Pomimo zaskakująco dobrych wyników na europejskim rynku sieciowym w I kwartale 2023 r. (wzrost o 32,6% rok do roku), analitycy IDC przewidują spowolnienie wzrostów w kolejnych kwartałach tego roku.

Sieci #WLAN i przełączniki ethernet działające poza centrami danych odpowiadały za większość wartości całego europejskiego rynku sieci enterprise. W I kwartale 2023 r. te dwie grupy produktowe wzrosły odpowiednio o 47,3% i 45,2%. Podczas gdy rosnące ceny powiększały wartość rynkową, segmenty te odnotowały również znaczny wzrost pod względem wolumenu dostaw.

Z technologicznego punktu widzenia, wzrosty w wyżej wymienionych segmentach rynkowych są napędzane dużym popytem na produkty WiFi 6/6E oraz ulepszeniami w zakresie dostępu i rozwiązaniami campus switching. Według analityków IDC, technologie sieciowe, takie jak przełączniki ethernet w centrach danych i poza centrami danych, sieci WLAN i routery, ułatwiają przeprowadzanie procesów transformacji cyfrowej realizowanych przez organizacje europejskie.

(źr. IDC Tracker)

Transformacja cyfrowa w przedsiębiorstwach przyspieszyła w trakcie i po pandemii COVID-19, natomiast została wyhamowana przez zakłócenia w łańcuchach dostaw. Informacje uzyskane przez IDC od czołowych dostawców wskazują obecnie na znaczne skrócenie czasu dostaw sprzętu sieciowego dla przedsiębiorstw.

Według ostatnich badań i analiz IDC dotyczących nastrojów inwestycyjnych w europejskich organizacjach w 2023 roku, większość z nich spodziewa się umiarkowanej recesji, co prawdopodobnie sprawi, że będą one ostrożne jeżeli chodzi o wydatki na rozwiązania ICT w pozostałej części roku.

Prognozujemy, że łączne wydatki na europejskim rynku sieci korporacyjnych odnotują znacznie niższą stopę wzrostu niż w 2022 r.“, mówi cytowany w komunikacie Peter Kosinar, manager programu ds. rozwiązań dla europejskiej infrastruktury sieciowej w IDC.

(grafika tytułowa – źr. Pixabay)

Napisane przez Stefan Kaczmarek