Jaka jest przyszłość producentów sprzętu w czasach postępującej wirtualizacji i wprowadzania przez operatorów rozwiązań SDN i NFV? Czy to koniec hardware’u – pytał Pim Bilderbeek, analityk firmy The METIS Files (wcześniej wieloletni ekspert IDC) podczas marcowej konferencji NetEvents w Rzymie.
Oczywiście rynek hardware’owy nie zniknie – nawet najbardziej wirtualne koncepcje muszą pracować na jakimś sprzęcie, natomiast na pewno warto zastanowić się, gdzie i jaka jest przyszłość dla sprzedawców szaf, kabli, routerów, przełączników i serwerów, a także dostawców tzw. white box?
Obecnie jesteśmy na etapie hybrydowej infrastruktury, w trakcie przeprowadzki ze starego świata do tego określanego jako publiczna chmura obliczeniowa, który jest zupełnie inny – przekonywał Pim Bilderbeek. W świecie tym dominuje model przetwarzania na żądanie, nie ma ręcznej instalacji serwerów, natomiast chcemy mieć stały dostęp do pamięci masowych jako usługi (model – storage as a service). W hybrydowej strategii cloud bardzo ważna i potrzebna staje się jedna konsola (software’owa) do zarządzania zarówno chmurą prywatną, jak i publiczną.
Wirtualne i zautomatyzowane IT
W ciągu ostatnich 30 lat infrastruktura była budowana na ogół w zaplanowany sposób, głównie w ramach własnych serwerowni przedsiębiorstw w oparciu o markowy sprzęt: serwery, pamięci masowe, sprzęt sieciowy i oprogramowanie. Wymagało to czasu, planowania, fizycznej pracy oraz ręcznej instalacji i konfiguracji wszystkiego.
Obecnie mamy coraz bardziej zwirtualizowany i zautomatyzowany świat IT. Przedsiębiorstwa coraz niechętniej kupują fizyczny sprzęt, ponieważ kupiony serwer lub inne urządzenie szybko tracą na wartości, natomiast wykupiona usługa jest gwarantowana na określonym poziomie (SLA), a usługodawca odpowiada za aktualizację sprzętu i szybkie dostarczenie nowych aplikacji.
Stan wirtualizacji – 50% obciążeń zwirtualizowanych
Wirtualizacja serwerów postępuje i jest najczęściej wybieranym przez organizacje sposobem modernizowania własnych centrów obliczeniowych. Równocześnie aktualizowane są systemy do odzyskiwania danych po awarii oraz pamięci masowe. Co zaskakujące, mniej niż połowa obciążeń w centrach danych jest zwirtualizowana – pokazują wyniki badania “Availability Report” przeprowadzonego przez firmę Veeam pod koniec 2015 r. wśród ponad tysiąca szefów działów IT w firmach zatrudniających powyżej 1 tys. pracowników. Zwolenników zyskują pamięci masowe udostępniane z chmur prywatnych i publicznych.
W jakie technologie zamierzają inwestować organizacje w swoich centrach danych:
- 63% wirtualizacja serwerów,
- 54% uaktualnianie systemów operacyjnych,
- 53% systemy disaster recovery,
- 47% upgrade pamięci masowych,
- 44% wirtualne desktopy,
- 42% infrastruktura prywatnej chmury,
- 38% software-as-a-service z chmury publicznej,
- 38% infrastructure-as-a- service,
- 30% disaster-recovery-as-a-service.
Czas na all-inclusive IT?
Wartość, którą dotychczas producenci infrastruktury IT zapewniali klientom w postaci oddzielnie sprzedawanych serwerów, pamięci masowych, sieci i produktów do zabezpieczania IT – jest zastępowana obecnie ofertą zintegrowanej infrastruktury “sklejonej” przez dostawcę w ramach chmury hybrydowej za pomocą tzw. orkiestracji. Przy wartości dodanej przechodzącej ze sprzętu na oprogramowanie, coraz trudniej będzie uzyskiwać wyższą cenę za markowy serwer, pamięć masową, switch czy inny komponent sprzętowy – przestrzegał Bilderbeek.
W obliczu kurczących się marż i zagrożenia ze strony systemów open soure oraz niemarkowego sprzętu, producenci coraz częściej szukają nowych źródeł przychodów w oferowaniu konwergentnej infrastruktury, czyli rozwiązań typu all inclusive, integrujących serwery, pamięci masowe, sieci i oprogramowanie. Każdy, kto nazywa siebie dostawcą systemowej infrastruktury nie sprzedaje już pojedynczych produktów, lecz tak naprawdę zintegrowane portofolio systemów, ponieważ wszystkie komponenty (serwer, pamięci masowe, sieć) muszą ze sobą współpracować. Na rynkowym znaczeniu zyskują konwergentne (z możliwością elastycznego dostosowania do własnych potrzeb) i hiperkonwergentne systemy (w pełni zintegrowane zestawy/systemy).
Infrastruktura jako usługa albo white boxes
Obserwujemy wyraźną tendencję do zastępowania własnej infrastruktury systemowej modelem usługowym IaaS (infrastructure as a service – infrastruktura jako usługa). Zamiast drogiego markowego sprzętu swoich zwolenników zyskują tzw. white boxes. Amazon, Facebook, Google czy eBay budują własne systemy głównie z niemarkowych komponentów serwerów, pamięci masowych i systemów sieciowych (tzw. white boxes). Zdaniem analityka METIS Files, praktyka ta będzie upowszechniać się także na innych rynkach poprzez inicjatywy, takie jak Open Compute Project.
Pomimo dotychczasowych wieloletnich przyzwyczajeń kupowania markowych serwerów, pamięci masowych i urządzeń sieciowych wiele wskazuje na to, że zmierzamy do świata, gdzie faktyczna marka będzie przypisywana oprogramowaniu do orkiestracji, a pod spodem będą white boxes – przewiduje Bilderbeek.
Jeszcze hardware nie zginął…
Pim Bilderbeek zanim został analitykiem IDC był z zamiłowania muzykiem (supportował m.in. zespół U2, który w swojej trasie koncertowej używa technologii all-flash), dlatego podsumowując swoje wystąpienie sparafrazował powiedzenie Franka Zappy: “Hardware (jazz) isn’t dead, it just smells funny“.
– Zmierzamy w kierunku wirtualnego świata z usługami na żądanie. Myślę, że obecnie jesteśmy w fazie przejściowej, którą można nazywać hybrydowym IT. Uważam, że hardware nie jest jeszcze martwy i sporo życia w nim pozostało, choć trzeba przyznać, że wiele rzeczy zmieniło się. Nie jest to ten sam hardware, co kiedyś.
Więcej o przebiegu i najważniejszych wnioskach z debaty prowadzonej przez Pima Bilderbeeka pt. What’s the future for hardware vendors in a virtual universe? – podczas której jej uczestnicy próbowali odpowiedzieć na takie pytania, jak:
- dokąd zmierza rynek hardware’owy?
- jeśli przedsiębiorstwa zamierzają korzystać z usług IaaS – czy wtedy nadal będą kupować infrastrukturę systemową?
- a może sprzęt będą kupować tylko usługodawcy, albo będą oni budować własne systemy i urządzenia?
– w artykule “Hardware wciąż żyje” w majowym numerze miesięcznika “IT Reseller” (s. 39).
Pozostaw komentarz