Giganci technologii ICT (Big Techs) wiele mówią o prywatności i wolności słowa, lecz stosowane przez nie praktyki często naruszają tzw. prawa cyfrowe (digital rights), które stały się integralną częścią podstawowych praw człowieka. Twitter (obecnie X) uzyskał najlepsze wyniki w Rankingu Praw Cyfrowych (RDR – Ranking Digital Rights) za rok 2022, w ramach którego oceniano stosowane przez gigantów ICT polityki i praktyki w zakresie zachowania prywatności informacji i wolności wypowiedzi. Amazon i Tencent wypadły najgorzej w rankingu RDR 2022.

W RDR oceniano firmy na podstawie 58 wskaźników w trzech kategoriach: zarządzanie, wolność wypowiedzi i informacji oraz prywatność. Dane z rankingu RDR przedstawili i skomentowali eksperci firmy Atlas VPN.

Twitter (obecnie X) uzyskał najlepszy wynik (56%), głównie dzięki temu, że wprowadził szczegółową politykę dotyczącą zasad zamieszczania treści i publicznych danych o moderowaniu treści generowanych przez użytkowników. Należy zaznaczyć, że ta ocena dotyczy stanu sprzed przejęcia Twittera przez Elona Muska. Ciekawe, jak zmiany wprowadzane przez miliardera na platformie (obecnie X) wpłyną na wynik w przyszłych rankingach RDR.

Yahoo uzyskało 54% w rankingu praw cyfrowych. Microsoft otrzymał 50% za stosowane praktyki i polityki dotyczące praw cyfrowych. Według oceniających, gigantowi z Redmond brakuje kompleksowych zasad chroniących wolności słowa na jego platformie LinkedIn, gdzie nie w pełni wyjaśniono zasady dotyczące usuwania treści.

Google uzyskał 47%, ale ten wynik oznacza spadek drugi rok z rzędu z powodu utrzymania przestarzałych zasad. W szczególności tych dotyczących powiadamiania użytkowników usług wyszukiwania o ograniczeniach dotyczących treści i nie zapewnianiu szyfrowania Gmaila i Dysku Google.

Meta uzyskała 46% pomimo wprowadzenia nowej polityki dotyczącej praw człowieka. Zabrakło pełnego zaangażowania w przestrzeganie praw człowieka w algorytmach i platforma nie ujawniła, w jaki sposób jej algorytmy moderują reklamy.

Firma Apple, która często chwali się swoimi zobowiązaniami dotyczącymi ochrony prywatności, uzyskała 44%. Wynik firmy wzrósł od ubiegłego roku dzięki rozszerzonym raportom dotyczącym zasad moderacji treści i zasad obowiązujących w App Store. Apple brakuje jednak przejrzystości w swoich zasadach i praktykach dotyczących reklam ukierunkowanych.

Wartości procentowe w tabeli przedstawiają średni wynik firmy/platformy uwzględniający wszystkie wskaźniki indeksu RDR (źr. RDR)

Kakao, koreańska aplikacja do przesyłania wiadomości mobilnych, zrównała się z Apple, uzyskując również wynik 44% (jest jedyną firmą spoza USA w pierwszej połowie rankingu).

Ostatnie miejsca w rankingu RDR zajmują Amazon i Tencent z 25% ze względu na istotne niedociągnięcia w politykach i praktykach mających wpływ na prawa cyfrowe. W obu przypadkach brakuje przejrzystości w zakresie moderowania treści i zgodności z obowiązującymi ograniczeniami rządowymi. Brak poszanowania wolności słowa i ochrony prywatności doprowadził do tak słabych wyników.

W obliczu rosnących zagrożeń dla prywatności i wolności słowa w internecie, warto zadbać o ochronę swoich cyfrowych praw. Przede wszystkim bądź poinformowany, radzą eksperci Atlas VPN. Dowiedz się, jak największe firmy technologiczne, takie jak Google, Facebook i Amazon, radzą sobie z krytycznymi problemami, takimi jak gromadzenie danych, moderowanie treści i rządowe prośby o informacje.

Dostosowanie ustawień prywatności to kolejna skuteczna taktyka. Warto poświęcić trochę czasu na ograniczenie ilości i rodzaju danych udostępnianych w mediach społecznościowych, witrynach e-commerce i innych platformach. Zalecane jest też przejrzenie i ograniczenie uprawnień aplikacji, włączenie uwierzytelniania dwuskładnikowego dla kont i w wielu przypadkach zrezygnowanie z reklam ukierunkowanych.

(źr. RDR)

Jeśli chodzi o media społecznościowe i konta internetowe, unikajcie łączenia platform w sposób, który może narazić Wasze dane, radzą eksperci Atlas VPN. Izolujcie usługi zamiast udzielać uprawnień. Zastanów się dwa razy, zanim połączysz Facebooka z Instagramem lub połączysz kontakty.

Nieustanne gromadzenie danych przez Big Techy i algorytmy działające bez nadzoru zagrażają prywatności i wolności słowa. Dlatego warto się edukować, minimalizować udostępnianie danych i korzystać z narzędzi ochrony prywatności, aby przejąć większą kontrolę nad swoimi prawami cyfrowymi”, radzi Vilius Kardelis, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa w Atlas VPN.

(grafika tytułowa – źr. RDR)

Napisane przez Stefan Kaczmarek