Ogromny popyt na serwery AI zwiększył o 224% przychody z procesorów graficznych (GPU) i akceleratorów w 2023 roku, wynika z kwartalnego raportu Dell’Oro Group 4Q 2023 Data Center IT Semiconductors and Components Quarterly Report.

W 2024 roku oprócz utrzymującej się dużej dynamiki wzrostu w zakresie infrastruktury AI, analitycy Dell’Oro spodziewają się szerokiego ożywienia na rynku komponentów dla serwerów i systemów pamięci masowych, ponieważ część z hiperskalowych dostawców usług chmurowych wchodzi w cykl ekspansji, a budżety IT przedsiębiorstw stopniowo się są odmrażane.

Rynek akceleratorów utrzyma silną dynamikę wzrostu, ponieważ hiperskalowi dostawcy usług chmurowych wdrażają infrastrukturę dla sztucznej inteligencji nowej generacji na potrzeby większych modeli szkoleniowych i rosnących wymagań w zakresie wnioskowania – uważa cytowany w komunikacie Baron Fung, starszy dyrektor ds. badań w Dell’Oro Group.

Rośnie wykorzystanie aplikacji AI w przedsiębiorstwach, co zwiększa zapotrzebowanie na infrastrukturę zarówno w chmurze publicznej, jak i w prywatnych centrach danych. W związku z dużymi aktualizacjami produktów co dwa lata rynek ten wymaga częstych wymian infrastruktury, co prowadzi do większych inwestycji kapitałowych. Co więcej, po dłuższej korekcie, na rynku komponentów obliczeniowych ogólnego przeznaczenia oraz komponentów dla pamięci masowych trwa ożywienie. Procesory czwartej generacji firm Intel i AMD, które mają być dostarczane w dużych ilościach w tym roku, pozwolą użytkownikom końcowym czerpać korzyści w zakresie wydajności serwerów i optymalizacji zajmowanej przestrzeni. Ceny towarów, takich jak pamięci i dyski do przechowywania danych, również wzrosną w tym roku w związku z normalizacją dostaw i wdrażaniem nowych architektur serwerów – wyjaśnia Fung.

Nvidia była liderem pod względem przychodów ze sprzedaży komponentów dla serwerów i systemów pamięci masowych w 2023 roku, a za nią plasowały się Intel i Samsung. W 2023 r. przychody ze sprzedaży akceleratorów po raz pierwszy przekroczyły przychody z procesorów, co odzwierciedla proces przechodzenia w kierunku systemów do akceleracji mocy obliczeniowej (accelerated computing).

Według prognoz Dell’Oro, przychody ze sprzedaży procesorów graficznych (GPU) osiągną silny dwucyfrowy wzrost w 2024 r. Chociaż Nvidia obecnie dominuje na tym rynku, potencjalne wyzwania wynikają z nowych konkurencyjnych ofert AMD i Intela w połączeniu z pojawieniem się niestandardowych akceleratorów wprowadzanych przez głównych dostawców usług chmurowych.

Przychody z inteligentnych kart sieciowych (Smart NIC – network interface cards) wzrosły w 2023 r. o ponad 50%, co wynikało z dużej skali wdrożeń zarówno w przypadku zastosowań AI, jak i innych.

(grafika tytułowa wygenerowana przez AI – źr. Pixabay)

Napisane przez Stefan Kaczmarek