Europejski rynek oprogramowania BDA (Big Data and Analytics) w latach 2023–2027 odnotuje średnioroczny wzrost (CAGR) na poziomie 19,8 proc., prognozują analitycy IDC w swoim raporcie „Big Data and Analytics Software Tracker”. Rynek ten będzie rosnąć głównie dzięki inwestycjom w platformy software AI.

Wbrew trudnościom makroekonomicznym i geopolitycznym w 2023 roku rynek oprogramowania big data i analityki w Europie zanotował dwucyfrowy wzrost. Analitycy IDC szacują, że w 2023 r. ponad połowa wdrożeń (55,6%) dotyczyła chmury publicznej i będzie średniorocznie rosnąć do 2027 r. w tempie 27,8% (CAGR); w przypadku lokalnych/innych wdrożeń oprogramowania BDA wskaźnik CAGR wyniesie 6,7% .

Giganci na europejskim rynku oprogramowania BDA (Microsoft, Amazon i Salesforce) nie tylko przekroczyli średnią rynkową, ale także zwiększyli swoje udziały rynkowe. Chociaż Google i Snowflake nie należą do 5 największych dostawców rozwiązań BDA, również odnotowały wyjątkowy wzrost rok do roku.

Wzrost zapotrzebowania na rozwiązania big data i analizy danych wynika z rosnących potrzeb automatyzacji procesów i wspierania podejmowania decyzji biznesowych w oparciu o dane.

Platformy oprogramowania AI pozostają jednym z najszybciej rozwijających się rynków, idąc ramię w ramię z narzędziami do analizy treści i systemami wyszukiwania.

źr. IDC

Chociaż technologia generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI) koncentruje się obecnie głównie na danych nieustrukturyzowanych (tekst, obrazy, wideo), wprowadzane są również produkty powiązane z BDA” – mówi cytowana w komunikacie Veronika Paál, starszy analityk ds. badań w IDC. „Firmy zaczęły badać możliwości rożnych zastosowań tej technologii, a istnieje w niej ogromny potencjał. W międzyczasie klasyczne funkcje AI/ML będą w dalszym ciągu napędzać rozwój oprogramowania BDA, a zapotrzebowanie na hurtownie danych i repozytoria danych (ang. data lakes) również będzie rosło”.

Niekorzystne warunki rynkowe wpływają jednak na wydatki. Największym hamulcem wzrostu jest w dalszym ciągu inflacja i ogólne spowolnienie gospodarcze, dlatego wiele firm wdrożyło nowe środki kontroli kosztów i zmniejszyło swoje budżety na inwestycje IT. Część rynków może spodziewać się presji cenowej, która będzie dodatkowo hamować wzrost, ostrzegają analitycy IDC.

(grafika tytułowa – źr. Pixabay)

Napisane przez Stefan Kaczmarek