Forrester przewiduje dobre czasy dla oprogramowania, na które wydatki wzrosną globalnie o prawie 10 proc. do 640 mld dolarów w 2017 roku. Przedsiębiorstwa coraz przychylniej będą spoglądać na cyfrową transformację – oceniają specjaliści Dimension Data. Główni bohaterowie ubiegłego roku to m.in. urządzenia typu wearables, natomiast 2016 może okazać się rokiem wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.
Boom na oprogramowanie i usługi przy wsparciu chmury i analityki
Chmura i analityka najbardziej przyczynią się do tego, że oprogramowanie i usługi będą najszybciej rozwijającymi się kategoriami, piszą analitycy Forrester w swojej najnowszej prognozie.
Wzrost sprzedaży software’u będzie największy w sektorze biznesowym i administracji, gdzie w latach 2016-2017 przyspieszy wdrażanie platform chmurowych oraz produktów SaaS (Software as a Service – oprogramowanie jako usługa). Drugą siłą napędową będzie analityka występująca w różnych postaciach: samodzielnych produktów BI (Business Intelligence), technologii kognitywnych (takich jak IBM Watson) lub elementów BI osadzanych w aplikacjach.
Popyt na oprogramowanie BI, chmurę i SaaS będzie też napędzać wzrosty wydatków na usługi konsultingowe i systemowe – uważają analitycy Forrester, oczekując, że wydatki na usługi IT wzrosną o 5,3 proc. do 541 mld dolarów w 2017 r.
Pewną szansę na ożywienie rynku komputerowego dają tablety i komputery z systemem Windows 10. W 2016 r. wzrosty sprzedaży serwerów i pamięci masowych utrzymają się na poziomie 2,4 proc., a trochę lepiej ma być w 2017 r. – brzmi prognoza z raportu Global Tech Market Outlook For 2016 To 2017.
Według szacunków Forrester, 314 mld dolarów w budżetach IT będzie przeznaczona na aplikacje, 87,1 mld dolarów organizacje wydadzą na niestandardowe oprogramowanie i 17,5 mld dolarów na aplikacje mobilne, budowane przez wykonawców zewnętrznych. W 2016 roku budżety IT będą rosły najwolniej od czterech lat, ale firmy będą wydawać więcej na technologie cyfrowe.
O 6 proc. do 647 mld dolarów mają wzrosnąć wydatki telekomunikacyjne w 2017 r., napędzane głównie przez wdrażanie platform cloud computing. Jednak według analityków Forrester możemy spodziewać się słabego wzrost jeżeli chodzi o sprzęt: routery, przełączniki, urządzenia nadawcze, Wi-Fi, centrale PBX i smartfony kupowane przez firmy na użytek pracowników.
2016 rokiem wirtualnej rzeczywistości?
Jeżeli rok 2015 należał do wearables (tzw. galanteria elektroniczna – jeśli szukać polskiego odpowiednika) z opaską Microsoft , smartwatchami Android Wear i Apple Watch, to pierwszoplanową rolę we właśnie rozpoczętym 2016 roku może odgrywać wirtualna (i/lub rozszerzona) rzeczywistość. Ważne nowości związane z wirtualną rzeczywistością w 2016 roku zapowiada kilku dostawców.
Holograficzne okulary Microsoft HoloLens umożliwią łączenie świata cyfrowego z rzeczywistym m.in. poprzez umieszczanie obiektów 3D w realnej przestrzeni, co może okazać się przydatne w niektórych zastosowaniach biznesowych i konsumenckich.
Przepustką Samsunga do wirtualnej rzeczywistości mają być inwestycje w innowacyjne rozwiązania w telefonach komórkowych. Za pomocą podłączonych do smartfonu okularów do wirtualnej rzeczywistości Samsung Gear VR można wchodzić w świat 3D.
Facebook udostępni kolejne wersje Oculus – „okularów wirtualnej rzeczywistości” opracowanych przede wszystkim z myślą o grach komputerowych przez firmę Oculus VR, przejętą przez Facebook w ub. r. za ok. 2 mld dolarów.
Dimension Data: cyfrowa transformacja
Zdaniem Ettienne Reinecke, dyrektora ds. technologii w Dimension Data, media społecznościowe, mobilność, chmura, analityka, internet rzeczy oraz IT dwóch szybkości (bimodal IT) to obecnie główne trendy w branży informatycznej. Ważne miejsce w planach przedsiębiorstw zajmuje cyfrowa transformacja, uwzględniająca następujące założenia i uwarunkowania: dane stanowią podstawę transformacji, istotne jest zrozumienie danych i sposobu ich wykorzystywania, chmura hybrydowa to sposób na elastyczność, powstają miejsca pracy nowego typu (mobilne), wpływ mediów społecznościowych jest coraz większy na aktywność zawodową, cyberbezpieczeństwo pozostaje kluczowym wyzwaniem (wzrasta rola informatyki śledczej).
Polecam również: Prognozy ICT 2016: transformacja cyfrowa i coraz większe zachmurzenie
Pozostaw komentarz