Innowacje w chmurze i centrum danych, sztuczna inteligencja (AI – artificial intelligence), cyberbezpieczeństwo, IoT, 5G, multicloud, SD-WAN, edge computing i technologie mobilne – to wiodące tematy 2-dniowej konferencji „NetEvents Global IT Summit 2019”, która odbyła się w San Jose w Kalifornii na początku października. Udział w niej wzięło ponad 60 dziennikarzy z branży ICT z 35 krajów reprezentujących 100 tytułów, w tym IT-FILOLOG.PL. W niniejszym wpisie wybór najciekawszych wypowiedzi analityków i ekspertów oraz wybrane zapiski z notatek konferencyjnych.
Powiedzieli podczas Global IT Summit 2019
Ravi Chandrasekaran, Cisco – „Sieć jest biznesem”
Obecny stan automatyzacji sieci: 95 proc. zmian w sieci jest przeprowadzanych ręcznie, a 70 proc. naruszeń polityk bezpieczeństwa następuje w wyniku działań ludzi.
Sieć nie jest przygotowana na wyzwania związane z zapewnieniem cyberbezpieczeństwa, wykrycie naruszenia zajmuje średnio 200 dni. Tradycyjne metody nie nadążają i nie ma pewności, jak postępować.
===
Jeremiah Caron, GlobalData – „AI – (jak) daleko jeszcze?” Dyskusja o sztucznej inteligencji i bezpieczeństwie, ale czym jest de facto AI?
Jan Guldentops, White Hat Hacker: Czy nie powinniśmy przestać używać przesadnego, pozbawionego znaczenia słowa „sztuczna inteligencja” i zastąpić go nowym, bardziej kompleksowym terminem? …Tylko jakim?
===
Vikram Phatak, założyciel @NSSLabs – „Jak wygląda krajobraz cyberzagrożeń. Chmura, IoT i 5G – nowe wektory cyberataków. Co dzieje się, kiedy ataki przenoszą się z wirtualnego świata do fizycznego?”
Największe problemy w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego: brak umiejętności, pracochłonne rozwiązania, nowe wektory ataków i brak świadomości sytuacyjnej.
Stan cyberbezpieczeństa pogarszamy łącząc świat fizyczny z wirtualnym wykorzystując do tego technologie (takie jak IoT) nie zapewniające dostatecznego bezpieczeństwa.
Cyberbezpieczeństwo jest jak członkostwo w klubie fitness. Wszyscy go mamy, ale nie używamy właściwie.
Bez wątpienia najsłabszym ogniwem w cyberbezpieczeństwie jest człowiek. Jak my, stworzenia biologiczne, nadążymy za digitalizacją?
JanGuldentops: Problem nr 1 z cyberbezpieczeństwem to arogancja.
===
Peter Burris z Wikibon – „Witajcie w świecie MultiCloud. Jak przenieść chmurę do danych – nie odwrotnie”.
Różnica między biznesem tradycyjnym a biznesem cyfrowym polega na roli, jaką w nich odgrywają dane.
===
Dave Bolan z DellOroGroup – „Start 5G na rynku północnoamerykańskim: testy, niewłaściwe i niekompatybilne technologie”
Kelly Ahuja z Versa Networks: Architektura sieci 4G była bardzo scentralizowana. Natomiast inaczej jest w przypadku technologii 5G, która zapewnia dużą dystrybucję sieci i rozproszenie dostępowych lokalizacji na brzegu sieci.
Gerry Christensen, CEO Mind Commerce: Pieniądze na 5G w USA będzie można zarobić głównie na aplikacjach biznesowych (B2B), a nie konsumenckich (B2C), oferując stałe bezprzewodowe łącza szkieletowe o dużej przepustowości.
===
Ted Ross, Spy Cloud – “Przeciąganie liny. Wyciąganie przestępców z cienia”
Średnio mija około 34 miesięcy, kiedy wykradzione dane uwierzytelniające zostają upublicznione w sieci Dark Web.
10 proc. ataków jest ukierunkowanych i powoduje 80 proc. strat. Rozwiązaniem jest skupienie się na obronie przed targetowanymi cyberatakami.
