W ciągu najbliższych pięciu lat nastąpi znaczne przyspieszenie wdrożeń serwerów brzegowych (ang. edge servers), głównie dzięki wdrożeniom on-premise w przedsiębiorstwach i u operatorów, prognozują analitycy firmy Abi Research w raporcie Distributed and Edge Computing. W efekcie do 2027 roku powstanie globalny rynek edge server o wartości 18,99 mld USD, ze średniorocznym wskaźnikiem wzrostu (CAGR) na poziomie 53,8%.

Abi Reserach przewiduje, że w okresie objętym prognozą nastąpi agresywna ekspansja wdrożeń brzegowych on-premise w przedsiębiorstwach. W 2022 roku segment ten odpowiadał za zaledwie 7% globalnych wydatków na serwery brzegowe; jednak do 2027 r. jego udział wzrośnie do 55%.

To ogromne przyspieszenie w ciągu najbliższych pięciu lat będzie spowodowane różnymi czynnikami. Pierwszy dotyczy kwestii dojrzałości sprzętu edge i oprogramowania. Stale wprowadzane innowacje prawdopodobnie doprowadzą do znacznych postępów w zakresie przenośności, efektywności energetycznej i gwarancji wydajności. Drugim jest przyspieszona inwestycja w transformację cyfrową we wszystkich branżach” — wyjaśnia Reece Hayden, analityk Abi Research.

Wyzwania związane z łańcuchem dostaw i brzegiem sieci (interoperacyjność, skalowalność, przenośność) spowolniły wdrażanie serwerów brzegowych. Jednakże dostawcy starają się pokonać te bariery. Analitycy Abi Research spodziewają się trwałego wzrostu w każdym segmencie wdrożeniowym. Wzrost do 2027 roku będzie napędzany głównie przez wdrożenia on-premise w przedsiębiorstwach i przez operatorów, z CAGR na poziomie odpowiednio 131,9% i 38,6%.

Chociaż strategie cyfrowej transformacji są realizowane już od jakiegoś czasu, zwłaszcza w sektorach takich, jak produkcja i sprzedaż detaliczna, to bardziej innowacyjne, zorientowane na klienta zastosowania edge computing (np. rozszerzona/wirtualna rzeczywistość) zaczynają docierać do nowych branż, co jeszcze bardziej przyspieszy wdrażanie serwerów brzegowych” — dodaje Hayden.

Warto zauważyć, że dużą wagę – zwłaszcza w Europie – przywiązuje się do przepisów dotyczących suwerenności danych. CTO i CIO będą postrzegać serwery brzegowe jako sposób na zapewnienie zgodności z nowymi, ciągle zmieniającymi się przepisami.

Rozwój segmentu serwerów brzegowych dla operatorów będzie w dużym stopniu wspierany przez partnerstwa operatorów telekomunikacyjnych z hiperskalowymi dostawcami usług chmurowych (np.  AWS z Verizon, Bell i Vodafone, Microsoft Azure z Deutsche Telekom, BT Group, Etisalat). Abi Research przewiduje, że te partnerstwa przyczynią do znacznego wzrostu, a wydatki na serwery brzegowe wzrosną z 250 mln USD do 1,5 mld USD w 2027 r. (CAGR na poziomie 43,6%).

(grafika tytułowa – źr. Dell)

Napisane przez Stefan Kaczmarek