W połowie 2015 r. Archiwa Państwowe w Toruniu i Bydgoszczy zaczęły udostępniać przez internet cyfrowe akta. Szybki dostęp i przeglądanie cyfrowych kopii akt są możliwe dzięki macierzy chmurowej i łączom światłowodowym łączącym siedziby archiwów w Toruniu i Bydgoszczy.
Digitalizacja archiwów państwowych
Ze statystyk archiwów państwowych, uwzględniających obszary badawcze i zainteresowania osób korzystających z narodowego zasobu archiwalnego, wynika, że liczba zainteresowanych badaniami genealogicznymi systematycznie rośnie. W 2009 r. liczba skanów w archiwach państwowych wynosiła niespełna 2,4 mln. W latach 2012-2014 zwiększyła się o 42 mln skanów. Na koniec 2014 r. na portalu www.szukajwarchiwach.pl administrowanym przez Narodowe Archiwum Cyfrowe zostało udostępnionych łącznie ponad 15 mln skanów z kilkunastu archiwów państwowych. Digitalizowane są przede wszystkim najczęściej wykorzystywane przez użytkowników dokumenty, takie jak: akta metrykalne, projekty budowlane czy akta miast.
W ramach projektu “Źródła genealogiczne mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego” procesowi digitalizacji poddano akta metrykalne, stanu cywilnego i księgi meldunkowe przechowywane w Archiwach Państwowych (AP) w Toruniu i Bydgoszczy oraz ich oddziałach we Włocławku i Inowrocławiu. Głównym celem projektu jest digitalizacja dużej części akt metrykalnych (głównie z końca XIX i początku XX wieku) znajdujących się w zasobach AP w Toruniu i Bydgoszczy i ich oddziałach, oraz udostępnienie ich w internecie w sposób umożliwiający swobodny dostęp każdemu zainteresowanemu genealogią i poszukiwaniami swoich korzeni.
Zakres digitalizacji archiwów kujawskich
- ponad 40 tys. jednostek archiwalnych
- 1,8 mln skanów
- 3,6 mln stron z ksiąg metrykalnych (USC), parafialnych i meldunkowych.
- 580 mb akt
Chmura i magazynowanie obiektowe
Do składowania danych jest używana platforma pamięci masowej EMC Atmos korzystająca z usług typu cloud computing. Umożliwia ona szybki dostęp do chmury i wydajne zarządzanie dużymi, rozproszonymi zbiorami danych. Co ważne, w środowiskach rozproszonej pamięci masowej są przechowywane segmenty obiektów, a nie całe obiekty. Podobne rozwiązanie jak w archiwach kujawskich, choć oczywiście na znacznie większą skalę wdrożono w Archiwach Watykańskich, gdzie digitalizacji łącznie ma zostać poddanych 82 tys. manuskryptów (każdy liczący średnio 500 stron), co odpowiada ok. 45 PB danych.
Wdrożenie nie obyło się bez pewnych trudności – wspomina Bolesław Rassalski, starszy informatyk z AP w Bydgoszczy. Podczas transportu sprzętu do serwerowni powstał poważny problem logistyczny, w wyniku którego konieczne było rozłożenie macierzy. Wejście do serwerowni mieszczącej się w piwnicy budynku znajdującego się w zabytkowej części Torunia prowadziło przez strome, wąskie i kręcone schody. Dlatego też fabrycznie złożona macierz musiała zostać rozmontowana. Stelaż szafy przecięto na dwie połowy, a następnie – już w serwerowni – ponownie rozłożono. To „cięcie” wymagało specjalnej zgody producenta – bez niej sprzęt straciłby gwarancję.
Portal i jego funkcjonalności
W portalu www.genealogiawarchiwach.pl udostępnionym w połowie 2015 r. umieszczono łącznie około 1,5 mln skanów. Umożliwia on przeglądanie i indeksowanie udostępnionych zasobów. W funkcjonalności portalu nie przewidziano możliwości pobierania danych, a tylko ich przeglądanie lub ewentualnie zrobienie zrzutu ekranu lub zapisanie grafiki. Tylko zarejestrowani użytkownicy po zalogowaniu się mają dostęp do zasobów z uprawnieniami pozwalającymi na indeksowanie zgromadzonych zasobów. Pracownie archiwistyczne mogą korzystać z części wewnętrznej portalu, niedostępnej dla internautów.
Kryteriami wyszukiwania są: nazwy miejscowości, nazwiska i rodzaje aktów. System informatyczny pozwala wszystkim zainteresowanym na wzięcie udziału w indeksacji zeskanowanych materiałów, zgodnie z wytycznymi do sporządzania indeksu analitycznego do akt stanu cywilnego.
Więcej o cyfryzacji zasobów Archiwach Państwowych w Toruniu i Bydgoszczy:
- genezie, kosztach i przebiegu wdrożenia,
- zastosowanych rozwiązaniach (macierz w chmurze, storage obiektowy, infrastruktura),
- procesie i zakresie digitalizacji dokumentów,
- głównych korzyściach z digitalizacji zasobów AP w Toruniu i Bydgoszczy
– w artykule “Kujawskie archiwa cyfrowe“ opublikowanym w miesięczniku “IT w Administracji” (czerwiec, 2015 r.).
Pozostaw komentarz