Huawei, pomimo braku przychylności kilku rządowych administracji (w tym m.in. USA i Australii), zdetronizował Ericssona w rankingu największych globalnych dostawców infrastruktury dla sieci mobilnych, wynika z raportu firmy IHS Markit Mobile Infrastructure Market Tracker, opublikowanego na początku kwietnia br. Według wyliczeń analityków IHS Markit, udziały rynkowe Huawei w 2017 r. wzrosły do 28 proc. (z 25 proc. w poprzednim). Jak to się stało, że ten chiński gigant obchodzący w ub.r. swoje 30-lecie, zaczyna wyprzedzać potęgi amerykańskie i europejskie, …zastanawiałem się, uczestnicząc w dniach 17-19 kwietnia br. w 15. edycji konferencji Huawei Analyst Summit 2018 (HAS 2018) w chińskim Shenzhen, gdzie mieści się centrala Huawei.
Przeszczep AI w organizm ICT?
Teleinformatyka potrzebuje więcej inteligencji, chmury i automatyzacji – przekonywali szefowie Huawei. Co ciekawe, głównym bohaterem konferencji HAS 2018 (w której uczestniczyło ponad 500 analityków, przedstawicieli mediów i specjalistów branżowych) nie były systemy 5G, lecz sztuczna inteligencja (AI – artificial intelligence), która wprowadzana do środowiska ICT (platform chmurowych, sieci i urządzeń) wraz z analityką danych big data, ma usprawniać funkcjonowanie infrastruktury teleinformatycznej i stwarza potencjalne możliwości zwiększania przychodów. Warunkiem powodzenia tej inicjatywy będą niezawodne i szybkie bezprzewodowe łącza, wkrótce 5G, które mają stać się substytutem łączy stacjonarnych, podkreślano podczas konferencji.
Prezentując wizję „inteligentnego świata przyszłości”, Eric Xu, rotacyjny prezes Huawei, zastrzegał, że dopiero „otwieramy do niego drzwi” i jest to początek procesu wprowadzania AI do środowiska ICT (Information Communication Technologies).
Wizja i perspektywy rozwoju ICT
Jak może wyglądać świat inteligentnych technologii oraz jakie korzyści wnosi, pokazuje raport „Global Industry Vision 2025” (GIV2025), który zaprezentowano podczas konferencji HAS 2018. Jego autorzy prognozują m.in., że w 2025 r. będzie działało 40 mld inteligentnych urządzeń osobistych (smart personal devices), a gospodarka funkcjonująca w oparciu o ICT warta będzie 23 bln dolarów.
Sporo obszarów i biznesowych możliwości pozostaje jeszcze do zagospodarowania, podkreślał Eric Xu, rotacyjny CEO Huawei, przytaczając aktualne statystyki i prognozy opracowane w ramach badania GIV2025. W 2018 roku 4 mld ludzi na świecie nie ma jeszcze w ogóle dostępu do łączy internetowych, 5 mld nie posiada smartfona, 40 proc. nie ma dostępu do szerokopasmowego mobilnego internetu, a ruch generowany dziennie przez użytkownika to średnio 0,03 GB.
Według szacunków zawartych w raporcie, w 2025 r. na świecie będzie 6,5 mld mobilnych użytkowników, 8 mld smartfonów, 80 proc. ludzi będzie korzystało z mobilnego szerokopasmowego internetu, dziennie przeciętny użytkownik będzie generował ruch na poziomie 1 GB. Ponadto 40 proc. aut będzie podłączonych do sieci (connected cars), a 440 mln ludzi będzie korzystało z technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości (VR/AR – virtual/augmented reality).
Obecnie mniej niż 40 proc. domów ma dostęp do łączy szerokopasmowych (w 2025 r. liczba ta wzrośnie do 75 proc.), a niecały procent korzysta z gigabitowych łączy (do 2025 r. ma je mieć 30 proc.). Liczba domowych urządzeń podłączonych do Sieci z obecnych 2,6 mld ma się zwiększyć do 20 mld w 2025 r.
Wirless X-Lab
W ramach „press tour” miałem również możliwość zwiedzenia Wireless X-Lab oraz campusu Huawei, gdzie pracuje 40 tys. ludzi. ‘X’ w nazwie laboratorium to nawiązanie do serialowego „Archiwum X”, żartował Alex Wang Yufeng, szef ośrodka badawczego, zapytany o genezę nazwy ośrodka.
