Hewlett Packard Enterprise w ubiegłym tygodniu podczas konferencji HPE Discover 2023 w Barcelonie zaprezentował stworzoną dla generatywnej sztucznej inteligencji architekturę full-stack oraz ogłosił rozszerzenie strategicznej współpracy z Nvidia. Wcześniej w listopadzie HPE przedstawił superkomputerowe rozwiązanie do trenowania GenAI wykorzystujące supeczipy Nvidia. Natomiast w Gdańsku w pracach nad technologiami kwantowymi będzie wykorzystywana platforma serwerowa HPE SuperDome Flex.
Na konferencji w Barcelonie HPE zaprezentował nową, natywną dla AI architekturę typu full-stack, która ma zapewnić nowe rozwiązania umożliwiające przedsiębiorstwom przyspieszenie opracowywania i wdrażania modeli sztucznej inteligencji. AI Native Architecture obejmuje: uczenie maszynowe (ML – machine learning), analitykę danych, przechowywanie plików zoptymalizowane pod kątem AI, dostrajanie i wnioskowanie AI oraz usługi profesjonalne.
W ramach współpracy HPE i Nvidia będą tworzyć Enterprise GenAI Solutions Pack, dedykowaną platformę sprzętowo-programową dla przedsiębiorstw na potrzeby wykorzystania generatywnej sztucznej inteligencji. To wspólnie zaprojektowane rozwiązanie ma umożliwić przedsiębiorstwom na szybką personalizację bazowych modeli AI przy użyciu danych prywatnych oraz na wdrażanie aplikacji produkcyjnych w dowolnym miejscu, od brzegu sieci po chmurę.
Rozwiązania dla AI typu full-stack łączą środowisko HPE Machine Learning Development Environment Software, HPE Ezmeral Software, serwery HPE ProLiant Compute oraz Superkomputery HPE Cray z pakietem oprogramowania Nvidia AI Enterprise, m.in. z Nvidia NeMo.
Nowe rozwiązania klasy enterprise na potrzeby wykorzystania GenAI będą dostępne od I kw. 2024 r.
Kolejne, wspólne rozwiązanie HPE i Nvidia ogłoszone na HPE Discover Barcelona 2023 ma ułatwić tworzenie tzw. cyfrowych bliźniaków (ang. digital twins).
HPE zapowiedziało też oferowanie nowych usług – HPE Services for AI. Inna ogłoszona nowość produktowa w zakresie AI to HPE GreenLake File Storage for AI.
Superkomputerowy system HPE do trenowania AI z superczipami Nvidia
Hewlett Packard Enterprise w listopadzie zaprezentował superkomputerowe rozwiązanie dla generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI) przeznaczone dla dużych przedsiębiorstw, instytucji badawczych i organizacji rządowych. Pozwala ono na 2-3-krotnie skrócenie procesu trenowania i dostrajania modeli AI przy użyciu prywatnych zbiorów danych.
Rozwiązanie HPE dla GenAI składa się z pakietu oprogramowania AI/ML umożliwiającego trenowanie i dostrajanie modeli oraz opracowywanie aplikacji korzystających z AI. Obejmuje również sprzęt i superkomputery chłodzone cieczą, przyspieszone obliczenia (accelerated computing), rozwiązania sieciowe, pamięć masową i usługi, które pomagają szybciej uzyskiwać rezultaty, dzięki zastosowaniu AI. System wyposażono w poczwórną konfigurację opartą na ‘superczipach’ Nvidia Grace Hopper GH200.
Nowe rozwiązanie HPE ma usprawnić proces opracowywania modeli dzięki zestawowi oprogramowania AI/ML, który pomaga przyspieszyć realizację projektów dotyczących GenAI i głębokiego uczenia (deep learning), obejmujących m.in. duże modele językowe (LLM) i modele rekomendacji korzystające z deep learning.
Narzędzia programistyczne do budowania aplikacji AI, dostrajania gotowych modeli oraz opracowywania i modyfikowania kodu są kluczowymi elementami tego superkomputerowego rozwiązania dla GenAI. Oprogramowanie to zostało zintegrowane z technologią superkomputerową HPE Cray, która wykorzystuje „superczipy” Nvidia Grace Hopper GH200.
