Rynek komponentów do serwerów i systemów pamięci masowych wzrośnie w 2023 roku o 1 procent, prognozują analitycy Dell’Oro Group. W II kwartale 2023 r. systemy do akceleracji mocy obliczeniowej (ang. accelerated computing) obsługujące aplikacje wykorzystujące generatywną sztuczną inteligencję (GenAI) zapewniły trzycyfrowy wzrost w segmencie półprzewodników i komponentów serwerowych w ujęciu rok do roku, czytamy w raporcie Dell’Oro Data Center IT Semiconductors and Components Quarterly Report.

Chociaż Intel nadal utrzymuje większościowy udział w rynku procesorów do serwerów, udział AMD w przychodach przekracza obecnie 20 procent. ARM ma również zamiar pozyskać udział we wdrożeniach nowych serwerów chmurowych w 2023 r.

Nvidia skorzystała na wzroście zapotrzebowania na systemy accelerated computing obsługujące aplikacje GenAI i od początku tego roku wyparła firmę Intel z pozycji największego producenta komponentów serwerowych. Tymczasem w ciągu ostatnich czterech kwartałów pozostała część rynku półprzewodników i komponentów serwerowych odnotował spadek, ponieważ dostawcy systemów i hiperskalowi dostawcy usług chmurowych zmniejszają poziom zapasów komponentów i wstrzymują zakupy w odpowiedzi na spowolnienie wdrożeń komputerów ogólnego przeznaczenia. Przewidujemy, że ożywienie na rynku komponentów nastąpi w drugiej połowie 2023 r., kiedy dostawcy systemów i hiperskalowi dostawcy usług chmurowych wznowią zakupy komponentów w oczekiwaniu na kolejny cykl inwestycyjny w 2024 r. Akceleratory będą w dalszym ciągu napędzać długoterminowy wzrost, a nowe platformy serwerowe z procesorami piątej generacji przełożą się na wzrost wydatków na IT – komentuje cytowany w komunikacie Baron Fung, starszy dyrektor ds. badań w Dell’Oro Group.

Nvidia była liderem wśród wszystkich dostawców pod względem przychodów z komponentów serwerowych w drugim kwartale 2023 r., a za nią plasowały się: Intel, Samsung i Western Digital.

Dell’Oro przewiduje, że dostawy procesorów graficznych wzrosną o 59% w 2023 r., głównie dzięki wdrożeniom Nvidia H100. Większe wolumeny dla systemów opartych na procesorach graficznych AMD i Intel spodziewane są jeszcze w tym roku.

(grafika tytułowa – źr. Pixabay)

Napisane przez Stefan Kaczmarek