Nokia otworzyła dzisiaj we Wrocławiu centrum innowacji Nokia Garage, które ma być miejscem wymiany wiedzy, doświadczeń, pomysłów i know-how między firmą i jej zapleczem technologicznym (eksperci, technologie, wiedza) a młodymi naukowcami, startupami, miastami i partnerami biznesowymi.

źr. Nokia

Centrum znajdujące się w nowo wybudowanym biurowcu Westlink przy ul. Szybowcowej we Wrocławiu podzielono na 3 części: „Creative Zone”, „Maker Space” i „Lab”. Nokia Garage zajmuje prawie 500m2 przestrzeni przeznaczonej do twórczej pracy innowatorów oraz dostępnej dla wszystkich gotowych rozwijać swoje projekty we współpracy z Nokią. W części kreatywnej centrum, zaaranżowanej w nowoczesnym stylu, innowatorzy będą mogli dzielić się swoimi pomysłami i zapisywać je na ścianach, szybach i filarach, a także stołach i tablicach. Maker Space jest przestrzenią, w której opracowane pomysły i rozwiązania mogą być prototypowane, natomiast w Labie będzie można je przetestować na platformach IoT czy 5G.

Smart Bus Shelter

Wśród 20 obecnie realizowanych w Nokia Garage projektów jest m.in. prowadzony we współpracy z miastem Wrocław projekt inteligentnych miejskich przystanków autobusowych Smart BusShelter, oraz wdrażany w Wałbrzychu pilotaż systemu Smart Waste Management służącego do monitoringu za pomocą czujników IoT wypełnienia pojemników ze śmieciami.

Na stronie www.nokiagarage.pl można zapisywać się na otwarte eventy lub konsultacje eksperckie.

Przed Nokia Garage stanął bolid zbudowany przez studentów Politechniki Wrocławskiej.

Więcej w serwisie TELKO.in: Nokia otworzyła “garaż innowacji” we Wrocławiu.

Napisane przez Stefan Kaczmarek