Komisja Europejska w kwietniu br. poinformowała o planie utworzenia otwartej chmury dla nauki (European Open Science Cloud), która ma stać się platformą współpracy dla europejskich zespołów naukowo-badawczych. Koszt budowy tego środowiska cloud KE szacuje na 6,7 mld €.
Chmurowa platforma ma m.in. umożliwić naukowcom z UE dostęp do wyników badań oraz wymianę danych. Na projekt przeznaczono 2 mld euro z programu Horyzont 2020, a 4,7 mld euro ma pochodzić od publicznych i prywatnych inwestorów w okresie 5 lat.
“Europa jest największym producentem danych naukowych na świecie, lecz niewystarczająca i rozdrobniona infrastruktura oznacza, iż duże zbiory danych nie są w pełni wykorzystywane” – napisano w komunikacie KE przesłanym PAP.
Budowę platformy European Open Science Cloud KE zamierza przeprowadzić w kilku etapach. Od 2016 r. ma być integrowana istniejąca infrastruktura, a także zaczną być agregowane zasoby już działających chmur naukowych i zbiorów danych. Początkowo dane z europejskiej chmury mają być dostępne dla europejskich naukowców i ich współpracowników na świecie, a z czasem baza użytkowników ma zostać rozszerzona na sektor publiczny i prywatny. KE szacuje, że z danych gromadzonych w chmurze skorzysta 1,7 mln europejskich naukowców i 70 mln specjalistów zajmujących się zawodowo nauką i technologią.
W 2018 r. KE chciałaby przyspieszyć program rozwoju technologii kwantowych. Do 2020 r. mają zostać opracowane i wdrożone europejskie wysokowydajne systemy obliczeniowe. W plan wpisano też pozyskanie dwóch prototypów superkomputerów następnej generacji. Ustanowione ma być też europejskie centrum dużych zbiorów danych oraz modernizowana naukowa sieć szkieletowa GEANT.
KE liczy, że otwarcie dostępu do wyników badań naukowych przyniesie korzyści sektorowi małych i średnich przedsiębiorstw, a także będzie sprzyjać innowacjom m.in. z zakresu medycyny i zdrowia publicznego.
– Chmura dla otwartej nauki zwiększy skuteczność i efektywność działań naukowych oraz umożliwi milionom naukowców dzielenie się wynikami badań naukowych i ich analizowanie w bezpiecznym środowisku ponad podziałami technologicznymi, dyscyplinarnymi i państwowymi – przekonuje Carlos Moedas, europejski komisarz ds. badań, nauki i innowacji.
Informacja uzupełniająca: 500 mln euro na innowacje cyfrowe
Guenther Oettinger komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach zapowiedział dzisiaj, że KE zainwestuje 500 mln euro w innowacje cyfrowe. Mają to być centra badawcze zlokalizowane na politechnikach lub uniwersytetach technicznych. Zapowiedział również, że w strategii “Horyzont 2020” na cyfryzację w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego zostanie przeznaczonych 5 mld euro. – Te pieniądze przełożą się na inwestycje warte w sumie 20 mld euro – podkreślił.
Pozostaw komentarz