Rynek komponentów dla serwerów i systemów pamięci masowych wzrósł o 152% w pierwszym kwartale 2024 r., osiągając nowy rekord, czytamy w kwartalnym raporcie Dell’Oro Group Data Center IT Semiconductors and Components Quarterly Report. Tak znaczący wzrost wynika przede wszystkim z dużego zapotrzebowania na procesory graficzne (GPU) i akceleratory dla rynku hiperskalowych chmur obliczeniowych. Segment komponentów serwerowych i storage’owych ogólnego przeznaczenia również odnotował dwucyfrowy wzrost przychodów po cyklu korekty zapasów w 2023 r.

Podczas gdy dostawy akceleratorów nadal ustanawiają rekordy kwartał po kwartale, dostawy tradycyjnych komponentów dla serwerów i pamięci masowych powróciły do trendu wzrostowego w ujęciu rok do roku po raz pierwszy od ośmiu kwartałów, dzięki temu, że sprzedawcy i dostawcy usług chmurowych wznawiają zakupy, spodziewając się większego popytu jeszcze w tym roku – powiedział cytowany w komunikacie Baron Fung, starszy dyrektor ds. badań w Dell’Oro Group.

Średnie ceny komponentów znacznie wzrosły w porównaniu z ubiegłym rokiem, co przyczyniło się do wzrostu przychodów. W przypadku procesorów coraz większy wybór procesorów czwartej i piątej generacji, które mają więcej rdzeni i funkcji w porównaniu do swoich poprzedników, spowodował zwyżkę cen. Ceny dysków i pamięci masowych znacznie wzrosły, ponieważ dostawcy zapewniają, że podaż nie przekracza popytu. W przypadku pamięci trzej główni dostawcy przenieśli moce produkcyjne z DRAM na produkty typu HBM (High Bandwidth Memory – pamięć o wysokiej przepustowości) oparte na sztucznej inteligencji – wyjaśnia Fung.

W I kw. 2024 r. Nvidia była liderem wśród wszystkich dostawców pod względem przychodów z komponentów, a za nią plasowały się Samsung i Intel. Nvidia odpowiadała za prawie połowę przychodów z komponentów w związku z poprawą dostaw procesorów graficznych H100 zarówno dla rynków chmurowych, jak i enterprise.

Analitycy Dell’Oro uważają, że silny rozwój segmentu akceleratorów utrzyma się w 2024 r. Procesory GPU pozostaną głównym wyborem na potrzeby zadań takich, jak szkolenie i wnioskowanie, a nadchodząca platforma Blackwell Nvidii wzmocni wiodącą pozycję tego producenta. Przewidują oni również, że inni dostawcy zyskają pewien udział w rynku z takimi konkurencyjnymi ofertami, jak AMD MI300X/MI325X Instinct czy Intel Gaudi3.

Przychody ze sprzedaży inteligentnych kart sieciowych (Smart NIC) i procesorów DPU (Data Processing Unit) wzrosły w I kw. 2024 r. o ponad 50%, co wynika ze znaczących wdrożeń hiperskalowych zarówno w przypadku zastosowań AI, jak i innych.

(grafika tytułowa – źr. Pixabay)

Napisane przez Stefan Kaczmarek