Największe inwestycje Amazon Web Services są obecnie związane z rozwijaniem platform sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i systemów kognitywnych – powiedział Brian Hall, wiceprezes Product Marketing AWS, w rozmowie podsumowującej konferencję re:Invent 2018. Podkreślił, że tylko w ciągu roku gigant chmurowy dostarczył 1,8 tys. nowych funkcji, usług, produktów i rozszerzeń, z czego około stu ogłoszono podczas listopadowej konferencji re:invent 2018.

Chmura wnosi do świata biznesu przede wszystkim możliwości robienia rzeczy, które jeszcze parę lat temu były nie do pomyślenia. Patrzę na chmurę jako gigantyczną rewolucję technologiczną w informatyce, nie przesadzając, porównywalną z rewolucją przemysłową. Kiedy większość systemów będzie w chmurze, to zmieni się wszystko. Nie tylko chodzi o to, że przenosimy swoje dane do chmury czy przestajemy kupować serwery, zastępując je wirtualnymi; to jest pierwszy trywialny krok wnoszący jakieś oszczędności. Ale to jest nic. Dopiero możliwość zmian modeli biznesowych to jest to!  – mówił Wojciech Gurgul, CEO firmy PGS Software, uznanej niedawno przez AWS za najszybciej rosnącego partnera AWS w Europie Środkowo-Wschodniej. W jego ocenie, pod względem wdrożeń chmurowych Stany Zjednoczone są 2–3 lata przed Europą, gdzie najlepiej jest w Wielkiej Brytanii, która o rok lub dwa wyprzedza Niemcy czy Francję. Rynek Europy Centralnej – w tym Polski – jeszcze pozostaje generalnie trudny.

Tomasz Stachlewski, AWS

— Całe IT pójdzie do chmury, choć wymaga to czasu. Część firm pozostanie przy modelu hybrydowym. Do chmury się migruje z konkretnego powodu. Jak powiedział niedawno CTO AWS, chmura to nie jest decyzja finansowa, to jest decyzja strategiczna. Do chmury się idzie, żeby szybciej budować rozwiązania i aplikacje biznesowe, a finanse też przyjdą przy dobrym zaprojektowaniu i skalowaniu – przekonuje Tomasz Stachlewski, Principal Solutions Architect, AWS.  

Zapytany, na które usługi decydują się polscy klienci AWS, odpowiedział: — Nie prowadzimy rankingu usług AWS najczęściej wybieranych przez polskich klientów. Część z nich traktuje chmurę jako serwerownię, uruchamiając wirtualne serwery w ramach skalowalnych usług EC2. Kolejny etap to wykorzystywanie bardziej natywnych usług chmurowych, zarządzanych baz danych i innych narzędzi. Ludzie idą do chmury, żeby wybrać i wziąć gotowy element oraz skupić się na budowie swoich aplikacji.

W najnowszym wydaniu miesięcznika IT Professional: Chmura to znacznie więcej niż serwerownia – pełna relacja z konferencji AWS re:Invent 2018, którą it-filolog.pl relacjonował na bieżąco w listopadzie ub.r.:

Narzędzia dla developerów i do rozwijania serverless computing (re:Invent 2018, dzień 4)

Narzędzia dla developerów i do rozwijania serverless computing (re:Invent 2018, dzień 4)

Narzędzia dla developerów i do rozwijania serverless computing (re:Invent 2018, dzień 4)

Narzędzia dla developerów i do rozwijania serverless computing (re:Invent 2018, dzień 4)

 

 

Napisane przez Stefan Kaczmarek