Zmienianie hasła co 90 dni to strata czasu. Zmieniaj hasło tylko, jeśli wiesz, że zostało ujawnione. Ponowne użycie hasła jest jednym z największych problemów cyberbezpieczeństwa. I pogarsza się z pokoleniem: +55-latki mają średnio 12 haseł, millenialsi – 8 a Gen-Z – 5.
===
Vikram Phatak, NSS Labs – „Dark Web i metody ochrony sieci oraz danych”
Atakujący zwykle używają najłatwiejszych metod wykradania danych. Szyfrowanie utrudnia życie. Ale w rzeczywistości większość poważnych naruszeń wynika z tego, że firmy nie trzymają się podstawowych zasad bezpieczeństwa.
Jan Guldentops: Nigdy nie lekceważ kreatywności cyberprzestępców…
===
Erin Dunne, Vertical Systems Group – „Co się dzieje z SD-WAN i MPLS”
Sieci obecnie to już coś więcej niż tylko łączenie różnych lokalizacji. Chodzi też o ludzi i urządzenia, a to oznacza, że technologia sieciowa, taka jak SD-WAN, musi ewoluować.
Kelly Ahuja z Versa Networks: Większość dostawców rozwiązań SD-WAN sprzedaje także sprzęt. Klienci domagają się deagregacji sprzętu i oprogramowania w SD-WAN.
Conrad Menezes, Aruba/HPE: Ewolucja 5G i innych technologii oznacza, że nie chodzi już o MPLS. Firmy mogą budować optymalnie dopasowane systemy. MPLS umiera.
===
Scott Raynovich, Futuriom – „Szybko zmieniające się trendy w bezpieczeństwie sieci chmurowych”
Chmura zmieniła wszystko. Gdzie uwzględniać bezpieczeństwo w architekturze chmury obliczeniowej? Odpowiedź jest taka, że umieszcza się je wszędzie.
Kevin Deierling, Mellanox: Klasyczny model bezpieczeństwa oparty na perymetrze już nie wystarcza. Nadal pozostaje ważny, ale nie wystarcza. Duże firmy oferujące usługi data center/chmurowe/aplikacje zaczynają szyfrować cały ruch danych, w tym wewnątrz centrum danych
===
Brad Casamore, IDC – „Hiperskalowalność dla centrów danych nowej generacji”
Przy budowie centrów danych nowej generacji najważniejsze jest podejście “Software-First Networking”.
Skalowanie architektur, technologie definiowane programowo, automatyzacja i analityka pozwoliły dostawcom chmury stać się proaktywnymi. Zamiast reagować, mogą przewidywać problemy i przygotowywać się na nie.
Kevin Deierling, Mellanox: Dobrzy dostawcy usług chmurowych mają wąski stos protokołów. To pomaga im skuteczniej wprowadzać automatyzację.
Mk Palmore, PaloAlto Networks: Szyfrowanie to podzbiór rzeczy, które musimy zrobić, aby zabezpieczyć środowisko.
Dotychczas opublikowane informacje dotyczące Global IT Summit 2019
O stanie wdrożeń sieci 5G w USA przez czterech wiodących operatorów sieci komórkowych mówił Dave Bolan z Dell’Oro Group w ramach wprowadzenia do panelu poświęconego wdrażaniu sieci 5G na rynku północnoamerykańskim.
Vikram Phatak, założyciel NSS Labs, podczas konferencji NetEvents Global IT Summit 2019 w San Jose przedstawił wyniki testów 12 firewalli nowej generacji (ang. NGFW – Next Generation Firewalls) przeprowadzonych przez NSS Labs. Wskazał też nowe wektory ataków: chmurę, IoT i 5G.
W pierwszej połowie 2019 r. częstotliwość cyberataków wzrosła o 39 proc. w porównaniu z pierwszą połową 2018 r., wynika z raportu Netscout „Threat Intelligence Report” dotyczącego I półrocza 2019 r., o którym mówił Michael Segal z firmy Netscout. Atakujący coraz częściej za cel ataków obierają komunikację satelitarną (wzrost o 193 proc.) i bezprzewodową (wzrost o 255 proc.). Odnotowano aż 776-proc. wzrost cyberataków w zakresie od 100 Gb/s do 400 Gb/s, co ma szczególne znaczenie dla operatorów sieci.
Przegląd wszystkich prezentacji i debat NetEvents Global IT Summit 2019 – na koncie tweeterowym @ITfilolog.
Pozostaw komentarz