Superkomputerowe rozwiązanie HPE dla GenAI zaprojektowano jako zintegrowany, natywny dla AI system obejmujący:
- oprogramowanie do akceleracji AI/ML (zestaw 3 narzędzi do trenowania i dostrajania modeli AI i tworzenia własnych aplikacji AI);
- HPE Machine Learning Development Environment – platforma software’owa do uczenia maszynowego (ML), która umożliwia szybsze opracowywanie i wdrażanie modeli AI poprzez integrację z popularnymi frameworkami ML i uproszczenie przygotowywania danych;
- Nvidia AI Enterprise – oferuje rozbudowane struktury, wstępnie wytrenowane modele i narzędzia, które usprawniają opracowywanie i wdrażanie produkcyjnej AI;
- pakiet HPE Cray Programming Environment – kompletny zestaw narzędzi do projektowania, debugowania i dopracowywania kodu.
Rozwiązanie HPE oparte jest na eksaskalowym systemie HPE Cray EX2500 i wyposażone w układy Nvidia GH200 Grace Hopper Superchip. Dzięki temu możliwe jest skalowanie do poziomu wielu tysięcy procesorów graficznych (GPU) z możliwością dedykowania pełnej pojemności węzłów do obsługi pojedynczego obciążenia AI, co przyspiesza uzyskiwanie rezultatów. Jak zapewnia HPE, jest to pierwszy system wyposażony w poczwórną konfigurację węzłów „superczipów” GH200.
HPE Slingshot Interconnect, rozwiązanie sieciowe dla AI wykorzystywanej w czasie rzeczywistym, oferuje otwartą, opartą na sieci Ethernet, wysokowydajną sieć zaprojektowaną do obsługi eksaskalowych obciążeń roboczych. Rozwiązanie to bazuje na technologii HPE Cray. Oferowane rozwiązanie uzupełniają usługi HPE Complete Care Services, które zapewniają specjalistyczną pomoc w zakresie konfiguracji, instalacji i wsparcia przez cały cykl życia.
Superkomputerowe rozwiązanie HPE dla GenAI będzie dostępne w ponad 30 krajach od grudnia 2023 roku.
ICTQT w Gdańsku wykorzysta platformę serwerową HPE w pracach nad technologiami kwantowymi
I na koniec informacja uzupełniająca, dotycząca krajowego rynku. HPE poinformowało również w listopadzie, że Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych (ICTQT) działające przy Uniwersytecie Gdańskim rozpoczęło korzystanie z platformy do obliczeń o wysokiej wydajności, której głównym elementem jest serwer HPE SuperDome Flex. Dzięki zakupionej platformie pracownicy naukowi będą mogli prowadzić badania nad protokołami kwantowymi, a także emulować pracę komputerów kwantowych i realizować projekty z obszaru metrologii oraz komunikacji kwantowej. W przyszłości może to pomóc w budowie dużo wydajniejszej i bardziej precyzyjnej aparatury pomiarowej oraz w konstruowaniu komputerów kwantowych.
Wykorzystywany przez ICTOT serwer HPE SuperDome Flex jest wyposażony w 12 TB pamięci operacyjnej. Zakupu sprzętu dokonano dzięki finansowaniu otrzymanemu z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze, współfinansowanego przez Unię Europejską z funduszy Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (PO IR). Wdrożenie zostało przeprowadzone przez firmę Koma Nord Sp. z o.o.
Międzynarodowe Centrum Teorii Technologii Kwantowych to wspólna jednostka badawcza Uniwersytetu Gdańskiego i Instytutu Optyki Kwantowej i Informacji Kwantowej Austriackiej Akademii Nauk, która koncentruje się na badaniach dotyczących technologii kwantowych przyszłości, a w szczególności komunikacji i informacji kwantowej, oraz samej teorii kwantów.
W związku z pozyskaną platformą do obliczeń o wysokiej wydajności planowane są m.in. badania właściwości kwantowej nielokalności oraz nierówności Bella, a tym samym kontynuacja prac nagrodzonych w ubiegłym roku Nagrodą Nobla. Z punktu widzenia praktycznych zastosowań, badania w ICTQT skupiają się na niezawodnych systemach zapewniających absolutne cyberbezpieczeństwo danych (m.in. kwantowa, samotestująca się kryptografia), kwantowych protokołach komunikacyjnych oraz pracach koncepcyjnych dotyczących algorytmów dla komputerów kwantowych.
(grafika tytułowa – źr. HPE)
Pozostaw komentarz