Kluczem do produkcji energii w przyszłości może stać się energia słoneczna uzyskiwana z kosmosu (ang. space-based solar power). Agencje kosmiczne i dostawcy zainwestują w ciągu najbliższych pięciu lat 5,6 mld dolarów w rozwiązania do pozyskiwania energii słonecznej z kosmosu, wynika z raportu Juniper Research Space-based Solar Energy Future Opportunities 2024-2035. Inwestycje wzrosną z 370 mln dolarów w 2024 r. do 1,9 mld dolarów w 2029 r.

W dobie obecnego kryzysu energetycznego znacznie wzrosło prawdopodobieństwo wystąpienia blackoutów mających bezpośredni wpływ na zachowanie ciągłości działania centrów danych oraz całej infrastruktury teleinformatycznej. Przechodzenie na energię odnawialną wymaga nowych źródeł energii.

Znaczny wzrost inwestycji w rozwiązania do pozyskiwania energii słonecznej z kosmosu będzie spowodowany zapotrzebowaniem na odnawialną energię bazową. Energia bazowa odnosi się do minimalnej ilości energii, która musi zostać dostarczona do sieci. Aby przejść z paliw kopalnych, odnawialne źródła energii muszą być w stanie stale zaspokajać zapotrzebowanie na energię bazową. Ze względu na zależność odnawialnych źródeł energii na lądzie (takich jak wiatr) od ich środowiska, ogranicza to ich zdolność do zaspokajania zapotrzebowania na energię bazową.

W raporcie Juniper Research energia słoneczna pozyskiwana z kosmosu jest wskazywana jako klucz do rozwiązania tego problemu, ponieważ systemy energii słonecznej działające w kosmosie mogą zapewniać ciągłość dostaw energii do sieci. Aby zmaksymalizować zwrot z inwestycji, dostawcy i agencje kosmiczne powinni skupiać się na technologiach, takich jak samonaprawiające się ogniwa słoneczne, czytamy w raporcie Juniper.

Technologia samonaprawiających się ogniw słonecznych zapobiega degradacji ogniw słonecznych podczas użytkowania, wykorzystując materiały, takie jak perowskit. Od kilku lat prowadzone są intensywne badania w kierunku szerszej komercjalizacji ogniw perowskitowych. Wprowadzanie innowacyjnych technologii ma pomóc w wydłużeniu żywotności satelitów zbierających energię słoneczną z kosmosu i zwiększenie zwrotu z inwestycji.

Energia słoneczna pozyskiwana w kosmosie jest przesyłana do naziemnej sieci elektroenergetycznej lub służy do zasilania konkretnych obiektów, takich jak na przykład centra pomocy w przypadku katastrof.

Solaris – program ESA pozyskiwania energii z kosmosu

Europejska Agencja Kosmiczna (European Space Agency, ESA) zajmuje się przygotowaniem i wdrażaniem europejskiego programu kosmicznego. Poszukuje również pomysłów na rozwój technologii satelitarnej, która ma zbierać energię słoneczną w kosmosie, a następnie przesyłać ją bezprzewodowo do stacji odbiorczych na Ziemi.

Inicjatywa o nazwie Solaris daje obietnicę pozyskiwania czystej, skalowalnej energii przesyłanej w sposób ciągły z orbity w celu wsparcia odnawialnych źródeł energii zależnych od pogody i wyeliminowania zależności od paliw kopalnych.

(Grafika tytułowa – źr. European SPS Tower concept)

Napisane przez Stefan Kaczmarek