Globalne wydatki użytkowników końcowych na cyberbezpieczeństwo i rozwiązania do zarządzania ryzykiem SRM #securityriskmanagement wyniosą w 2024 roku ogółem 215 mld dolarów, co oznacza wzrost o 14,3% w porównaniu z 2023 r. (188,1 mld dol.), prognozują analitycy firmy Gartner.

Analitycy przewidują, że wydatki na ochronę prywatności danych i zabezpieczanie chmury odnotują najwyższą stopę wzrostu w 2024 roku, przy czym każdy segment będzie rósł o ponad 24% rok do roku (zob. tabela). Prywatność pozostaje najwyższym priorytetem, ponieważ wciąż pojawiają się regulacje mające wpływ na przetwarzanie danych osobowych, w tym te związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Gartner przewiduje, że do 2025 roku 75% światowej populacji będzie miało swoje dane osobowe objęte nowoczesnymi przepisami dotyczącymi prywatności.

Wdrażanie chmury, wprowadzanie hybrydowego modelu pracy, wykorzystywanie generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI) oraz zmieniające się otoczenie regulacyjne zmuszają liderów ds. bezpieczeństwa i zarządzania ryzykiem do zwiększania wydatków na cyberbezpieczeństwo i zarządzanie ryzykiem – komentuje cytowany w komunikacie Shailendra Upadhyay, analityk Gartnera.

Ciągły rozwój usług w chmurze publicznej zwiększy wydatki na narzędzia zapewniające bezpieczeństwo w chmurze. Gartner przewiduje, że w segmencie bezpieczeństwa chmury łączne wydatki na oprogramowanie CASB (cloud access security brokers software) i platformy CWPP (cloud workload protection platforms) wyniosą w 2024 r. łącznie 7 mld dolarów, co oznacza wzrost o 24,7% w porównaniu z 2023 r. W 2024 r. również spodziewany jest wzrost zapotrzebowania na oparte na chmurze rozwiązania do wykrywania i reagowania na podejrzane aktywności , takie jak EDR (endpoint detection and response) oraz MDR (managed detection and response).

Segment usług cyberbezpieczeństwa będzie odpowiadał za 42% światowych wydatków na cyberbezpieczeństwo i zarządzanie ryzykiem

Gartner prognozuje, że wydatki na usługi cyberbezpieczeństwa – doradztwo, outsourcing IT, wdrożenia i wsparcie sprzętowe – wyniosą w 2024 r. ogółem 90 mld dolarów, co oznacza wzrost o 11% w porównaniu z 2023 r. Segment usług w zakresie cyberbezpieczeństwa będzie w 2024 r. stanowić 42% łącznych wydatków użytkowników końcowych na SRM, pozostając największym obszarem wydatków na SRM w 2024 r.

Źródło: Gartner (wrzesień 2023)

W świetle rosnącego ryzyka cybernetycznego, rozprzestrzeniania się cyberzagrożeń i zmieniającego się środowiska operacyjnego, dla organizacji ważniejsze niż kiedykolwiek jest stworzenie i optymalizacja programu cyberbezpieczeństwa – podsumowuje Upadhyay.

(grafika tytułowa – źr. Pixabay)

Napisane przez Stefan Kaczmarek