W ciągu najbliższych czterech lat komputery osobiste będą głównym czynnikiem wzrostu na rynku procesorów brzegowych AI (#AI #edge processor), wynika z raportu AI Processors for Edge Forecast Report – 2023 Analysis firmy Omdia.

W raporcie tym przedstawiono rynek procesorów sztucznej inteligencji w dziesięciu typach urządzeń, w tym między innymi: smartfonach, komputerach stacjonarnych (PC), tabletach, inteligentnych głośnikach, robotach i dronach (UAV – unmanned aerial vehicle). Analitycy Omdia przewidują, że wartość całego rynku procesorów AI do zastosowań edge wzrośnie z 31 mld dolarów w 2022 r. do 60 mld dolarów w 2028 r., co oznacza średnioroczne tempo wzrostu (CAGR) na poziomie 11%.

Na rosnące znaczenie komputerów osobistych na tym rynku wpływa kilka czynników. Dostępność produktów jest z pewnością kluczowym czynnikiem, ponieważ procesory Intel Meteor Lake dołączyły ostatnio do procesorów AMD Ryzen 7040, 8040 i 8000G, serii M Apple i Snapdragon Elite X firmy Qualcomm. Pewną rolę odgrywa także oczekiwane odbicie na rynku komputerów osobistych, który ostatnio spowolnił po gwałtownym wzroście związanym z pandemią Covid-19 w latach 2020 i 2021. Jednak po 2025 r. urządzenia sprzedawane podczas tego wzrostu zaczną zbliżać się do końca swojego okresu eksploatacji, co rozpocznie cykl odświeżania sprzętu, który pomoże we wprowadzaniu na rynek urządzeń AI PC.

Prognoza Omdia dzieli rynek według typów procesorów, takich jak: akceleratory wbudowane w procesory przyspieszające ich działanie (in-CPU accelerators), układy AI-ASIC, AI-ASSP, procesory graficzne i układy FPGA (field-programmable gate array), a także według pasm mocy/wydajności dla 10 klas urządzeń.

Jak wskazano w raporcie, wprowadzone w latach 2018-2019 układy scalone typu systems-on-chips z podstawową akceleracją zaczynają być obecnie wycofywane przez dostawców na rzecz wydajniejszych. W efekcie ubywa rozwiązań o najniższych i średnich poziomach wydajności, a na ich miejsce wprowadzane są kolejne. Według Omdia, większość wzrostu będzie pochodzić z układów AI-ASSP (Application Specific Standard Product), takich jak Snapdragon firmy Qualcomm i APU firmy Mediatek.

Dostawcy AI ASSP zwiększą udział w rynku z 19% do 28%, głównie kosztem procesorów graficznych. Komputery PC zaczynają coraz bardziej przypominać smartfony lub tablety, ponieważ przyjmują architekturę CPU-GPU-NPU znaną z prawie wszystkich nowoczesnych smartfonów, podczas gdy akceleracja in-CPU jest nieoczekiwanie powolna – komentuje Alexander Harrowell, główny analityk Omdia ds. Advanced Computing.

(grafika tytułowa – źr. Pixabay)

Napisane przez Stefan Kaczmarek