Wymuszone w dużej mierze przez pandemię pojawienie się hybrydowego modelu pracy, zmieniło sposób funkcjonowania wielu przedsiębiorstw. Chociaż dzielenie czasu pomiędzy lokalizacje stacjonarne i zdalne oferuje wiele korzyści, to CIO i CISO muszą stawiać czoła wciąż ewoluującym cyberzagrożeniom i rosnącej złożoności architektur teleinformatycznych.

Chmura i sztuczna inteligencja bezpośrednio wpływają na to, jak funkcjonują hybrydowe miejsca pracy i zmienia się styl życia pracowników. Wprowadzane nowe technologie teleinformatyczne nie tylko zmieniają aplikacje, ale też powodują, że ewoluuje krajobraz cyberzagrożeń, co wymaga stosowania innowacyjnych metod obrony oraz elastyczności przy zarządzaniu hybrydowym środowiskiem IT. Algorytmy AI również mają wpływ na infrastrukturę sieciową – ułatwiają zarządzanie siecią, zwiększają jej wydajność i poprawiają bezpieczeństwo.

Łączność sieciowa to spoiwo umożliwiające pracę zdalną – w dużej mierze dzięki doskonaleniu technologii sieciowych (w tym VPN), zwiększaniu przepustowości internetu oraz poprawie bezpieczeństwa sieci można dzisiaj pracować z domu. Hybrydowy model pracy stworzył jednak przy okazji wiele nowych wyzwań związanych z cyberbezpieczeństwem, którym organizacje muszą stawić czoła, aby chronić poufne informacje, zachować ciągłość operacyjną i dbać o swoją reputację.

Od hardware’u do rozwiązań chmurowych i wirtualnych

Na rynku zabezpieczania sieci utrzymuje się trend odchodzenia od rozwiązań sprzętowych na rzecz chmurowych i wirtualnych. Jak wynika z raportu analityków Dell’Oro, ten segment odnotował skromny, jednocyfrowy wzrost przychodów w I kwartale 2024 r. i osiągnął wartość 5,5 mld dol. Podczas gdy sprzedaż tradycyjnych rozwiązań sprzętowych do ochrony sieci spadła o 9%, rozwiązania wirtualne i SaaS odnotowały wzrost o 24%. Mauricio Sanchez, dyrektor ds. bezpieczeństwa przedsiębiorstw i sieci w Dell’Oro uważa, że wobec złożoności współczesnych cyberzagrożeń, zwrot w kierunku bardziej elastycznych i skoncentrowanych na chmurze rozwiązań jest nieunikniony.

Cały artykuł Rozwiązania sieciowe w dobie pracy hybrydowej dostępny w wakacyjnym wydaniu 7-8/2024 miesięcznika “IT Professional”, a w nim więcej:

  • Wpływ AI na cyberbezpieczeństwo i transformację miejsc pracy
  • Praca hybrydowa a SASE i Zero Trust
  • Rośnie zapotrzebowanie na SASE i SD-WAN
  • Sieciowa checklista, której przygotowanie eksperci ds. cyberbezpieczeństwa zalecają administratorom, w ramach której zostaną określone zasady i procedury cyberbezpieczeństwa obowiązujące przy pracy zdalnej, a także te dotyczące pomocy technicznej i tworzenia kopii zapasowych danych.

(grafika tytułowa wygenerowana przez AI – źr. Pixabay)

Napisane przez Stefan Kaczmarek