Accelerated servers, czyli serwery wyposażone w procesory GPU (Graphics Processing Unit) obsługujące systemy do akceleracji mocy obliczeniowej (ang. accelerated computing) i specjalne akceleratory stanowiły ponad połowę całej sprzedaży serwerów w pierwszym kwartale 2024 r., wynika z kwartalnego raportu Dell’Oro Group Data Center IT Capex Quarterly Report.

Hiperskalowi dostawcy usług chmurowych nie tylko przodują we wdrażaniu serwerów do obsługi obciążeń AI, ale również przedsiębiorstwa coraz częściej stosują je w miarę poprawy dostaw procesorów GPU.

Nakłady inwestycyjne na centra danych na całym świecie odnotowały pierwszy dwucyfrowy wzrost od pięciu kwartałów. Tymczasem panuje optymizm co do niewielkiej poprawy perspektyw wydatków na IT w przedsiębiorstwach oraz ożywienia na rynku serwerów ogólnego przeznaczenia pod koniec tego roku, w miarę jak użytkownicy końcowi będą wymieniać starsze serwery przechodząc na najnowsze platformy procesorów firm Intel i AMD – powiedział cytowany w komunikacie prasowym Baron Fung, starszy dyrektor ds. badań w Grupie Dell’Oro.

Dell’Oro prognozuje, że przychody ze sprzedaży serwerów i systemów pamięci masowej wzrosną w 2024 r. o ponad 30 proc., podczas gdy przychody z sieci i infrastruktury fizycznej wzrosną jednocyfrowo.

Dell był liderem wśród wszystkich producentów OEM pod względem przychodów ze sprzedaży serwerów w I kw. 2024 r., a kolejne miejsca zajmują HPE i Supermicro. Accelerated servers odpowiadały szacunkowo za 27 proc. przychodów z serwerów OEM w tym kwartale.

Dostawcy serwerów typu „white box” zyskali 11 punktów procentowych udziałów w przychodach rok do roku w porównaniu z producentami OEM, ponieważ hiperskalerzy zwiększyli liczbę wdrożeń serwerów wyposażonych w procesory GPU i specjalne akceleratory.

Analitycy Dell’Oro przewidują, że rynek accelerated servers wzrośnie w 2024 r. o ponad 80 proc.

(grafika tytułowa generowana przez AI – źr. Pixabay)

Napisane przez Stefan Kaczmarek