Zbliża się koniec roku, a zatem rozpoczyna się sezon prognozowania… Według przewidywań analityków firmy Gartner, globalne wydatki na IT w 2024 roku wyniosą 5,1 bln dolarów, co oznacza wzrost o 8 procent w porównaniu z 2023 r. I chociaż generatywna sztuczna inteligencja (GenAI) nie wywarła jeszcze istotnego wpływu na wydatki na IT, to inwestycje w AI w szerszym ujęciu wspierają ogólny wzrost wydatków na IT, twierdzi Gartner.

W latach 2023-2024 bardzo niewielkie wydatki na IT będą powiązane z GenAI. Jednak organizacje w dalszym ciągu inwestują w sztuczną inteligencję i automatyzację, aby zwiększyć efektywność operacyjną i wypełniać braki kadrowe w zespołach IT. Szum wokół GenAI wspiera ten trend, ponieważ CIO zdają sobie sprawę, że dzisiejsze projekty AI odegrają kluczową rolę w opracowywaniu strategii AI, zanim GenAI stanie się częścią ich budżetów IT począwszy od 2025 r. – komentuje cytowany w komunikacie John-David Lovelock, wiceprezes Gartnera.

Zarówno segment oprogramowania, jak i usług IT odnotują dwucyfrowy wzrost w 2024 r., głównie dzięki wydatkom na chmurę. Gartner prognozuje, że globalne wydatki na usługi chmury publicznej wzrosną w 2024 r. o 20,4% i podobnie jak w 2023 r., źródłem wzrostu będą wprowadzane przez dostawców usług chmurowych podwyżki cen oraz zwiększone wykorzystanie usług.

Choć w latach 2022-2023 w segmencie urządzeń inflacja miała wpływ na decyzje zakupowe konsumentów i przedsiębiorstw, to wydatki na urządzenia zaczną umiarkowanie odbijać się w 2024 r., osiągając wzrost na poziomie 4,8%.

Wydatki na cyberbezpieczeństwo napędzają również wzrost wydatków w segmencie oprogramowania. W badaniu Gartnera „CIO and Technology Executive Survey” 80% dyrektorów ds. IT zadeklarowało, że w 2024 r. planuje zwiększyć wydatki na cyberbezpieczeństwo, będące najważniejszą kategorią technologiczną zapewniającą zwiększone inwestycje.

Sztuczna inteligencja stworzyła nowe zagrożenie dla bezpieczeństwa organizacji. Gartner prognozuje dwucyfrowy wzrost we wszystkich segmentach wydatków na bezpieczeństwo przedsiębiorstw w roku 2024 – zaznacza Lovelock.

CIO są zmęczeni zmianami, co często objawia się wahaniami przy inwestowaniu w nowe projekty i inicjatywy. Według analityków Gartnera, spowoduje to przesunięcia części wydatków na IT z 2023 r. na rok 2024, a tendencja ta ma się utrzymać w 2025 r.

W obliczu nowej fali pragmatyzmu, ograniczeń kapitałowych i obaw o marżę, CIO opóźniają niektóre wydatki na IT. Organizacje przenoszą akcenty w projektach IT na takie aspekty, jak kontrola kosztów, efektywność i automatyzacja, ograniczając jednocześnie inicjatywy IT, których zwrot zajmie więcej czasu – podsumowuje Lovelock.

(grafika tytułowa – źr. Pixabay)

Napisane przez Stefan Kaczmarek