Wczoraj minęło 40 lat od opublikowania (30 września 1980 r.) pierwszej specyfikacji technologii Ethernet w słynnej „Blue Book” opracowanej przez konsorcjum DEC/Intel/Xerox. Z tej okazji Jensen Huang, założyciel, prezes i dyrektor generalny firmy Nvidia przeprowadził online wywiad z wynalazcą Ethernetu Bobem Metcalfem.

Pierwsza specyfikacja Ethernetu była radykalną, perspektywiczną decyzją, która doprowadziła do powstania standardu IEEE 802. Niewielu mogło przewidzieć, że umożliwi ona rewolucję w łączności – począwszy od połączonych w sieć komputerów PC i urządzeń peryferyjnych, prowadząc do sieci lokalnych LAN (Local Area Networks), systemów klien/serwer, sieci rozległych WAN (Wide Area Network) po ogólnoświatową łączność – nie zapominając o innych przełomowych rozwiązaniach, takich jak sieci bezprzewodowe, szybkie sieci w centrach danych czy Internet rzeczy (IoT – Internet of Things).

Z wywiadu wynika, że „podróż” Ethernetu nie dobiegła końca i technologia ta wciąż ma przed sobą niekończącą się ścieżkę dalszego rozwoju. Bob Metcalf przypomniał poszczególne etapy ewolucji standardu Ethernet i konkurujących z nim technologii sieciowych na przestrzeni ostatnich 40 lat. Według Jensena Huanga „koronawirus wywarł gigantyczną presję na internet i sieci”,  a w przyszłości „Będziemy mieć aplikację, która będzie działać częściowo w centrum danych, częściowo na brzegu sieci, a następnie częściowo na autonomicznych maszynach wędrujących po całym świecie”. Szef Invidii mówił, też o przechodzeniu od obrazów 2-D do percepcji w wirtualnej rzeczywistości: „Dzisiaj, dzięki twojemu wynalazkowi, Bob, mamy możliwość dzielenia się w różnych miejscach … w przyszłości będziemy mogli teleportować się w różne przestrzenie … teleportacja będzie możliwa. Będą to po prostu poruszające się fotony, a nie atomy”.

Cała rozmowa jest dostępna na witrynie firmy NetEvents, która zorganizowała wywiad z okazji 40 rocznicy publikacji specyfikacji Ethernet.

Wywiad uzupełniła panelowa dyskusja liderów branży ethernetowej, którą poprowadziła Tam Dell’Oro, założyciel i dyrektor generalny Dell’Oro Group. W dyskusji oprócz Boba Metcalfe’a wraz udział wzięli: Nan Chen, prezes Metro Ethernet Forum; David Law, przewodniczący IEEE 802.3 Ethernet Working Group oraz Brad Booth, przewodniczący Ethernet Technology Consortium. Uczestnicy panelu dyskutowali o trwającej rewolucji komunikacyjnej, którą umożliwiło wynalezienie Ethernetu. Wśród poruszanych tematów znalazły się: kwestie standaryzacji, nowe technologie Ethernet, takie jak 800 Gb/s, przełączanie optyczne czy Quantum Ethernet, a także zużycie energii i potrzeba bardziej ekologicznego Ethernetu.

Napisane przez Stefan Kaczmarek