Ponad 75% firm zastosuje technologie big data, cloud computing i sztuczną inteligencję (AI – artificial intelligence) w ciągu najbliższych pięciu lat, przewidują analitycy StockApps.com.

Firmy już teraz wykorzystują te technologie, aby optymalizować operacje biznesowe. Od usprawniania procesów po poprawę obsługi klienta i napędzanie wzrostu – big data, cloud computing i sztuczna inteligencja pomagają firmom podejmować decyzje oparte na analizowanych danych oraz w poprawie ogólnej wydajności operacyjnej.

W ciągu najbliższych kilku lat coraz więcej firm zacznie włączać narzędzia big data, przetwarzanie w chmurze i sztuczną inteligencję na potrzeby swoich operacji – komentuje analityk finansowy StockApps, Edith Reads.

Nowe technologie są szczególnie przydatne w przypadku większych organizacji, które często mają trudności z wydajną analizą danych ze względu na swój rozmiar i chcą zwiększać wydajność swoich działań.

Dzięki zaawansowanym narzędziom analitycznym opartym na sztucznej inteligencji firmy mogą łatwiej i szybciej analizować duże zbiory danych w celu uzyskania cennych informacji. Dzięki temu mogą lepiej identyfikować trendy rynkowe, preferencje klientów oraz podejmować decyzje na podstawie informacji w czasie rzeczywistym.

Ponadto firmy wykorzystują cloud computing do bezpiecznego przechowywania ogromnych ilości danych, uzyskując do nich dostęp z dowolnego miejsca. Daje im to możliwość szybkiego i wydajnego dostępu do dużych zbiorów danych, co pozwala reagować na potrzeby klientów w czasie rzeczywistym.

Edge AI

Według analityków firmy Gartner, zapotrzebowanie na Edge AI rośnie, aby umożliwić przetwarzanie danych w miejscu ich generowania na brzegu sieci, co pomaga organizacjom w monitorowaniu procesów biznesowych w czasie rzeczywistym, wykrywaniu nowych wzorców, a także co istotne – w spełnianiu rygorystycznych wymagań dotyczących prywatności danych. Edge AI pomaga również organizacjom w ulepszaniu rozwoju, orkiestracji, integracji i wdrażaniu sztucznej inteligencji.

Gartner przewiduje, że do 2025 roku ponad 55% wszystkich analiz danych przeprowadzanych przez głębokie sieci neuronowe (ang. deep neural networks) będzie realizowanych w punktach przechwytywania danych w systemie edge, w porównaniu z mniej niż 10% w 2021 r.

Inwestycje w sztuczną inteligencję będą przyspieszane przez organizacje wdrażające rozwiązania oparte na AI, a także przez branże, które chcą się rozwijać dzięki technologiom sztucznej inteligencji i biznesom opartym na AI. Gartner przewiduje, że do końca 2026 roku ponad 10 mld dolarów zostanie zainwestowanych w start-upy AI.

(grafika tytułowa – źr. Pixabay)

Napisane przez Stefan Kaczmarek