We wprowadzonym przez Unię Europejską tzw. Zielonym Ładzie, którego celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w Europie do 2050 roku, znalazł się również zapis o centrach danych, na mocy którego data centers zużywające ponad 500 kW mocy muszą raportować emisję gazów cieplarnianych do KE. Korzystanie z systemów zasilania hybrydowego, używanie zaawansowanych UPS-ów oraz wdrażanie bateryjnego systemu magazynowania energii, to rekomendowane przez ekspertów Vertiv sposoby na ekologiczne zasilanie centrów danych zgodnie z założeniami europejskiego Zielonego Ładu.
Systemy zasilania hybrydowego wykorzystują różne źródła energii, zarówno odnawialne, jak i nieodnawialne, a za ich pomocą centra danych mogą zaspokoić swoje zapotrzebowanie energetyczne przy równoczesnym zmniejszeniu emisji szkodliwych substancji do atmosfery.
– Systemy hybrydowe umożliwiają wybór najdogodniejszego źródła energii na dany moment oraz jego zmianę, gdy takie czynniki jak dostępność lub koszty ulegną zmianie – tłumaczy cytowany w komunikacie prasowym Krzysztof Krawczyk, Senior Application Engineer w firmie Vertiv.
Za pomocą zasilaczy awaryjnych UPS wyposażonych w zaawansowane funkcje możliwe jest eksportowanie nadmiaru zgromadzonej energii z powrotem do sieci energetycznej. Zazwyczaj stosowane są w nich baterie litowo-jonowe wysokiej pojemności, które są w stanie przechowywać znacznie większe pokłady energii niż te, których faktycznie potrzebuje centrum danych. Ze względu na zmienną w czasie charakterystykę obciążenia serwerów, wiele podmiotów posiada systemy akumulatorowe o pojemności większej niż ich standardowe zapotrzebowanie.
Przy wyborze zasilacza UPS, aby zapewnić największą efektywność centrum danych, eksperci Vertiv radzą, aby zwracać uwagę na następujące aspekty:
- wysoka wydajność,
- skalowalność (pozwala na wdrażanie dodatkowych modułów w miarę wzrostu zapotrzebowania),
- monitorowanie stanu baterii (funkcja ta umożliwia wczesne wykrywanie potencjalnych problemów związanych z trwałością akumulatorów i pomaga w zapobieganiu przestojom),
- integracja z BESS (zaawansowane zasilacze UPS mogą być zintegrowane z bateryjnymi systemami magazynowania energii, co zwiększa bezpieczeństwo zasilania awaryjnego i zapewnia efektywne wykorzystanie zgromadzonej mocy).
BESS (Battery Energy Storage System) stanowi doskonałe uzupełnienie systemów hybrydowych, umożliwiając sprawne zarządzanie pobieraną energią, którą można dostarczać do centrum danych w przypadku niedostępności źródeł odnawialnych. – Warto zwrócić także uwagę na perspektywę integracji BESS z wodorowymi ogniwami paliwowymi. To praktyczne i innowacyjne podejście do pobierania energii w sposób przyjazny środowisku. Metoda ta jest w stanie zwiększyć sprawność centrum danych nawet o 50 procent – zaznacza Krzysztof Krawczyk.
(grafika tytułowa – źr. Vertiv)
Pozostaw komentarz