Wspieranie mechanizmów AI w centrach danych, udostępnianie i wykorzystywanie ich, oraz wprowadzanie koniecznych regulacji prawnych – to główne trendy na 2025 rok i kolejne lata, które wskazali eksperci Vertiv na listopadowej konferencji „Vertiv EMEA 2024 Driving Innovation: Powering the AI Era” w Bolonii.
– Mamy najpełniejsze portfolio rozwiązań dla krytycznej infrastruktury cyfrowej w branży – zapewniał Karsten Winther, prezes Vertiv na region EMEA. Według niego, branża data center podwoi swoją globalną moc w ciągu najbliższych 5 lat, z obecnych 80 gigawatów do ponad 160 gigawatów. Rozwój ten stanowi poważne wyzwanie dla dostawców infrastruktury, którzy muszą zająć się problemami związanymi z energią i rozpraszaniem ciepła generowanym przez nowe procesory o wysokiej wydajności. Ważne wyzwanie stanowi też konieczność zapewnienia infrastruktury energetycznej umożliwiającej korzystanie z różnych, nowych źródeł energii.
W związku z obsługą aplikacji AI Winther podkreślał konieczność wprowadzania nowych technologii w obszarze zasilania i chłodzenia oraz zwiększania inwestycji w poprawę efektywności energetycznej centrów danych. Rekomendował współpracę branży przy integracji rozwiązań AI. Vertiv w 2. połowie października poinformował, że we współpracy z firmą Nvidia opracowuje architekturę referencyjną zasilania i chłodzenia dla platformy Nvidia GB200 NVL72. Szef regionu EMEA zwrócił też uwagę na kwestie regulacyjne dotyczące AI i korzystania z różnych źródeł energii, a także wpływ AI na kwestie cyberbezpieczeństwa w kontekście zaawansowanych narzędzi AI.
Carlo Ruiz, wiceprezes ds. rozwiązań korporacyjnych i operacji regionu EMEA w Nvidii przybliżył na konferencji Vertiv najnowsze trendy i innowacje w ekosystemie AI oraz przedstawił pełne portfolio procesorów i platform komputerowych dla AI oferowanych przez Nvidię.
– Motorem zmian w centrum danych jest coraz większa gęstość szaf. Wraz ze wzrostem gęstości szaf musimy dostarczać do nich więcej mocy, a także zapewnić więcej i lepszych rozwiązań w zakresie chłodzenia. Dlatego całe rozwiązanie musi być bardziej kompaktowe – mówił Giovanni Zanei, wiceprezes Vertiv.
Według Giordano (Gio) Albertazziego, dyrektora generalnego Vertiv, zwiększona gęstość infrastruktury odpowiedzialnej za obliczenia AI powoduje wzrost poboru mocy do trzy- i czterocyfrowych wartości kilowatów na szafę rack.
Najważniejsze trendy związane z AI w centrach danych:
- Innowacyjne chłodzenie: Zaawansowane technologie chłodzenia powietrzem i cieczą.
- Efektywność energetyczna: Priorytetowe podejście do zmniejszania zużycia energii w obliczu rosnących wymagań regulacyjnych.
- Współpraca branżowa: Rozwój „fabryk AI” (ang. AI factories) przy udziale producentów chipów, dostawców energii i operatorów centrów danych.
- Rola AI w cyberbezpieczeństwie: Sztuczna inteligencja wspiera zarówno ochronę przed zagrożeniami, jak i umożliwia przeprowadzanie bardziej zaawansowanych cyberataków.
- Regulacje prawne: Wzrost kontroli rządowej nad zastosowaniami AI i zużyciem energii.
W swoim bolońskim Customer Experience Centre Vertiv prezentował innowacje w zakresie infrastruktury AI i dynamicznych rozwiązań energetycznych, które mają wspierać obsługę aplikacji AI. Wśród nich pokazywano m.in. dostępny od lipca br. system Vertiv Trinergy, UPS o dużej pojemności i modułowej architekturze w wersjach o mocy 1500, 2000 i 2500 kVA, przeznaczony do wymagających zastosowań na dużą skalę, takich jak aplikacje AI. Trinergy, zaprojektowany do obsługi instalowanych w centrach danych obciążeń o zmiennym poborze mocy, jest dostępny również jako komponent nowego rozwiązania Vertiv PowerNexus, w którym jest ściśle zintegrowany z rozdzielnicą Vertiv PowerBoard Switchgear, w celu zmniejszenia zajmowanej powierzchni i ograniczenia potrzeby prowadzenia prac konserwacyjnych.
Eksperci Vertiv przewidują wzrost innowacyjności i integracji w obszarze data center. Wsparcia wymagają środowiska obliczeniowe o wysokiej gęstości infrastruktury, potrzebne są strategie uwzględniające chłodzenie cieczą i powietrzem oraz regulacje prawne zwiększające kontrolę nad mechanizmami AI. Coraz większą wagę będzie się przywiązywać do kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem i cyberbezpieczeństwem. Oferta Vertiv obejmuje rozwiązania i usługi z zakresu infrastruktury energetycznej, chłodzącej i informatycznej dla centrów danych, które rozciągają się od chmury do brzegu sieci.
Superkomputer Leonardo
Dziennikarze uczestniczący w konferencji Vertiv w Bolonii mieli również okazję zobaczyć Leonardo, jeden z najpotężniejszych superkomputerów EuroHPC (#4 w Unii Europejskiej i #9 na świecie w rankingu TOP500 z listopada 2024). Leonardo jest hostowany w centrum danych Cineca, zlokalizowanym w ośrodku Bologna Technopole. Korzystają z niego naukowcy z Włoch i Europy.
System łączy zaawansowane komponenty obliczeniowe, aby móc obsługiwać nawet najbardziej złożone zadania obliczeniowe, w tym wysokowydajne przetwarzanie HPC, AI, aplikacje o wysokiej przepustowości i wizualizacji. System Leonardo ma moc obliczeniową wynoszącą prawie 250 petaflopów i jest wyposażony w ponad 100 PB pojemności pamięci masowej. System Leonardo jest wyposażony w narzędzia umożliwiające dynamiczną regulację zużycia energii. Wykorzystuje system chłodzenia wodnego w celu zwiększenia efektywności energetycznej.
(grafika tytułowa – źr. Leonardo Cineca)
Pozostaw komentarz