Przełom związany z wdrażaniem AI w sektorze IT będzie widoczny bardziej niż w jakiejkolwiek innej branży. Wspomaganie zaawansowanych analiz danych, optymalizacja infrastruktury, automatyzacja procesów, zarządzanie projektami, wspomaganie DevOps przy generowaniu kodu i debugowaniu to tylko niektóre zadania dla GenAI w branży IT.

Eksperci i analitycy rynku ICT prognozują, że rok 2024 będzie niezwykle ważnym okresem w rozwoju technologii opartych na sztucznej inteligencji. GenAI stanie się kolejnym katalizatorem cyfrowej transformacji, ustanawiając nowe reguły w zakresie konkurencyjności przedsiębiorstw.

Chociaż sztuczna inteligencja nie jest nową koncepcją, wprowadzenie GPT-3.5 przez OpenAI pod koniec 2022 r. Zadziałało jak katalizator, przyciągając uwagę świata i prowadząc do gwałtownego wzrostu inwestycji w GenAI. W świetle tego IDC przewiduje, że globalne wydatki na rozwiązania AI wzrosną do ponad 500 mld dolarów do 2027 r. To z kolei zapoczątkuje niezwykłą zmianę w alokacji inwestycji technologicznych w kierunku wdrażania sztucznej inteligencji oraz produktów i usług wspomaganych AI .

Każdy dostawca usług IT włączy sztuczną inteligencję do swojej działalności, uważa Rick Villars, wiceprezes grupy ds. ogólnoświatowych badań w IDC. Według niego oznacza to nie tylko postęp technologiczny, ale także znaczącą zmianę w sposobie myślenia CIO. Jednocześnie przestrzega, że chociaż AI zapewnia bogactwo innowacyjnych produktów i usług, jednocześnie rodzi wiele wyzwań, których nieuwzględnienie może prowadzić do niekontrolowanego wzrostu kosztów i utraty kontroli nad danymi.

Automatyzacja procesów, ocena i zarządzanie ryzykiem, optymalizacja infrastruktury, raportowanie oraz wspomaganie DevOps przy generowaniu kodu i testowaniu to kluczowe zastosowania GenAI w IT wskazywane przez ekspertów.

Systemy GenAI sprawdzą się również przy przeprowadzaniu testów oprogramowania oraz raportowaniu ich wyników. Modele GenAI mogą analizować kod stworzony przez ludzi i AI pod kątem błędów. Pomogą w wykryciu defektów, a także zaproponują poprawki i optymalizację kodu na podstawie wyników testów.

Wreszcie narzędzia GenAI będą w stanie wspierać zautomatyzowane procesy wdrażania przetestowanych kodów, optymalizację rozmieszczania obciążeń i łączenie rozwiązań do monitorowania obciążenia i gromadzenia danych.

(źr. IDC)

Gartner szacuje, że do 2026 r. ponad 80% przedsiębiorstw będzie korzystać z interfejsów lub modeli programowania aplikacji (API) opartych na GenAI i wdrażać aplikacje obsługujące ten rodzaj AI w środowiskach produkcyjnych. W 2023 r. było to jedynie 5%. W kontekście usług sieciowych w latach 2023–2026 GenAI ma stanowić 20% początkowej konfiguracji sieci.

AI stanowi również ważny czynnik wzrostu rynku fizycznej infrastruktury centrów danych (DCPI – Data Center Physical Infrastructure). III kwartał 2023 r. był piątym z rzędu kwartałem dwucyfrowego wzrostu rok do roku na rynku DCPI, który historycznie przez ostatnią dekadę rósł średnio w jednocyfrowym tempie, wynika z raportu firmy analitycznej Dell’Oro Group. ”’

Więcej o prognozach IDC dla branży IT z AI w roli głównej, trendach na rynku GenAI oraz roli GenAI w cyberbezpieczeństwie w artykule Prognozy dotyczące rozwoju AI w lutowym wydaniu miesięcznika „IT Professional.

(grafika tytułowa wygenerowana przez AI – źr. Pixabay)

Napisane przez Stefan Kaczmarek