Znaczenie brzegu sieci wzrosło dramatycznie w ciągu ostatnich kilku lat. Organizacje na całym świecie starają się decentralizować swoje operacje i przenosić moc obliczeniową z central i centrów danych do miejsc, gdzie prowadzona jest kluczowa działalność. Na obrzeżach sieci instalowanych jest coraz więcej różnorodnych urządzeń IoT. Połączyć je wszystkie ma 5G. W sieciach prywatnych 5G tkwi potencjał, który uwolni pełne możliwości aplikacji obsługujących urządzenia brzegowe, co pozwoli wprowadzać wiele nowych zastosowań branżowych.

Kiedy szybkie sieci komórkowe 5G o małych opóźnieniach zostaną połączone z IoT i edge computing, a wszystko zostanie wzmocnione przez algorytmy sztucznej inteligencji, zmienią się reguły gry, przewidują analitycy rynku ICT. Znacząco zwiększą się możliwości wykorzystania technologii teleinformatycznych. Zakupy online można uczynić w pełni interaktywnymi, gry – jeszcze bardziej wciągającymi, a usługi telezdrowotne udostępnić wszystkim, którzy ich potrzebują.

(źr. GlobalData)

To ważny czas dla technologii 5G. W perspektywie sięgającej 2027 roku przewidujemy bardzo zdrowy wzrost przychodów z usług mobilnych 5G na całym świecie – mówił Jeremiah Caron, Global Head of Research & Analysis Technology Group w firmie GlobalData, rozpoczynając wirtualną debatę „5G, IoT and a revolution at the network edge” zorganizowaną przez NetEvents.

Caron przyznał, że dotychczasowy rozwój 5G był powolny: – Myślę, że wszyscy słyszeli o operatorach, którzy wdrożyli sieci 5G w wersji Non-Standalone i problemach, jakie mieli z monetyzacją tej inwestycji. Obecnie obserwujemy wzrost wdrożeń 5G zarówno po stronie konsumentów, jak i przedsiębiorstw. Oczekujemy, że tak będzie przez kilka następnych lat.

Caron podkreślał znaczenie wdrażania sieci w standardzie 5G Standalone z prawdziwym rdzeniem 5G, zapewniających mniejsze opóźnienia, większa wydajność i pojemność. Standard 5G Advanced to kolejna zmiana w zakresie zasięgu, przepustowości i wykorzystania widma. – Zapewnia on możliwość tzw. warstwowania sieci (ang. network slicing) pozwalającą na ustalanie priorytetów, co jest absolutnie niezbędne do obsługi aplikacji korporacyjnych. Mówimy o IoT na masową skalę i nowej erze edge computing.

(źr. GlobalData)

Caron uważa, że te zmiany w zakresie możliwości 5G pomogą ożywić rynek IoT i pobudzą również działania w zakresie edge computing. Według niego, w ciągu ostatnich kilku lat rynek IoT nieco stracił swój blask z powodu spowolnienia przychodów dostawców. Teraz wyniki się poprawiają i skala wdrożeń jest o wiele większa niż kiedyś.

Dr Srinivas Bhattiprolu, Global Head Advanced Consulting Services & Pre-sales w dziale Cloud & Network Services firmy Nokia, przewiduje trzy rodzaje zastosowań w ramach kolejnej fali 5G: pierwszy to ulepszona mobilna łączność szerokopasmowa, drugi to niezawodna komunikacja o niskim opóźnieniu, a trzeci to masowe zastosowania komunikacyjne typu maszynowego.

Lakshmi Mandyam, VP Product Management & Partner Ecosystems, Service Provider & Edge BU w VMware jako przykład zastosowania technologii 5G podała firmę Audi, która współpracowała z VMWare, aby skonsolidować wszystkie swoje fabryczne moce obliczeniowe na jednej platformie. – To, czego szukali, to skalowalna platforma, która pozwoli im zwiększyć wydajność i możliwości operacyjne dzięki automatyzacji.

Niektóre zastosowania 5G wymagają małych opóźnień, inne będą wymagały większej przepustowości – zauważył Anit Lohtia, CTO, kierownik ds. strategii 5G w Dell Technologies. Według niego, w pierwszej kolejności branża musi zająć się kluczowym problemem jakim jest złożoność: – Jest to jedna z barier we wdrażaniu IoT, którą widzieliśmy w ciągu ostatnich 10 lat.

Wszystko, co robimy w VMware, ma na celu uproszczenie wdrażania i obsługi na poziomie użytkownika końcowego, pracujemy też po stronie operatora, aby uprościć jego zdolność do świadczenia tego rodzaju usług. Zastanawiamy się, jak uprościć zarządzanie i obsługę tego rodzaju aplikacji – podsumowała Mandyama z VMware.

Automatyzacja na dobre wkracza do takich sektorów, jak: produkcja, logistyka, transport, zarządzanie zasobami i śledzenie przesyłek. Dzięki temu maszyny w halach produkcyjnych mogą komunikować się z operatorami, ostrzegając ich o zbliżających się awariach, lub automatycznie poprawiać wydajność. Karetka staje się izbą przyjęć. Ta kombinacja technologii ICT będzie napędzać wdrażanie tzw. cyfrowych bliźniaków (ang. digital twins).

Napisane przez Stefan Kaczmarek