Podstawą funkcjonowania cyfrowego ekosystemu jest sieć, czyli struktura łącząca urządzenia z poszukiwanymi lub udostępnianymi zasobami. Dzisiejsza Sieć to miejsce niekontrolowanego rozrostu danych i nadprodukcji big data. Z usług sieciowych korzystają obecnie niemal wszystkie branże, a biznesowy sukces przedsiębiorstwa w dużej mierze jest uwarunkowany niezawodnością, elastycznością i wydajnością sieci. Dynamika rozwoju technologii cyfrowych jednak jest tak duża, że wiele firmy nie nadąża z modernizacją swoich infrastruktur.
Nadprodukcji danych w Sieci towarzyszy zwiększanie szybkości transferu danych. Według raportu Akamai Technologies „Global Average Connection Speeds and Global Broadband Connectivity”, średnia szybkość Sieci w II kw. 2015 r. wzrosła globalnie o 3,5 proc. do poziomu 5,1 Mb/s. Na 144 badane państwa aż w 110 krajach zanotowano zwiększenie przepustowości łączy. Polski internet może pochwalić się średnią prędkością sięgającą 7,6 Mb/s.
Krajobraz sieciowy 2015-2016: technologie i rynek
W 2015 r. internet rzeczy i big data znajdowały coraz szersze zastosowania w środowiskach informatycznych przedsiębiorstw, a urządzenia typu wearables pokazały, jak bardzo spersonalizowane mogą być nowoczesne technologie. Wszystkie te rozwiązania, niezależnie od wielkości, mają wspólną cechę – są oparte na usługach sieciowych. W ubiegłym roku na arenie technologii sieciowych działo się sporo – doskonalone były systemy mobilne, rozpoczął się wielki marsz internetu rzeczy, pojawiło się wiele nowości.
Według IDC, do 2020 r. ponad 30 proc. producentów IT w wyniku postępującej konsolidacji nie będzie funkcjonować w postaci takiej jak obecnie. Innymi słowy, niemal jedna trzecia z nich zniknie z rynku, wykupywanych kawałek po kawałku lub łączonych w ramach fuzji, co mogliśmy już obserwować w 2015 r., żeby wymienić najbardziej spektakularne przypadki – podział HP na dwie oddzielne korporacje i kupno firmy Aruba przez HP Enterprise Group za 2,7 mld USD, czy największa transakcja w historii branży IT – przejęcie EMC przez Della za 67 mld USD. A może to być dopiero początek przetasowań i roszad w branży ICT.
Nawet 83% budżetów na sieci w przedsiębiorstwach jest przeznaczane na bieżący serwis i konserwację – wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Zeus Karravala, specjalizującą się w analizach rynku IT. Firmy poszukują dziś efektywnych ekonomicznie rozwiązań, spełniających wymagania cyfrowego biznesu – nowych narzędzi, aplikacji i skalowalnych infrastruktur, a równocześnie chcą wyeliminować zbędne koszty środowiska IT. Wdrażanie nowych technologii i dostosowanie ich do własnych potrzeb pozwala uzyskać korzyści ekonomiczne, w tym obniżenie kosztów.
Co jeszcze na radarze technologicznym?
Zdaniem analityków IDC siłami napędowymi transformacji cyfrowej będą: systemy kognitywne, robotyka, druk 3D, rozszerzona i wirtualna rzeczywistość, bezpieczeństwo nowej generacji oraz miliardy przedmiotów podłączanych do Sieci.
W ramach tzw. radaru technologicznego eksperci firmy Cisco wskazali megatrendy technologiczne, które ich zdaniem będą w tym roku i kolejnych latach wywierać największy wpływ na poszczególne branże gospodarki. Cyfrowa rewolucja (digital disruption) stwarza potencjał, który może zmienić układ sił w poszczególnych branżach szybciej, niż jakiekolwiek wcześniejsze zjawisko w historii – wynika z badania „Cyfrowy wir: jak cyfrowa rewolucja redefiniuje branże” (Digital Vortex: How Digital Disruption is Redefining Industries). Badanie przeprowadzono wśród 941 liderów biznesowych z 12 branż i 13 państw.
Cyfrowa rewolucja w ciągu najbliższych 5 lat największy wpływ będzie miała na produkty i usługi z sektora nowych technologii, a także na takie branże jak: media i rozrywka, telekomunikacja, usługi finansowe i handel detaliczny. Właśnie te sektory w największym stopniu będą oparte na internecie rzeczy.
Według Cisco, 40 proc. danych pochodzących z internetu rzeczy będzie do 2018 r. przetwarzanych w tzw. mgle obliczeniowej (fog computing). Obejmuje ona rozproszoną infrastrukturę internetu rzeczy oraz związane z nią aplikacje do analizy danych, działające na brzegu sieci. Rozwiązanie takie pozwala korzystającym z niej organizacjom na analizę danych i zarządzanie nimi lokalnie, bez konieczności komunikacji z odległym centrum przetwarzania danych, dzięki czemu możliwe jest szybsze uzyskiwanie wniosków biznesowych.
Technologie zmieniające sieci
- Platformy chmurowe jeszcze bardziej będą zyskiwać na znaczeniu (wg IDC ponad połowa wydatków na IT będzie przeznaczana na rozwiązania tworzące tzw. 3.platformę, czyli technologie chmurowe); przyspieszy migracja do sieci IP nowej generacji.
- Przyszłość należy do sieci definiowanych programowo (software całkowicie zmienia centra danych i sieci – automatyzując ich działanie; operatorzy i przedsiębiorstwa coraz chętniej sięgają po rozwiązania SDN – Software-Defined Networking i NFV – Network Functions Virtualization).
- Znaczenie bezpieczeństwa IT będzie dramatycznie rosnąć (zwłaszcza w chmurowych i zwirtualizowanych środowiskach, mobilnych sieciach oraz przy analizie dużych zbiorów danych big data).
- Metodyka DevOps (Development and Operations) – kładąca nacisk na współpracę administratorów oraz programistów przy rozwoju i utrzymaniu produktu – będzie odgrywać jeszcze większą rolę. Umożliwi to znaczne skrócenie czasu wdrażania nowych funkcjonalności w oprogramowaniu.
- Wykorzystanie analitycznych narzędzi big data, mające na celu wydobywanie wartości biznesowej z danych – będzie się stale zwiększać.
- Uczenie maszynowe startuje na dobre (aplikacje do rozpoznawania twarzy i mowy zmieniają świat elektroniki konsumenckiej oraz usług chmurowych; funkcje wykrywania anomalii szybko stają się kluczowym elementem bezpieczeństwa sieci).
- Powstają telekomy z wirtualną architekturą (do optymalizacji swoich sieci i dostarczania nowych usług wykorzystują rozwiązania SDN i NFV).
źródło: Brocade
Więcej:
- dlaczego IoT w polskich firmach nieprędko zagości?
- o big data, chmurze i cyfrowej transformacji,
- o analityce danych jako imperatywie w przedsiębiorstwach,
- eksplozji danych i aplikacji w sieciach i konsekwencjach tego,
- smart city, automatyzacji i modelu sieci na żądanie
– w artykule Technologie i trendy sieciowe 2016 opublikowanym w sierpniowym numerze miesięcznika „IT Professional”.
Pozostaw komentarz