Czy era MPLS (Multiprotocol Label Switching) dobiega końca? Co zastąpi tę technologię w sieciach WAN, czy będzie to wielochmurowe środowisko oparte na programowych rozwiązaniach SD-WAN? To pierwsze pytania, które padły podczas pierwszego panelu dyskusyjnego analityków i dostawców, który się odbył w ramach konferencji NetEvents EMEA Press Spotlight – Innovators in Cloud, IoT, AI & Security.

Start-upy, uznani dostawcy technologiczni oraz operatorzy przekonują do SD-WAN (Software Defined WAN), oferowane obecnie są też rozwiązania ASN (Appplication-Specific Networks), które koncentrują się na łączeniu aplikacji, nie urządzeń. Około 50 proc. przychodów z IT będzie wkrótce generowana przez rozwiązania związane z aplikacyjnymi platformami chmurowymi, mówił Scott Raynovich z firmy analitycznej Futuriom, prowadzący pierwszą sesję konferencji NetEvents.

Coraz więcej sieciowego ruchu jest przenoszone do platform chmurowych, rośnie zapotrzebowanie na szerokopasmowe, bezpieczne łącza (zdalni pracownicy, rozproszone oddziały), zarządzanie wielochmurowymi sieciami staje się wyzwaniem, w korporacyjnych sieciach WAN coraz częściej pojawiają się tzw. wąskie gardła, wykładniczo rośnie liczba urządzeń podłączanych do sieci (IoT, connected car, itp.). W rezultacie tradycyjne łącza WAN zaczynają mieć problemy z obsługą coraz większego ruchu i złożonych sieci. Dlatego też niezbędne staje się wprowadzanie nowych architektur, technologii i automatyzacji do sieci rozległych. „Konieczne jest przejście na poziom aplikacyjny” podkreślał Philip Griffifths z firmy NetFoundry.

Sięganie po nowe rozwiązania, nie oznacza, że stare trzeba wyrzucać do kosza. Wręcz przeciwnie, operatorzy i klienci nie powinni rezygnować ze swoich sieci MPLS i usług typu carrier Ethernet. Optymalnym scenariuszem wydaje się kombinacja różnych technologii, rozwiązujących konkretne problemy danej organizacji. Architektury budowane w oparciu o SD-WAN to przede wszystkim agregacja wszystkich dostępnych już rozwiązań (LTE, MPLS i in.), pozwalająca m.in. na segmentację ruchu, zaznaczył Atchison Frazer, CMO w firmie Versa. Jednocześnie dodał, że MPLS to segment rynkowy o wartości prawie 50 mld dolarów, którego erozja nie będzie przebiegać bardzo szybko!

Sieci WAN działają coraz lepiej, szybciej i są coraz bezpieczniejsze. Zmiany, które dokonały się w centrum danych, rozszerzają swój zasięg na sieci typu typu enterprise-to-enterprise, datacenter-to-datacenter, cloud-to-cloud i enterprise-to-cloud. SD-WAN staje się rzeczywistością. Które technologie napędzają rewolucję: Application-Specific Networks, Software-Defined Networks, Cloud Connectivity Networks? Co to oznacza w kontekście WAN i kto je wdraża? Czy MPLS dokonuje swego żywota, a może szuka dla siebie zupełnie nowej roli? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w wywiadzie Alana Zeichicka, dyrektora wydawniczego NetEvents TV, przeprowadzonym ze specjalistami z branży ICT.

Fot. NetEvents

Gdzie nowe usługi znajdują najlepsze zastosowania? Jaką niezawodność i skalowalność zapewniają? Na jakie długoterminowe korzyści i wzrosty przychodów mogą liczyć wdrażający je operatorzy? Na te i inne pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy panelu poświęconego nowym modelom dla usług i sieci WAN.

Wciąż ewoluujące – chmura, rozwiązania SD-WAN oraz bezpieczeństwo ICT – zyskują szybko na znaczeniu i ostatecznie zdominują architekturę WAN-edge, to jeden z kluczowych wniosków zawartych w raporcie firmy analitycznej Futuriom „Networking the Secure IP Cloud – Trends Driving the Cloud”. Więcej w artykule “SD-WAN i chmura zdominują architekturę WAN-edge“, opublikowanym w serwisie TELKO.in.

Napisane przez Stefan Kaczmarek