów obsługujących sztuczne sieci neuronowe (Artificial Neural Network). Wszystko po to, żeby przeprowadzić  eksplorację danych pozwalającą rozstrzygnąć, kto był grzeczny i zasługuje na prezent, a kto nie.

2&3 techWszystkie te dane są przetwarzane  w gigantycznym centrum danych, mogącym przechowywać eksabajty danych. Tam też znajduje się własna baza danych Mikołaja (Santa’s Naughtiness Database), gdzie zapisywane są wszystkie informacje o niegrzecznych zachowaniach. Serce sieci SantaNet stanowi najpotężniejszy na świecie superkomputer Christmas Cruncher, mogący wykonywać 33 biliardy operacji na sekundę!

Jeżeli chodzi o dostarczanie podarunków miliardom dzieci, to Rudolfa czerwononosego i pozostałe renifery mają wspierać dostawcze drony Amazona i linie Hyperloops, działające w ramach super szybkiej sieci dystrybucji prezentów. Hyperloop to projekt budowy systemu transportowego umożliwiającego przemieszczanie się z prędkością naddźwiękową, zaproponowany w 2013 r. przez Elona Muska, miliardera, założyciela Space X i Tesla Motors. Budowa testowej linii ma się rozpocząć w 2016 r. Między miastami (w projekcie wpisano Los Angeles i San Francisco) mają powstać tuby wypełnione powietrzem pod ciśnieniem zaledwie 100 paskali (tysiąc razy niższe niż atmosferyczne). W tubach mają podróżować z prędkością naddźwiękową kapsuły z pasażerami napędzane systemem magnesów.

6&7 techPomyślano też o zwiększeniu wydajności procesów produkcyjnych magicznych prezentów w fabryce św. Mikołaja (Polar Toy Hub). Elfy ubrane w egzoszkielety (exoskeletons będą stanowić wyposażenie żołnierzy przyszłości) mają zwielokrotnić swoje moce produkcyjne. Podgrzewane drogi (self-heating roads) przecinające krąg polarny pozwolą uniknąć poślizgów na śniegu podczas przewożenia cennego ładunku z fabryki prezentów.

Dokładne wyliczenia i rachunek jaki musiałby św. Mikołaj zapłacić dzisiaj za wszystkie te innowacje technologiczne zamieszczono w drugiej części infografiki. Jak pokazują wyliczenia financesonline.com, rachunek wystawiony św. Mikołajowi za zwiększenie mocy magii za pomocą technologii okazuje się niebagatelny, bo opiewa na blisko 227 mld dolarów! To ponad dwa razy więcej niż wartość marki Apple, i więcej niż łączna wartość netto majątku trzech najbogatszych ludzi na świecie. Ale przecież wywołanie uśmiechu na twarzy każdego dziecka na Boże Narodzenie jest bezcenne!

O tym wszystkim i jeszcze więcej na załączonej infografice. Obejrzyjcie wszystkie niesamowite rzeczy, jakie św. Mikołaj może zrobić korzystając z dostępnych technologii i innowacji.

Wszystkim Czytelnikom życzę fantastycznych świątecznych prezentów (dostarczonych na czas)!

Legenda do infografiki

SantaNet – supersieć św. Mikołaja.

Naughtiness Detector and Database – wykrywacz niegrzecznych zachowań i baza danych. Działa w oparciu o takie urządzenia TPU (Transcranial Pulsed Ultrasound) do ultrasonografii przezczaszkowej, jak te podłączone do Utah Data Center. TPU są wbudowywane we wszelkiego rodzaju  galanterię elektroniczną (wearables) i przekazują fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do określonych regionów mózgu, by wykrywać określone zachowania i następnie przekazywać informacje do pamięci masowych mogących przechowywać eksabajty danych.

Global Gift Network – globalna sieć prezentowa, wzorowana na sieci neuronowej NVIDIA/Stanford Artificial Neural Network; system umożliwia matematyczne modelowanie sposobu, w jaki działa mózg św. Mikołaja, co pozwala maszynie nauczyć się myśleć w taki sam sposób i potem powielać te wzory.

Christmas Cruncher – superkomputer przetwarzający wszystkie dane zebrane z globalnej sieci prezentowej – odpowiednik najpotężniejszego na świecie chińskiego superkomputera Tianhe-2, o mocy obliczeniowej 33,86 petaflopsów.

Polar Toy Hub – fabryka magicznych prezentów św. Mikołaja.

Elf Power Booster – egzoszkielety elfów.

Polar Roads – polarne podgrzewane drogi. Prace nad samopodgrzewającymi się drogami (self-heating roads) prowadzi University of Houston, wykorzystując warstwy nanowłókien węglowych, które są podgrzewane przez elektryczne elementy.

Yule Logistics – logistyka Rudolfa czerwononosego.

Sleigh Planes – latające sanie (A-50U AWACS).

YuleTube – wykorzystanie koncepcji Hyperloop Elona Muska – podróże z naddźwiękową szybkością w kapsułach przez specjalne tuby wypełnione powietrzem pod ciśnieniem 100 paskali.

Gift-O-Copters – „prezentokoptery” oparte na dostawczych dronach Amazona  (Octocopters).

Bouncing Child Detector – urządzenia do monitorowania oraz analizy temperatury i jakości powietrza w pomieszczeniach, gdzie przebywają dzieci; Mikołajowi ułatwią wykrywanie skradających się ciekawskich, podglądających układanie prezentów pod choinką.

Santa’s See-Through Sheath – płaszcz Mikołaja pozwalający mu stać się wirtualnie niewidzialnym dzięki technologii kamuflażu optycznego (Optical Camouflage Technology).

Napisane przez Stefan Kaczmarek