Vertiv dzisiaj oficjalnie poinformował o wprowadzeniu do swojej oferty TimberMod, modułowego data center, w którym głównym elementem konstrukcyjnym jest materiał drewnopochodny (ang. mass timber) zamiast stali zazwyczaj używanej w produkcji prefabrykowanych modułowych (PFM – PreFabricated Modular) centrów danych. TimberMod jest proekologicznym wariantem oferowanych przez Vertiv zintegrowanych rozwiązań PFM data center Power Module i SmartMod.

TimberMod został zaprezentowany przedstawicielom mediów z regionu EMEA w ubiegłym tygodniu na konferencji „Vertiv Driving Innovation: The Prefabricated Modular Revolution” w Zagrzebiu.

Premierowy pokaz TimberMod odbył się w fabryce zintegrowanych rozwiązań modułowych Vertiv w Rugvicy koło Zagrzebia, gdzie powstają centra danych PFM dla klientów z regionu EMEA.

Vertiv TimberMod, dostępny dla klientów w Ameryce Północnej i regionie EMEA, ma pokazać zaangażowanie producenta w inicjatywy związane ze zrównoważonym rozwojem „poprzez stosowanie materiałów bardziej przyjaznych dla środowiska, w tym przypadku materiału drewnopochodnego, który jeśli pochodzi z drewna pozyskiwanego w sposób zrównoważony, może służyć jako odnawialny materiał budowlany przyczyniający się do zminimalizowania wyczerpywania się zasobów naturalnych”. Chorwacka fabryka w Rugvicy do produkcji TimberMod wykorzystuje drewno pozyskiwane z lasów w Słowenii i Austrii.

Jak przekonuje producent, Vertiv TimberMod poza tym, że „spełnia odpowiednie wymagania konstrukcyjne dla budynków, to jednocześnie rozwiązanie to wnosi wymiar estetyczny do architektury centrum danych”, z czym można się w pełni zgodzić.

Naszym celem jest znalezienie innowacyjnych rozwiązań, które mogą pomóc w zmniejszeniu śladu węglowego centrów danych poprzez zastosowanie przyjaznych dla środowiska materiałów i procesów budowlanych – powiedział podczas konferencji w Zagrzebiu Viktor Petik, wiceprezes i lider na region EMEA w dziale zintegrowanych rozwiązań modułowych firmy Vertiv.

Znaczący wzrost gęstości szaf rack w centrach danych powoduje, że coraz więcej zwolenników zyskują prefabrykowane, modułowe centra danych, mówił na konferencji w Zagrzebiu Vlad Galabov, dyrektor ds. badań chmury i centrum danych w firmie analitycznej Omdia. (slajd jw. z prezentacji Omdia)

Prefabrykowane bloki konstrukcyjne w modułowych centrach danych (slajd jw. z prezentacji Viktora Petika, Vertiv)

Kresimir Krpan, dyrektor sprzedaży IMS, Vertiv oprowadza po PFM centrum danych Vertiv SmartMod Max

Galeria zdjęć z wycieczki po fabryce Vertiv zintegrowanych rozwiązań modułowych w Rugvicy koło Zagrzebia

Napisane przez Stefan Kaczmarek