Dzisiaj ogłoszono największą w historii rynku IT transakcję: Dell przejmie firmę EMC za około 67 mld dolarów (w gotówce oraz akcjach; cena uwzględnia wartość akcji VMware, firmy zależnej od EMC). Dotychczasowa największa fuzja miała miejsce w 2001 r., kiedy HP przejęło Compaqa za 25 mld dolarów.

W wyniku połączenia sił Della, jednego z największych na świecie producentów serwerów, z EMC największym dostawcą pamięci masowych dla centrów danych – powstaje podmiot określany jako „Premier End-to-End Technology Company”. Fuzja „ma na celu połączenie wiodących w branży innowacyjnych firm w zakresie cyfrowej transformacji, programowo definiowanych centrów danych, hybrydowej chmury, konwergentnej infrastruktury, mobilności oraz bezpieczeństwa” – czytamy w oficjalnym komunikacie wydanym dzisiaj.

Można powiedzieć, że jesteśmy świadkami powstania jedynego na rynku dostawcy, który będzie w stanie oferować pełne portfolio produktów i rozwiązań IT – od pecetów, przez serwery, pamięci masowe po elementy infrastruktury dla fizycznych i wirtualnych centrów danych. Prezesem i CEO nowej firmy będzie Michael Dell.

„Jestem ogromnie dumny ze wszystkiego, co zbudowaliśmy w ramach EMC – od skromnych początków jako start-up z Bostonu do globalnej, światowej klasy firmy technologicznej w pełni oddanej naszym klientom” – powiedział Joe Tucci, prezes i dyrektor zarządzający EMC. „Lecz fale zmian, które obecnie widzimy w naszej branży są bezprecedensowe, dlatego aby skutecznie móc sterować wśród nich, musimy stworzyć nową firmę na nową  erę. Wierzę, że połączenie EMC i Dell okaże się zwycięską kombinacją dla naszych klientów, pracowników, partnerów i akcjonariuszy”.

 

Napisane przez Stefan Kaczmarek