Wielu operatorów komórkowych uważa, że istotną część ich przychodów z inwestycji w infrastrukturę 5G obok usług konsumenckich będzie stanowił segment przemysłowy, w tym obsługa prywatnych sieci korporacyjnych i Internetu Rzeczy (IoT). Czy tylko ta technologia odegra na tym polu kluczową rolę? Co mogą wnieść rozwiązania WiFi 6, czy będą alternatywą czy uzupełnieniem dla oferty 5G? A może w grę wchodzi symbioza tych technologii, co przyniosłoby korzyści i zaspokojenie nie tylko obecnych, ale także przyszłych potrzeb biznesu.

Zarówno kolejna generacja technologii bezprzewodowych (WiFi 6), jak i komórkowych (5G) dają obietnicę większej pojemności, mniejszych opóźnień transmisji i większej wydajności sieci zarówno na rynku konsumenckim, jak i korporacyjnym. Oczekuje się, że WiFi 6 i 5G zrewolucjonizują Internet Rzeczy i ogólnie komunikację mobilną. Technologie te umożliwią zarówno gospodarstwom domowym, jak i przedsiębiorstwom jednoczesne korzystanie z większej liczby urządzeń przy mniejszym zużyciu energii. To ważne, ponieważ eksperci przewidują, że do końca 2020 r. na całym świecie będzie działać prawie 31 mld urządzeń IoT. WiFi 6 i 5G zmieniają sposób korzystania z urządzeń IoT. Oprócz oferowania większych prędkości, zarówno 5G, jak i WiFi 6 poprawią siłę sygnału w obszarach o dużym natężeniu ruchu w sieciach radiowych, takich jak na przykład centra dużych miast.

Obie technologie powinny uzupełniać się w różnych zastosowaniach: 5G to szybkość i mobilność, natomiast WiFi 6 to połączenia i dostęp przez WLAN. Wybór będzie dotyczyć sposobu dostarczania internetu do firm – przez kabel lub router hybrydowy 5G, który będzie emulować tradycyjne kablowe połączenia z internetem. Dostępność rozwiązań hybrydowych oferujących połączenia WiFi 6 i 5G mogą ułatwić zmienianie dostawców usług internetowych.

Więcej w artykule „5G i WiFi 6 – rywalizacja czy symbioza?” opublikowanym w serwisie TELKO.in

Napisane przez Stefan Kaczmarek