Według 5-letniej prognozy analityków Dell’Oro z lipcowego raportu Network Security 5-Year Forecast Report, wydatki przedsiębiorstw na technologie do zabezpieczania sieci i danych skoncentrowane na wdrożeniach w campusach, oddziałach i na obrzeżach sieci zrekompensują zmniejszony popyt na rozwiązania zapewniające ochronę centrów danych.

Skorygowanie w górę prognozy dotyczącej cyberbezpieczeństwa sieci Mauricio Sanchez, starszy dyrektor ds. bezpieczeństwa korporacyjnego i sieci w Dell’Oro Group, uzasadnia dynamicznym rozwojem segmentu campus edge, co wynika z konieczności zapewnienia pracownikom najlepszej możliwej obsługi online, zarówno w biurze, jak i zdalnie.

W okresie pandemii Covid-19, gdy przedsiębiorstwa intensywnie wprowadzały swoje inicjatywy w zakresie transformacji cyfrowej, przyspieszyły wydatki na rozwiązania zabezpieczające centra danych, takie jak wysokiej klasy firewalle i systemy ochrony aplikacji webowych WAF (web application firewalls). Jednak obecnie spowalniają one i można spodziewać się, że podobnie będzie przez kilka kolejnych lat. Podczas gdy rozwiązania SSE (Security Service Edge) były i należy oczekiwać, że pozostaną istotne przy zabezpieczaniu pracy zdalnej, podnieśliśmy nasze prognozy dotyczące firewalli średniej i niskiej klasy, które są wdrażane lokalnie – komentuje cytowany w komunikacie Sanchez.

Pozostałe kluczowe wnioski z lipcowego raportu Dell’Oro z prognozami na lata 2023–2027 dotyczącymi rynku bezpieczeństwa sieci:

  • prognoza sprzedaży rozwiązań do zabezpieczania sieci została zwiększona przez analityków do 144 mld USD ze 142 mld USD (poprzednia prognoza ze stycznia 2023 r.);
  • 5-letni skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) dla wysokiej klasy firewalli obniżono o 1 proc., co oznacza spadek przychodów w skali globalnej o 3 mld USD.
  • prognozę przychodów ze sprzedaży systemów WAF (web application firewalls) obniżono o 355 mln USD.
  • prognozę przychodów z firewalli średniej i niskiej klasy podniesiono o 2 mld dolarów;
  • prognozę dot. przychodów ze sprzedaży rozwiązań SSE podniesiono o ponad 1 mld USD;
  • według Dell’Oro rynek zabezpieczeń sieciowych odnotuje niski dwucyfrowy średnioroczny wzrost (CAGR) w okresie objętym prognozą.

(grafika tytułowa wygenerowana przez AI – źr. Pixabay)

Napisane przez Stefan Kaczmarek