Obawy specjalistów IT o słabnące zainteresowanie serwerami w środowisku zdominowanym przez wirtualizację, chmury i oprogramowanie (software defined), powinny nieco złagodzić najnowsze raporty analityczne. Wydatki przedsiębiorstw na sprzęt i oprogramowanie stanowiące wyposażenie własnej infrastruktury IT są wciąż dwukrotnie większe niż inwestycje chmurowych usługodawców, choć ta różnica szybko się zmniejsza.
Cały rynek infrastruktury dla centrum danych jest wart 120 mld dolarów i rośnie w tempie około 3% rocznie, napędzany przez oprogramowanie do wirtualizacji, serwery kasetowe i rozwiązania do zapewniania bezpieczeństwa – ocenia firma Synergy Research Group. Serwery stelażowe stanowią największą część (34%) rynku infrastruktury centrum danych.
Wzrostowy obraz rynku
Przychody producentów serwerów na całym świecie wzrosły o 5,1% rok do roku (między III kw. 2014 a III kw. 2015 r.) do 13,4 mld dolarów. To szósty z rzędu kwartał ze wzrostem przychodów w ujęciu rok do roku – podkreślają analitycy IDC. Rynek serwerów x86 urósł o 5,6% w 2014 r. i o 4,5% w 2015 r. – podaje firma Technology Business Research. Z serwerów stelażowych x86 najczęściej korzystają firmy hostingowe i usługodawcy oraz firmy, takie jak PayPal czy Twitter. Na użytek wewnętrzny przedsiębiorstwa coraz chętniej sięgają po zintegrowane rozwiązania, co prowadzi do wzrostu popularności systemów konwergentnych i hiper-konwergentnych.
W ciągu całego 2015 roku przychody ze sprzedaży serwerów na świecie wzrosły o 8% do 55,1 mld dolarów w porównaniu z 2014 r. (w regionie EMEA o 5%), podczas gdy liczba sprzedanych jednostek na całym świecie wzrosła o 4,9% do rekordowych 9,7 mln sztuk.
– Ponieważ cykl odświeżania sprzętu z 2015 r. dobiega końca, rynkowe akcenty zaczęły się przesuwać w kierunku infrastruktury software-defined i hybrydowego środowiska zarządzania w ramach rozpoczętego przez organizacje procesu przekształcania swoich infrastruktur IT. Bierze się również pod uwagę konieczność przygotowania się na spodziewane nowe wymagania obliczeniowe, jakie w ciągu najbliższych kilku lat pojawią się w związku z rozwojem internetu rzeczy (IoT) i analityką poznawczą. Wiele wskazuje na to, że 2016 będzie rokiem przyspieszonej ekspansji infrastruktury cloud oraz budowy nowych chmurowych centrów danych na całym świecie – podsumowuje Kuba Stolarski, dyrektor IDC ds. badań w dziale serwerów i nowych technologii.
Trwa budowa centrów danych, a głównym beneficjentem tego procesu jest segment serwerów wysokiej gęstości (density-optimized), który odnotowuje wzrost przychodów na poziomie 30,2% (stanowiąc 2% z 5,2-proc. wzrostu całego rynku serwerowego) – zwracają uwagę analitycy IDC. Liczba tego typu serwerów dostarczonych na rynek wzrosła o 22,4% (przy 3,8-proc. wzroście ogólnego rynku). HPE oraz Dell przyczyniły się do ponad połowy tego wzrostu, powiększając swoją przewagę.
Producenci ODM (original design manufacturer), jako stali dostawcy tzw. white box servers dla operatorów platform cloud computing, wypracowali większość pozostałej części wzrostów. ODM powoli zaczynają przenikać do rynku serwerów, który kiedyś był wyłączną domeną producentów markowego sprzętu. Jak szacuje Research and Markets w swoim raporcie “Analysis, Technologies & Forecasts Report 2016-2020” – globalny rynek serwerów white box będzie w latach 2016-2020 średnio rocznie rósł o 19,5% (wskaźnik CAGR).
Rynek serwerowych OSów
Windows w 2015 r., według szacunków rynkowych firmy itcandor, był zdecydowanie najważniejszym serwerowym systemem operacyjnym, przynosząc 71,3 proc. przychodów w segmencie serwerowych OS-ów. Udziały Linuksa znacznie rosły na przestrzeni lat i obecnie zajmuje on drugie miejsce z udziałem 11,4 proc., niemal dwukrotnie większym niż Unix (HP-UX, AIX i Solaris) mający skromne 5,9 proc. Systemy operacyjne IBM z Series są na czwartym miejscu z udziałem 3,4%.
Zaskoczeniem dla wielu może być to, że większość serwerów sprzedanych w 2015 r. (59,7% przychodów) to fizyczne maszyny, co wynika głównie ze sprzedaży serwerów dla małych i średnich firm. Siłą napędową sprzedaży pozostałych serwerów były hiperwizory i hostowane maszyny wirtualne. Jak szacuje itcandor, VMware miał 18,9% całego rynku i 46,8% serwerów wirtualnych. Za nim był Microsoft Hyper-V (odpowiednio – 4,2% i 10,5%), a dalej KVM i Xen.
Wirtualizacja na topie
Wirtualizacja jest bardziej zaawansowana na rynku serwerowym niż w systemach pamięci masowych i sieciowych. Standaryzacja rynku procesorów x86 dała dobrą podstawę dla rozwoju programowo definiowanych (software defined) centrów danych. Jednakże rozwój Dokera i rozwiązań kontenerowych wykracza poza rynek hiperwizorów i wywołuje znaczące zmiany na rynku w 2016 r.
Chociaż wirtualizacja serwerów pozostaje najczęstszą infrastrukturalną platformą w przypadku obciążeń serwerowych systemów operacyjnych x86 we własnych centrach danych, to analitycy Gartnera uważają, że wirtualizacja kontenerowa i chmurowa będą odgrywać coraz większą rolę na rynku. Organizacje zwiększają wykorzystanie fizycznego sprzętu, wybierając do uruchamiania serwerów oprogramowanie bez wirtualizacji. Ponad 20 proc. tych organizacji spodziewa się, że mniej niż 1/3 systemów operacyjnych ich serwerów x86 zostanie zwirtualizowanych do 2017 r. (dwa razy więcej niż w 2015 r.).
Zyskujące na znaczeniu infrastruktury typu software-defined (SDI) oraz hiperkonwergentne zintegrowane systemy HCIS (hyperconverged integrated systems) stwarzają nowe możliwości i dodatkowe opcje. To wywiera presję na wiodących dostawców rozwiązań wirtualizacyjnych, aby dodawać więcej gotowych funkcjonalności. Więcej szczegółowych analiz jest dostępnych w raporcie Gartnera “Market Trends: x86 Server Virtualization, Worldwide, 2016″.
Więcej o:
- popycie na serwery x86,
- rynku wirtualizacji serwerów,
- udziałach rynkowych producentów serwerów,
- opinie ekspertów o rynku serwerowym
- Windows Server 2016 z obsługą chmury, wirtualizacji i kontenerów
– w artykule “Serwery w świecie zmian” opublikowanym w czerwcowym IT Reseller, s. 30.
Pozostaw komentarz