
W 2030 roku każda organizacja czy przedsiębiorstwo, żeby niezawodnie funkcjonować wedle reguł gigekonomii, będzie musiało mieć solidne cyfrowe fundamenty technologiczne. Dlatego też przedsiębiorstwa muszą już teraz zacząć myśleć, jakie działania podjąć, żeby ich infrastruktura i siła robocza mogły sprostać przyszłym wyzwaniom – to jeden z kluczowych wniosków z raportu zatytułowanego „The Next Era of Human-Machine Partnerships”, przygotowanego na zlecenie Dell Technologies.
W ramach badań przeprowadzonych przez Institute for the Future (IFTF) we współpracy z dwudziestoma technicznymi, akademickimi i biznesowymi ekspertami z całego świata, przeanalizowano, jak transformacja cyfrowa (oparta na nowych technologiach, takich jak: sztuczna inteligencja, robotyka, wirtualna rzeczywistość, rozszerzona rzeczywistość i cloud computing) wpłynie na życie społeczne i ekonomię, oraz jak będzie wyglądał rynek pracy w następnej dekadzie.
Jedyna stała to ciągłe zmiany
Z raportu IFTF można dowiedzieć się, w jaki sposób konsumenci i firmy mogą przygotować się do funkcjonowania w społeczeństwie, w którym jedyną stałą będą ciągłe zmiany. Autorzy raportu przewidują, że nowe technologie, wspierane przez ogromne postępy w zakresie oprogramowania, analityki big data i mocy obliczeniowych – znacząco zmienią życie ludzi.
Cyfrowa rewolucja diametralnie zmienia kształt i modele funkcjonowania niemal każdej branży. Po raz pierwszy w historii nowożytnej trudno przewidzieć wszystkie możliwe kierunki dalszego rozwoju przemysłu.
Technologie transformacyjne, które według naukowców współtworzących raport IFTF do 2030 r. będą stanowić podstawę postępu technologicznego:
- sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence – AI) i uczenie maszynowe (Machine Learning – ML),
- wirtualna rzeczywistość (Virtual Reality – VR) i rozszerzona rzeczywistość (Augmented Reality – AR),
- robotyka,
- cloud Computing,
- internet rzeczy (Internet of Things – IoT).
Pamiętając o zagrożeniach wynikających z wprowadzania rozwiązań AI oraz negatywnym wpływie, jaki robotyka ma na tradycyjne modele pracy i pracowników, eksperci IFTF wskazują na wiele korzyści z wdrażania innowacyjnych technologii. Naukowcy uważają, że „nowe relacje” między technologiami, maszynami a ludźmi będą „głębsze i bogatsze”, oraz będą budowane na zasadach partnerskich, co przyniesie korzyści wszystkim.
Więcej:
- prognozy i główne wnioski z raportu „The Next Era of Human-Machine Partnerships”,
- czym będzie się charakteryzować nowy etap relacji między ludźmi a maszynami,
- indeks cyfrowej transformacji („Digital Transformation Index”) opracowany przez firmę Dell Technologies – wnioski z badań,
– w pełnym artykule „Rok 2030: nadchodzi nowa era partnerstwa ludzi i maszyn” opublikowanym na blogu Dell EMC.
Pozostaw komentarz