W obliczu dynamicznego wzrostu obciążeń związanych z technologiami AI – zwłaszcza w obszarach takich jak agentowa AI (Agentic AI), dostrajanie modeli (finetuning) i trenowanie modeli granicznych (frontier AI models) – rynek serwerów AI szykuje się na intensywny rozwój.

Analitycy ABI Research w swoim raporcie AI Server Shipments and Revenue market data przewidują, że do końca dekady globalne przychody ze sprzedaży serwerów AI osiągną poziom 523 mld USD. I choć rozwój tego segmentu może chwilowo wyhamować w połowie dekady ze względu na malejące korzyści z dalszego trenowania ogromnych modeli generatywnych, to wzrost w zakresie dostrajania oraz agentowej AI z nawiązką to zrekompensuje, czytamy w raporcie ABI Research. Te rodzaje obciążeń – choć dziś jeszcze niszowe – mają wzrosnąć do wartości ponad 145 mld USD do 2030 r.

W miarę jak maleje zapotrzebowanie na infrastrukturę przeznaczoną do trenowania modeli granicznych, coraz więcej inwestycji kierowanych będzie na systemy zoptymalizowane pod kątem agentowej AI oraz wnioskowania (inferencing) – komentuje Paul Schell, analityk ABI Research.

Modele frontier AI poszerzają granice sztucznej inteligencji dzięki zaawansowanym funkcjom, takim jak przetwarzanie multimodalne, uczenie się bez ryzyka i skalowalne wdrażanie.

Zapotrzebowanie na serwery przystosowane do dostrajania i szybkiego wnioskowania będzie rosło, chociaż bardziej tradycyjne zastosowania, jak systemy rekomendacyjne czy przetwarzanie języka naturalnego ( NLP – natural language processing,), nadal będą odgrywać istotną rolę – w tym także serwery AI bazujące wyłącznie na CPU, które łatwiej integrują się z obecnymi środowiskami korporacyjnymi.

Rozwój tzw. chmur GPU-only, określanych również jako „neochmury” – przykładem są CoreWeave i Nebius – przyczynia się do wzrostu przychodów nie tylko dużych producentów serwerów AI, takich jak Dell, Supermicro, IEIT Systems, Cisco i HPE, ale także mniejszych dostawców, jak Penguin Solutions czy Amax.

Według Schella, coraz większe zainteresowanie komercyjnym wykorzystaniem AI – zwłaszcza mniejszych, wyspecjalizowanych modeli opartych na architekturach multimodalnych – przyczynia się do dynamicznego wzrostu obciążeń związanych z wnioskowaniem. Trend ten napędzają także wydarzenia z początku roku, takie jak rozwój platformy DeepSeek.

Choć rynek rozwija się dynamicznie, analitycy ABI Research uwzględniają również ryzyka wynikające z barier handlowych, wprowadzanych m.in. przez Stany Zjednoczone – kraj, w którym siedziby ma wielu kluczowych producentów. Potencjalne ograniczenia mogą wpływać na tempo rozwoju, jednak obecnie nie zatrzymują one wzrostowego trendu.

(grafika tytułowa – źr. Pixabay)

Napisane przez Stefan Kaczmarek