Jak co roku jesienią analitycy IDC dzielą się swoimi prognozami dotyczącymi trendów technologicznych w branży teleinformatycznej na kolejne 5 lat. W ramach konferencji webowej “IDC FutureScape: Worldwide Datacenter 2020 Predictions” przedstawili swoje przewidywania w zakresie rozwoju centrów danych w przyszłym roku i następnych 4 latach.

Trzy kluczowe trendy dotyczące data center na najbliższe kilka lat według IDC to:

  • Do 2023 roku ponad połowa nowo wdrażanej infrastruktury będzie znajdować się w krytycznych lokalizacjach brzegowych (edge locations), a nie w korporacyjnych centrach danych (dla porównania obecnie jest to mniej niż 10 proc.).
  • Do 2023 r. połowa głównych centrów danych klasy enterprise i 75 proc. głównych ośrodków IT będzie wykorzystywać mechanizmy kontroli uczenia maszynowego (ML – machine learning) i sztucznej inteligencji (AI – artificial intelligence) w celu usprawnienia procesów utrzymania systemów i poprawy efektywnego wykorzystania zasobów energii.

źr. IDC

  • Do 2022 r. 60 proc. firm będzie polegać na partnerach kolokacyjnych w celu zapewnienia większości usług łączności i urządzeń o zoptymalizowanej mocy, zaprojektowanych w celu poprawy inwestycji w rozwiązania sztucznej inteligencji w brzegowych lokalizacjach.

Więcej w serwisie TELKO.inIDC: trendy 2020-2024 w centrach danych

(Grafika tytułowa – źr. Pixabay)

Napisane przez Stefan Kaczmarek