Akceleratory, wykorzystywane głównie w zastosowaniach AI, spowodowały, że w III kwartale 2023 r. rynek półprzewodników i komponentów serwerowych osiągnął 29-proc. wzrost rok do roku, wynika z kwartalnego raportu analityków Dell’Oro Group Data Center IT Semiconductors and Components Quarterly Report. Według nich, wiele wskazuje na to, że przychody w segmencie akceleratorów w 2023 r. niemal dwukrotnie przewyższą przychody w segmencie procesorów.

„W całym roku 2023 na rynku komponentów serwerowych i systemów pamięci masowych spodziewamy się 11-procentowego wzrostu, napędzanego głównie przez akceleratory. W ujęciu z wyłączeniem akceleratorów, prognozowany jest 27-proc. spadek przychodów, przypisywany zmniejszonemu popytowi wynikającemu z korekt zapasów dokonywanych przez dostawców systemów i hiperskalowych dostawców usług chmurowych”, powiedział cytowany w komunikacie Baron Fung, starszy dyrektor ds. badań w Dell’Oro Group.

W 2024 roku przewidujemy solidny dwucyfrowy wzrost przychodów ze sprzedaży akceleratorów. Co więcej, nasze prognozy wskazują na kompleksowe ożywienie na rynku w różnych kategoriach, w tym procesorów, pamięci, dysków pamięci masowej i kart sieciowych (NIC), ponieważ dostawcy zwiększają swoje zapasy w oczekiwaniu na zdrowszy popyt na serwery. Oprócz wzrostu jednostkowego w tych kategoriach komponentów, spodziewamy się poprawy cen w połączeniu z większym popytem i przechodzeniem na platformy serwerowe nowej generacji”, wyjaśnia Fung.

Wśród producentów Nvidia w III kwartale 2023 r. przodowała pod względem przychodów ze sprzedaży komponentów serwerowych i systemów storage’owych, napędzanej przez akceleratory GPU. Kolejnie dostawcy to Intel i Samsung. Przychody ze sprzedaży akceleratorów w 2023 r. po raz pierwszy przewyższą przychody ze sprzedaży procesorów, co odzwierciedla zwrot w kierunku systemów do akceleracji mocy obliczeniowej (ang. accelerated computing) obsługujących aplikacje wykorzystujące generatywną sztuczną inteligencję (GenAI).

Dostawy kart sieciowych (NIC) na krótko spadły w pierwszej połowie 2023 r., lecz w III kwartale 2023 r. powróciły do wzrostu, co wynikało z częstszego stosowania szybszych portów i inteligentnych kart sieciowych, zwłaszcza przeznaczonych do akceleracji mocy obliczeniowej.

Dell’Oro prognozuje, że przychody z procesorów graficznych osiągną 70-procentowy wzrost w 2024 r. Chociaż Nvidia obecnie dominuje na tym rynku, potencjalne wyzwania wynikają z nowych konkurencyjnych ofert AMD i Intela oraz z pojawiania się niestandardowych akceleratorów przez hiperskalowych dostawców usług chmurowych.

(grafika tytułowa – źr. Pixabay)

Napisane przez Stefan Kaczmarek