Niemałe wrażenie robi zaangażowanie firmy w badania i rozwój. Na potrzeby R&D w Huawei pracuje armia 80 tys. ludzi (spośród 180 tys. wszystkich zatrudnionych). W ciągu najbliższych 10 lat chiński gigant zamierza rocznie przeznaczać na R&D niemal 15 proc. przychodów (w 2017 r. było to 394 mld yuanów = 62 mld dolarów), będąc 6. na świecie firmą pod względem wydatków na R&D. W Huawei opracowano ponad 360 standardów i około 74 tys. patentów.
Główne obszary prac prowadzonych w Wireless X-Lab:
- Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość (VR/AR) oparta na platformach chmurowych
- Pojazdy podłączone do sieci (connected automotion)
- Inteligentne procesy produkcyjne (smart manufacturing)
- Sieci energetyczne (connected energy)
- Bezprzewodowe e-zdrowie (wireless e-health)
- Bezprzewodowe systemy domowej rozrywki (wireless home entertainment)
- Drony podłączone do sieci, sterowane przy wspomaganiu AI (connected drones)
- Sieci społecznościowe (social networks)
- Osobisty asystent wspomagany przez AI (Personal AI Assistant)
- Inteligentne miasta (smart city)
Poniżej krótkie opisy (uzupełniane zdjęciami) wybranych projektów, nad którymi pracuje Wireless X-lab, oraz aplikacji prezentowanych w tzw. demo rooms – w centrali Huawei oraz w dziale enterprise.
Kask pomagający niewidomym w samodzielnym funkcjonowaniu – bardzo ciekawy przykład na wykorzystanie wspomaganych sztuczną inteligencją platform cloud i łączy 4G (a wkrótce 5G), które gwarantują małe opóźnienia i pozwalają na bardziej naturalne interakcje (w przypadku ludzkich sieci neuronowych opóźnienia reakcji wynoszą ok. 100 ms, w systemach AI czas potrzebny na przetworzenie danych ma zostać zredukowany ze 180 ms do 80 ms, a wymagania dot. opóźnień w sieci mają nie przekraczać 20 ms). Projekt jest realizowany w Wireless X-Lab we współpracy z chińskimi partnerami, nie podano, kiedy się pojawi na rynku.
Air taxi – autonomiczne drony sterowane za pomocą sztucznej inteligencji. Zdalne kierowanie pojazdami (powodzenie tego projektu a przede wszystkim bezpieczeństwo – zależy od jakości połączeń sieciowych, opóźnień i ich niezawodności)
Roboty medyczne, za pomocą których badania można przeprowadzać zdalnie
Roboty przemysłowe zdalnie sterowane bezprzewodowo
Smart Power – sensory montowane w sieciach energetycznych, które z wyprzedzeniem będą w stanie powiadamiać centra bezpieczeństwa o możliwości wystąpienia awarii lub przerw w dostawach prądu.
Demo rooms w centrali oraz dziale enterprise
„W drugiej połowie tego roku udostępnimy operatorom kompleksowe rozwiązanie 5G. Smartfony z obsługą 5G wprowadzimy na rynek w III kwartale przyszłego roku” – zapowiedział Eric Xu, rotacyjny prezes Huawei.
Connected cows – projekt, w ramach którego „krowy podłączane do sieci” są monitorowane za pomocą czujników IoT, dzięki czemu – jak pokazały dotychczasowe wdrożenia – dają one 20 proc. więcej mleka.
Samoobsługowy dział kadr. Wiele spraw urzędowych (paszport i wizy do podróży służbowych) oraz pracowniczych (np. zaświadczenia o zatrudnieniu czy wysokości zarobków) pracownicy Huawei mogą załatwić udając się do dostępnych 24h/dobę centrów HR (Human Resources). W ubiegłym roku w Huawei zatrudniono 44 tys. nowych pracowników, a 15 tys. zwolniło się. …a dokumenty z pieczątką (niezbędną w chińskich realiach) przygotuje i wydrukuje robot (document robot na zdjęciu obok).
Pełna relacja z konferencji HAS 2018 zostanie opublikowana w majowej edycji miesięcznika IT Reseller. Czy telekomy i ICT potrzebują wspomagania AI i chmury, próbuję odpowiedzieć w artykule na portalu Telko.in.
Pozostaw komentarz