Globalne przychody dostawców rozwiązań do obliczeń kwantowych (#quantumcomputing) wzrosną z 1,1 mld USD w 2023 roku do 28,2 mld USD w 2033 roku, co oznacza średnioroczną stopę wzrostu na poziomie 37,7% w ciągu najbliższej dekady, przewidują analitycy Omdia.

Ameryka Północna i Europa będą wiodącymi rynkami regionalnymi, a Azja i Oceania znajdą się na trzecim miejscu. Usługi dostępu oparte na chmurze będą stanowić największą część przychodów, a kolejne segmenty to sprzęt, doradztwo i oprogramowanie.

Co istotne, inwestycje w technologie quantum computing (QC) ponownie rosną w 2024 r. po spadkach rok do roku w 2022 i 2023 r. Prace badawczo-rozwojowe w sektorach deep-tech, takich jak quantum computing wymagają poważnych inwestycji, natomiast nie należy spodziewać się szybko osiągnięcia większych przychodów, podkreślają analitycy Omdia. Wzrost inwestycji byłby silnym sygnałem, że branża będzie miała zasoby potrzebne do uczynienia technologii QC komercyjnie użytecznymi.

Osiągnięcie skalowalnych obliczeń kwantowych odpornych na błędy pomogłoby ludzkości rozwiązać kluczowe wyzwania związane ze zmianą klimatu, opracowywaniem nowych produktów farmaceutycznych i materiałów oraz doskonaleniem sztucznej inteligencji — uważa cytowany w komunikacie Sam Lucero, główny analityk ds. obliczeń kwantowych w Omdia. Jednocześnie zastrzega: – Branża ma przed sobą długą drogę, aby w pełni osiągnąć ten cel.

Kwantowe komputery w Poznaniu i Trójmieście

Tymczasem dwa ośrodki akademickie w Polsce w ostatnim czasie ogłosiły projekty związane z przetwarzaniem kwantowym. W Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym (PCSS) zostanie zainstalowany europejski komputer kwantowy EuroQCS-Poland, który ma zacząć działać w połowie 2025 r. – poinformowało 2 sierpnia Ministerstwo Cyfryzacji.

Maszyna stanie w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym afiliowanym przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN. Kontrakt, którego efektem będzie instalacja komputera kwantowego, podpisały EuroHPC JU, właściciel EuroQCS-Poland, oraz firma AQT. W skład konsorcjum EuroQCS-Poland, na czele którego stoi PCSS, wchodzi jeszcze dwóch polskich partnerów: Centrum Fizyki Teoretycznej PAN i Creotech Instruments SA, a także Uniwersytet Łotewski. Jak podano, całkowity koszt instalacji komputera kwantowego wynosi 12,28 mln euro. EuroHPC JU zapewnia połowę tej kwoty oraz 50 proc. kosztów integracji i kosztów operacyjnych nowej maszyny. EuroHPC JU podpisało porozumienia dotyczące rozlokowania i zarządzania komputerami kwantowymi EuroHPC z sześcioma europejskimi miastami.


Fot. Dieter Kühl, AQT

Komputer kwantowy w Poznaniu powstanie w oparciu o technologię pułapkowanych jonów. Będzie zawierać ponad dwadzieścia programowalnych kubitów. Ma być wykorzystywany przede wszystkim przez naukowców, ale także sektory przemysłowy i publiczny w Europie. Polscy naukowcy mają mieć zdalny dostęp do uruchomionej w PCSS maszyny za pośrednictwem krajowej sieci naukowej PIONIER.

Komputer kwantowy pozwoli nam nie tylko na przełom, jeżeli chodzi o kryptografię, medycynę, chemię, ale także pozwoli nam znajdować nowe obszary zastosowań – powiedział cytowany w komunikacie wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.

Kolejnym ośrodkiem akademickim, który chce posiadać komputer kwantowy jest Politechnika Gdańska. Pod koniec maja br. uczelnia podpisała memorandum o współpracy z IQM Quantum Computers (IQM), europejskim liderem w budowie komputerów kwantowych.

Celem współpracy ma być m.in. opracowanie nowatorskich, spersonalizowanych rozwiązań w medycynie, kryptografii i sztucznej inteligencji.

(Fot. tytułowe: IQM)

Napisane przez Stefan Kaczmarek