Zapotrzebowanie na modułowe i prefabrykowane centra przetwarzania danych będzie dynamicznie rosnąć napędzane wzrostem gęstości szaf rack, koniecznością przyspieszania budowy data center od podstaw czy modernizacji istniejących, a także stale zwiększającym się popytem na podstawowe i brzegowe (edge) usługi data center.

Choć prefabrykowane modułowe centra danych PFM (prefabricated modular data center) nadal stanowią niewielką część rynku, to analitycy zajmujący się infrastrukturą ICT zgodnie twierdzą, że ten segment będzie rósł. Zapotrzebowanie ze strony hiperskalowych dostawców usług chmurowych oraz kolokacyjnych, którzy lubią elastyczność (możliwość zwiększania mocy obliczeniowej w razie potrzeby), a także prognozowany popyt wśród operatorów telekomunikacyjnych na nowe, brzegowe mikrocentra danych (edge micro data centers) związany z 5G to tylko niektóre z czynników napędzających produkcję PFM.

Technologia PFM istnieje już wiele lat, a do produkcji centrów danych wykorzystywana jest od ponad dziesięciu. Stale przy tym ewoluuje, a coraz więcej dostawców opracowuje nowe technologie i usługi. Modułowe centra danych (MCD) zapewniają wszystkie możliwości tych tradycyjnych, jednocześnie oferując dodatkowe korzyści.

(źr. Vertiv)

Centrum danych PFM to zazwyczaj zintegrowane rozwiązanie zapewniające zróżnicowane możliwości IT w jednej obudowie. Zawiera w sobie całą niezbędną infrastrukturę IT, moduły zasilania i chłodzenia. Specjalnie zaprojektowane moduły i komponenty zapewniają skalowalną pojemność centrum danych z wieloma opcjami dostarczania energii i odprowadzania ciepła.

Elastyczna konstrukcja PFM stwarza możliwość budowania nowych data center szybciej, taniej i bezpieczniej. Nie mniej ważne są argumenty środowiskowe i komercyjne. Podczas gdy centra danych stają w obliczu coraz bardziej rygorystycznych regulacji rządowych dotyczących zużycia energii i wody, rozwiązania takie jak PFM umożliwiają budowę mniejszych obiektów. Są one lepiej dostosowane do potrzeb klientów oraz pozwalają na ograniczanie emisji odpadów i dwutlenku węgla zarówno w procesie produkcji, jak i podczas transportu.

(źr. Omdia)

Przetwarzanie brzegowe (edge computing) i rosnące zapotrzebowanie na energooszczędne, niskoemisyjne i ekologiczne centra danych w różnych branżach to główne czynniki napędzające popularność modułowych konstrukcji. Równie istotne dla rozwoju rynku PFM są postępująca transformacja cyfrowa, ewolucja i innowacje w projektowaniu i wdrażaniu centrów danych, a także częstsze wykorzystywanie rozwiązań big data i IoT.

(źr. Vertiv)

Cały artykuł Prefabrykowana i modułowa przyszłość centrów danych w styczniowym 2024 wydaniu miesięcznika „IT Professional.

(grafika tytułowa – źr. Vertiv)

Napisane przez Stefan Kaczmarek