Konkurenci Orange zaczną wprowadzać karty e-SIM, spadnie tempo inwestycji w infrastrukturę dla szerokopasmowego internetu – to dwie z 10 prognoz na 2019 rok, które jak co roku przygotowała redakcja TELKO.in, próbując przewidzieć przyszłość i podywagować, co ciekawego może się wydarzyć na krajowym i zagranicznym rynku telekomunikacyjnym w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Jakie trendy przybiorą na sile, a jakie będą wygasać? Kto zaliczy sukcesy, a komu będzie ciężko?

Konkurenci Orange zaczną wprowadzać karty e-SIM

źr. Pixabay

12 grudnia 2018 r. Orange Polska udostępnił możliwość korzystania z eSIM (ang. embedded SIM) – elektronicznej wersji karty SIM. Na razie tylko dla posiadaczy trzech nowych modeli iPhone’ów. Pozostali operatorzy, chociaż na razie nie podają terminów wdrażania eSIM, również zaczną ją wprowadzać w 2019 r. – choćby ze względów prestiżowych i marketingowych. Po tygodniu od wprowadzenia przez Orange „wirtualnych kart” aktywowano ich 1000, co pokazuje, że zainteresowanie istnieje, choć nie należy spodziewać się gwałtownych przyrostów. Najprawdopodobniejszy wydaje się scenariusz, w którym – dostępne od 25 lat – fizyczne karty SIM i – stopniowo wprowadzane – eSIM będą współistnieć przez dłuższy czas. Analitycy przewidują, że do 2021 r. 66 proc. urządzeń mobilnych będzie korzystało z eSIM, a do 2030 r. – 100 proc. Platformy eSIM będą kluczowe dla obsługi Internetu Rzeczy i ułatwią zarządzanie rozwiązaniami M2M.

Spadnie tempo inwestycji w infrastrukturę

źr. Pixabay

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że sprawdzą się przestrogi autorów raportu CMS/AudytelRegulacje a inwestycje w sieci szerokopasmowe”, przygotowanego na zlecenie PIKE, w którym m.in. wskazywano na lukę inwestycyjną (ok. 15 mld zł) w Narodowym Planie Szerokopasmowym, według założeń którego podstawowym medium budowy „sieci przyszłości” będzie światłowód.

Wydaje się, że w roku wyborczym są minimalne szanse na wypełnienie tej luki finansowej. Należy się raczej spodziewać, że pieniądze będą alokowane na finansowanie różnych obietnic wyborczych, a inwestycje w infrastrukturę gigabitowego internetu zostaną odsunięte na boczny tor – wstrzymywane lub zamrażane, co spowoduje spowolnienie i obniżenie poziomu inwestycji. Oznaczać to będzie opóźnienie procesu cyfryzacji, mniejszą dostępność internetu (gigabitowego) oraz e-usług.

Wszystkie 10 telekomunikacyjnych przewidywań na 2019 rok  w serwisie TELKO.in w artykule „Co ważnego wydarzy się w 2019 roku?

Napisane przez Stefan Kaczmarek