Wartość rynku brzegowych centrów danych (#edgedatacenter) w latach 2023–2028 osiągnie wartość 33,86 mld dolarów przy CAGR na poziomie 23,57%, przewidują analitycy Technavio w raporcie „Edge Data Center Market 2024-2028”. Rozwój tego rynku zależy od kilku czynników, w tym od: rosnącego popytu na usługi streamigu wideo, tempa wdrożeń modelu multi-cloud i sieci 5G oraz natężenia ruchu w zakresie mobilnej transmisji danych.
Edge data center to zbiór zasobów IT, które zostały przeniesione bliżej użytkowników końcowych i na ogół oparte są na technologiach chmurowych. Zapewniają niskie opóźnienia i wysoką wydajność obliczeniową na obrzeżach sieci. Kluczowe komponenty edge data center to: infrastruktura IT, systemy zarządzania energią, systemy chłodzenia, systemy bezpieczeństwa, szafy i zarządzanie infrastrukturą centrów danych (DCIM – data center infrastructure management).
Rozwój rynku edge data center najbardziej napędza rosnący ruch w sieciach komórkowych. Postępująca cyfryzacja, wprowadzanie technologii automatyzacyjnych w segmencie użytkowników końcowych, a także zwiększone wykorzystywanie platform sieci społecznościowych i urządzeń IoT – to czynniki, które odpowiadają za wykładniczy wzrost mobilnego ruchu danych.
Umieszczanie edge data center w hotspocie, w którym znacząco wzrasta natężenie ruchu internetowego, może zmniejszyć zatory i przyspieszyć świadczenie usług w określonej lokalizacji. Dostawcy opracowują i wprowadzają nowe platformy edge computing, które pomogą w zarządzaniu danymi na brzegu sieci. Analitycy Technavio, jako przykład podają system HPE Edgeline EL8000 Converged Edge, który został wprowadzony na rynek w lutym 2021 r. przez firmę Hewlett Packard Enterprise Development. System ten, oparty na otwartych standardach i zaprojektowany pod kątem potrzeb dostawców usług komunikacyjnych, służy do przetwarzania ogromnych ilości danych w czasie rzeczywistym na brzegu sieci.
Konsolidacja centrów danych rozpoczęła się kilka lat temu. Konsolidacja edge data centers to nowy trend. Istnieje wiele powodów, dla których przedsiębiorstwa rozważają konsolidację brzegowych centrów danych, głównie ze względu na możliwość redukcji kosztów. Technavio przewiduje, że zwiększone koszty operacyjne (OPEX) wynikające z wysokiego zużycia energii i emisji dwutlenku węgla doprowadzą do większej konsolidacji w przyszłości. Konsolidacja pomaga w: oszczędnościach kosztów (nawet o 30%), zwiększeniu bezpieczeństwa (o 35%), poprawie wydajności (o 50%) i zmniejszeniu zużycia energii (o 55%). Coraz więcej przedsiębiorstw angażuje się w konsolidację istniejących obiektów, przenoszenie swojej działalności do kolokacyjnych edge data centers i wdrażanie usług opartych na chmurze.
Według Technavio, konsolidacja brzegowych centrów danych zyskuje na popularności wraz z coraz częstszym wprowadzaniem nowych strategii, takich jak rozwiązania pamięci masowych o dużej gęstości czy wirtualizacja serwerów i pamięci masowych. Te początkowe inicjatywy konsolidacyjne pozwalają zmniejszać liczbę obsługiwanych serwerów i umożliwiają działanie takiej infrastruktury w hurtowych obiektach kolokacyjnych, które są budowane jako ekologiczne centra danych.
Monitorowanie urządzeń obsługujących edge data centers (serwery, sprzęt sieciowy, jednostki PDU i panele krosowe, a także urządzenia infrastrukturalne i okablowanie strukturalne) w wielu lokalizacjach jest poważnym wyzwaniem utrudniającym rozwój rynku. Potrzebny jest wgląd w czasie rzeczywistym w pracę sprzętu znajdującego się szafach serwerowych w tych lokalizacjach. Aby sprostać temu wyzwaniu, użytkownicy końcowi potrzebują pulpitu nawigacyjnego umożliwiającego również sprawdzanie w czasie rzeczywistym stanu zasilania i środowiska edge data center na jednym ekranie. Funkcje takie umożliwiają ostrzeganie z odpowiednim wyprzedzeniem o problemach, takich jak tworzenie się gorących punktów, ograniczenia mocy czy utrata redundancji.
Ponadto centrum operacji sieciowych NOC (Network Operations Center) wymaga proaktywnego i zapobiegawczego zarządzania monitorowaniem sprzętu IT znajdującego się w centrum danych. Skuteczne monitorowanie sprzętu edge w wielu lokalizacjach stanowi wyzwanie dla operatorów brzegowych centrów danych, przestrzegają analitycy Technavio.
Na globalnym rynku edge data centers kluczową rolę odgrywa segment infrastruktury IT (sprzęt, oprogramowanie, komponenty sieciowe i systemy wymagane do wspierania i obsługi usług IT w organizacji lub środowisku centrum danych). Infrastruktura sieciowa stanowi kluczową część edge data centers, zapewniając wydajny transfer danych i łączność. Obejmuje przełączniki, routery, firewalle, moduły do równoważenia obciążeń i inne komponenty sieciowe, które ułatwiają transmisję danych między edge data centers, podstawowymi centrami danych i urządzeniami użytkowników końcowych.
Segment infrastruktury IT na globalnym rynku edge data centers jest napędzany rosnącym zapotrzebowaniem na aplikacje charakteryzujące się niskimi opóźnieniami i dużą przepustowością, takie jak: IoT, edge computing, dostarczanie treści i analizy w czasie rzeczywistym.
W miarę jak coraz więcej organizacji i dostawców usług będzie wdrażać strategie edge computing, w latach 2024-2028 zapotrzebowanie na solidną i skalowalną infrastrukturę IT na obrzeżach sieci będzie nadal rosło, podsumowuje Technavio.
(grafika tytułowa – źr. Vertiv)
Pozostaw komentarz